Jump to content

Se Poate Schimba Aerul Conditionat Cu Climatronic ?


maximus1304
 Share

Postare recomandată

:angry:

Doresc sa pun pe masina climatronic in locul aerului conditionat.

Am auzit ca ar merge voi ce stiti este posibil?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam visul asta...candva pana cand am dat un search aici si m-am linistit...doar pt moment :angry:

Da se poate, insa costurile se ridica f mult.

Informativ: 250 epuroi montajul + 1000 / 2000 piesele, deoarece nimic nu se mai poate recupera din vechiul sistem AC, la climatronic totul este electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este urmatoarea:Recuperez caseta de comanda klimatronic de la un Passat avariat dupa care ce urmeaza? Nu stiu daca se pot adapta comenzile de la climatonic la celelalte dispozitive ale masinii , clasicele rotite de care dai rece-cald trepte de viteza la ventilator etc. plus computerul de bord nu trebuie setat sa vada klimatronicul? Ceva euroi ar fi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu suficienti bani orice se poate. Doar ca este mai probabil sa merite schimbata toata masina cu una cu clima. Foarte probabil ca nu o poti adapta. Climatronicul isi ia informatiile de la niste senzori din habitaclu, care si ei trebuie instalati. Probabil ca trebuie sa schimbi si toata cablaraia si intr-un final CB, ceea ce poate sa fie foarte usor sau deosebit de greu (totusi eu inclin sa cred ca este usor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautam solutii pentru problema expusa. Nu schimbarea masinii. Senzorul de temperatura la care faci referire este chiar in cutiuta aceeea a climatronicului. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi permit sa aduc la viata acest topic "mort" din 2006.

Exista cineva care a avut un Passat B5.5 cu A/C si ulterior sa ii fi montat Climatronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a montat cineva in Romania climatronic pe o masina cu clima normala, dar daca ma insel provoc persoana respectiva sa arate dovada :P

Ca sa faci conversia de la clima la climatronic ai nevoie de blocul de distributie al aerului (e diferit blocul de la climatronic fata de cel de clima normala), senzorul de temperatura exterioara (daca nu ai computer de bord), senzorul de intensitate solara, controllerul si cablurile aferente.

Piesele le poti cumpara de la un schrot (daca gasesti unu de Doamne-ajuta, eu inca nu am gasit) sau de pe eBay.de.

Ca sa iti faci o idee in ce consta conversia te poti uita

, arata pe o Bora, dar e asemanator si la Passat.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Da nu vrea sa zice nimik omul, cum a reusti si ce a facut

E tare suparat pe forum, oare de ce mai intra pe el .......... :D

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Din postul ala nu am vazut nimic interesant, in afara ca se lauda :"mi-am montat da nu va zic he he"...in fine, are el motivele lui, care eu nu le inteleg, dar asta sunt eu.

On-topic:

Daca este cineva care vrea sa se incumete sa instaleze climatronic eu sunt dispus sa il ajut cum pot ori cu o schema electrica, ori cu un cod de piesa ori sa il ajut sa cumpere ceva de pe ebay sau sau la montaj, daca este din zona mea, si astea fara sa incerc sa fac afacerea secolului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merita sa pui climatronic daca ai aer conditionat pe masina. Eu am avut si de una si de alta. Amindoua isi fac treaba. Doar asa de dragu de a avea in bord in loc de cele trei butoane, un display si mai multe taste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi fac treaba ambele,dar depinde mult si cum o fac. cred ca diferentele sunt majore in ceea ce priveste confortul oferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut la toata lumea.

Un prieten si-a achizitionat recent un Passat 3B din UK si inca unul lovit cu volan pe stanga. Vrea sa o recaroseze si sa-i puna volan pe stanga. Multe din piese s-au transferat deja de pe masina lovita pe cea din UK(caseta directie, ansamblu stergatoare, pedalier, etc.).

Insa a aparut o problema, masina din UK avea climatronic iar cea lovita cu volan pe stanga are clima normala cu robineti. Cand am demontat ambele aeroterme am observat ca cea cu climatronic are niste servomotorase in plus fata de cea cu clima normala iar instalatia electrica e diferita.

Intrebare: oare pot sa pun instalatia electrica si motorasele alea de pe aeroterma cu climatronic pe cea cu clima normala? sau mai trebuie si alte modificari?

Mersi pt. eventualele raspunsuri.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin78, eu zic ca e destul de complicata treaba cu climatronicul, are in plus fata de instalatia servomotoare, senzori de temperatura interioara si exterioara, etc. Acum il poti intreba pe vicius the one, ca el a desfacut totul pe la climatronic si stie despre ce e vb. Acum interesant este daca difera numai aeroterma...si nu si pe la compresor ceva....daca vrei, pot sa te ajut cand ajung acasa, sa imi dai seriile la ambele masini si sa iti zic care sunt diferentele, evenual sa iti trimit schemele electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa te inhami la asa operatiune, dar iti trebuie housing(cutia de clima) + unitate si motorase si senzori de o masina left hand, adica de europa. Eu as face-o, cel putin de palmares. Altfel nu poti. DEci daca nu iei alt housing de clima de masina pe dreapta(europa), ramai cu aerul conditionat normal.

PS : la climatronic sunt o groaza de lagaturi, iar housingul de aer conditonat e diferit de cel cu clima. Uite aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=60897 climatronicul de europa(cu volan pe stanga) cum arata. Ai o groaza de fire de tras, senzori exteriori, la bord, sensori clima. Cel mai bine cum am zis mai sus, iei unitate climatronic de masina cu volan pe stanga si cu tot cu housing, senzori motorase fire conectori. de acolo e mai usor. Moama ce m-as baga la o conversie de asta :beerchug:

LE : trebuie si ceva codari cu vdspro, ceea ce e ceva mai greu(asta ca sa iti vada ECU climatronicul) sa iti poata face diagnoze etc....

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moama ce m-as baga la o conversie de asta :beerchug:

si eu vicius, dar nu pe masina mea....... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM transferat eu climatronic de pe passat b4 volan dreapta pe G3 fara Ac volan stanga, cu tot cu motor VR6 si cutie automata, dar a trebuit schimbat Housingul, cum spune vicius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Vreau sa imi montez climatronic pe masina din semnatura deoarece am AC .Am gasit o oferta la 300RON pe tulumba + servomotorase + grila cu senzor radiatii + panou climatronic + instalatia electrica.Mi se pare ca masina are motor de 2.5 .Se pasaleste instalatia de 2,5 pe 1.9 AVF ? La partea de demontare / montare nu imi fac probleme .La partea electrica stau cam prost. Deci :dau jos tulumba impreuna cu servomotorasele + instalatia electrica.La montarea ei pe masina mea pun tulumba + grila cu senzor radiatie => mufez toate mufele in servomotorase si senzorradiatie .Apoi ce imi mai ramane trebuie sa o leg pe instalatia masinii mele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai un electrician priceput nu te baga.

S-au facut chestii similare pe Mondeo Mk3 care insa, atentie, au servomotoare pe clapetele de aer indiferent daca ai clima sau nu, butoane de "aragaz" sau nu, functie de echipare! Au de asemenea si niste senzori deja montati, exterior, chiar si pe tubulatura. In multe cazuri masina este precablata -de MK3 vorbesc - nefiind necesare foarte multe cabluri. Insa oricum, sunt situatii cand si aici au foat necesare legaturi prin tabloul de sigurante... etc...

Revenind la Passat, nu ai in acest caz:

- senzorii interiori - unul sub parbriz si vreo doi-trei pe tubulatura, nu xtiu exact;

- servomotoare pentru actionare clapete de aer;

- instalatie electrica;

- unitatea interioara de climatronic - asta fiind cel mai repede de gasit

Deci, nu te baga decat daca ai pe cineva care stie schemele si stapaneste fenomenul.

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!