Jump to content

amenda mare ptr.o greseala?


Iulain
 Share

Postare recomandată

in noul cod rutier spune clar,in cazul in care anvelopele nu sunt de dimensiunile scrise in talon,amenda este de la 70 la 175 ron.La mine in talon este 185/70/R13 iar pe masina am BBS 195/55/ R15.Cum pot rezolva aceasta problema?merg la RAR?si inca ceva, talonul se ridica cu dovada de 15 zile. :blush: .Am mai citit pe forum o astfel de problema,ce ne facem de maine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabrica a echipat Golful astfel:

175/70 R13 ptr 1.6i-1.9D-1.9TD

185/60 R14 ptr 1.6i-1.9TDi

205/50 R15 2.0i VR6,

deci nu esti incadrat corect. Pentru asta trebuie omologate la RAR dupa care politia si vei primi alt talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ce sa mai zic ca masina are stock 225/45 R 17 rotile si nu sunt trecute in certificat?!? deci mor cu el de gat acolo :) pentru ce sa iau eu amenda, pentru incompetenta celor de la Posche sau celor de la inmatriculari? ca sa nu mai zic ca masina e pe leasing si inmatriculata in Buc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
in noul cod rutier spune clar,in cazul in care anvelopele nu sunt de dimensiunile scrise in talon,amenda este de la 70 la 175 ron.La mine in talon este 185/70/R13 iar pe masina am BBS 195/55/ R15.Cum pot rezolva aceasta problema?merg la RAR?si inca ceva, talonul se ridica cu dovada de 15 zile. :) .Am mai citit pe forum o astfel de problema,ce ne facem de maine?

Faci rost cu imprumut de la cineva de 4 roti complete cu anvelope 175/70/13, te duci iti iei talonul si dupa aceea iti pui inapoi jantele pe 15.

De amenda scapi si tu asa cu putina vrajeala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la RAR sunt niste dezinteresati (ca sa nu zic incompetenti). Si masina mea este echipata cu jante originale BBS pe 15" dar in talon au trecut doar roti pe 13" si pe 14".

Din cate mi sa explicat de un reprezentant de la Michelin rotile unei masini pot fi supra-dimensionate fara repercursiuni (amenzi) dar sub nici o forma nu pot fi subdimensionate.

Pana acum nu am avut probleme legate de aspectul acesta si masina a trecut prin RAR si un ITP si nimeni nu a obiectat nimic. Dar ma interesez la RAR in viitorul apropiat si o sa va informez de varianta oficiala.

Numa' bine!

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MIHI.... da-mi voie sa subscriu si eu eu am un G III TDI recarosat ... in urma unui accident pe o caroserie de G III GTi , iar in talon mi-au trecut ca masina este echipata cu rotzi185/60R14 dar pe caroseria den GTI este echipare standard de 195/50R15. Ca sa nu mai zic ca un prieten de al meu a vandut un rand e jante tot 5x100 dar cu R14 si surpriza este ca ele nu incap de etrierul de frana!

Deci pana la urma ii dau dreptate lui "d-rive" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce va stresati...cum a fost si pana acum asa va fi si in continuare. Acum daca s-a schimbat codul rutier credeti ca vor deveni politistii ceva vanatori de nelegiuiti? Eu am circulat cu fostul Golf 6 ani cu jante pe 15" in loc de 13" si am fost oprit de nenumarate ori insa doar o data m-a intrebat de dimensiunile necorespunzatoare, si chiar si atunci cu putina poveste am scapat. Cu RAR-ul ii comedie...eu chiar am incercat sa le omologhez si mi-a ras in fata, spunandu-mi ca daca incap inseamna ca sunt OK :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu vad care ar putea fi un dezavantaj legat de siguranta la condus cu jante mai mari in loc de mai mici. Atata timp cat nu iti schimbi diametrul total al rotii, poti sa iti pui ce janta vrei tu mai mare ca diametru decat standard. Sa nu mai zic ca sunt multe care pot fi dotate standard cu jante de 15 sau de 17. Is curios si eu care e legea.

Apropos, sa zicem ca iti faci o modificare tehnica la masina legata chiar de geometrie, se poate omologa usor la Rar si totul e OK sau e foarte complicat?Cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa inteleg si io. daca politaii nu-mi trec in talon toate dimensiunile admise de producator eu trebuie sa umblu pe la rar sa rezolv problema????

am un prieten ce are golf 4 si in talon trecute dimensiunile de polo. TOATE! adica si lungime/latime/inaltime/kile etc a masinii. am cnstatat asta intr-o zi cand ne comparam certificatele de inmatriculare. oare chiar poate fi amendat pt aceasta eroare????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer cred ca nenea militianu a facut asta din plictiseala si ca probabil nu avea de ce sa se mai lege. Sau poate era in foame omul si nu stia de unde sa pape si el o ciorbica.Eu nu cred ca dimensiunea pneurilor este o problema asa de mare dar ma rog poate dresesc.

Mai bine mergi la rar sa iti treaca rotile de 15 in talon si scapi de o grija.Oare cat costa sa faci treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vreti sa-i permiteti nenea politaiului sa va verifice masina si actele (89/1(2)+92(1)a) e amenda de la 35 la 70 ron iar daca nu aveti trusa de prim ajutor , triunghi etc amenda e peste 250 ron ... asa ca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad o singura problema legata de circularea cu alte dimensiuni decat cele din talon....doamne fereste de un accident rutier soldat cu victime, caz in care la expertiza tehnica ai pus-o. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golfuletz... ajungi la judecata in cazul ala nefericit.. asa ca poti chema in instanta "experti" de la RAR... tare as vrea sa-i vad la bara sa ne povesteasca si noua cum isi fac treaba...

eu am o boala pe ei de i-as scuipa in fata... eu am nimerit un figurant acolo cand mi-am facut identificarea masinii... am stat 4 ore.. s-a invartit de 10 ori pe langa masina, l-a cemat pe colegu, au vrut sa dea cu tiner sa vada ce vopsea a avut inainte (le-am zis ca daca se ating de ea o revopsesc ei), dupa acare mi-au respins dosarul... in cazul asta, trebuie sa te duci la un alt birou, unde este un politist care isi da si el cu parerea... evident, politistul s-a uitat in calculator de fata cu mine, a vazut ca masina aparea cu cel putin 4-5 prezente la RAR.. si m-a intrebat uimit de ce m-au respins... intr-un final, politistul mi-a pus stampila, am mai stat la o coada si m-am reintors la idiotul de la rampa care se uita ca prostu la stampila de pe dosar in timp ce mie imi venea sa-i trag doua flegme in loc de spaga pe care o voia, da' n-a avut ce face si a facut poze la masina si mi-a dat actele... evident in talon scrie roti pe 13 si eu am pe 14... dupa 6 ore de stat la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idem si la mine acum un an juma'. masina avea jante pe 15" cu o anumita dimensiune, in brief scria acelasi lucru, dar ei "e mai destepti" si au trecut in talon alte dimensiuni pe 14".

pentru toata tarasenia de acolo am stat de pe la 11 pana la finalul programului; daca mai intarziam un pic dadeam stingerea si le uram noapte buna.

si acum ma imbujorez (de nervi) cand ma gandesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!