Jump to content

Reglaj inaltime scaun defect


maximus1304
 Share

Postare recomandată

Salutare.

De ceva vreme dispozitivul de ridicare - coborare a scaunului soferului nu mai functioneaza in sensul ca opune rezistenta fie ca doresc sa o ridic fie ca vreau sa o las in jos :) .Am verificat sa nu fie ceva sub canapea sau ceva cazut intre rotitele dispozitivului NIMIC . Am demontat protectiile din plastic ale scaunului dar mare lucru nu se vede parca este lipit cu super glue pur si simplu nu se misca rotita dintatade actionare.Se poate repara sau se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un arc puternic acolo sa nu fie ala rupt sau sarit de la punct.incearca sa ridici scaunul cu mana si intre timp tragi si de maneta in sus.

Da scaunul jos si te uiti mai bine.Se da jos f usor cu o singura cheie tubulara de 13 dai alea 2 suruburi din fata scaunului (nu inainte de a da jos plasticile alea de pe sine) dupa, te duci pe bancheta din spate si tragi tare de el spre tine.

La mine a fost cazut arcul ala lung din cauza la o ureche rupta, dar mecanismul tot mergea.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut arcul acela este jale , parca zici ca trbuie tras cu macaraua asa de tare este.

Ramane sa dau scaunul jos sa vad care este treaba acolo.

Multumesc oricum. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-l jos nu e mare lucru, (vezi cum il dai, ca mai avem un coleg care la scos si a uitat sa scoata borna la baterie)

Daca ai nevoie de documentatie, da-mi PM iti trimit procedurile..

Totusi parca arcul acela nu se ocupa cu miscarea pe verticala, ci doar cu revenirea scaunului in fata.

Se poate renunta la el, eu nu mai am nici unul

Rudolf

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti sa ma ajuti multumesc mult.

Da doresc documentatia.

Multumesc mult

:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completeaza la profil, o adresa de mail... Documentul .pdf este prea mare pt. a fi atasat pe forum.

Poate pe viitor vom beneficia de un server up-date, ca sa avem posibilitatea de a atasa documente sau poze cu dimensiuni mai mari decat 500k.

Sau un server de ftp, administrat tot de moderatorii acestui forum, unde sa fie postate manuale de utilizare, reparatii, intretinere, maintenance, etc. toate pe categorii.

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rudy eu am rezolvat problema cu arcul ala cazut sub scaun si pot sa spun ca ele este pentru reglajul pe verticala ci nici decum pe orizontala.Marog.

Apropo am scos scaunul fara sa scot bornele si nu s-a intamplat nimika.S-a mai discutat pe forum despre asta si cum actioneaza airbag-ul.

pentru revenirea scaunului in fata nu exista nici un arc sa te ajute (ca la alte marci de masini)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Rudy am descarcat documentatia.

Studiez si ma pun pe treaba B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

si eu am aceeasi problema. Am fost la un service (Spanner, Tg Mures), mi-a scos scaunu, si se pare ca toate arcurile sunt la locurile lor. Nu au vrut sa-mi desfaca tot mecanismul acela de roti dintate si mi-au propus sa fac comanda la tot mecanismul acela care e actionat de maneta. Costa 2,5 milioane lei comandata la VW in Germania. Inca nu am facut comanda ca poate m-a apuc eu si-l desfac :offtopic:.

Sa-mi spuneti daca l-ati desfacut careva de tot!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut problema cu arcul..s-a rupt agatatoarea

Am dat jos scaunul, l-am dat foarte usor jos spre surprinderea mea

Am refacut agatatoarea, da inainte am scos mecanismul care se pare ca e o piesa compacta prinsa in trei suruburi. Din ce am vazut mecanismul se poate desface.

Am dat scaunul jos fara a scoate borna, atata timp cat nu pui contactul e ok

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

La mine nu mai tine agatatoarea :| (cred ca ala e motivul)

daca incerc sa ridic/las scaunul ,dintr-o data se lasa de tot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am si eu ca si Robert , daca scaunul este ridicat si incers sa-l cobor - se lasa dintr-o data , cred ca este vorba de arcaul respectiv despre care vb colegii mai sus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

acceasi problema ca si voi o am si eu cu reglajul pe inaltime ,scapa cand vreau sa cobor,

gasim o solutie ? a gasit cineva deja si ne poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Dar efectiv cineva poate sa precizeze unde si cum se repune acest MISTERIOS de arc,ca efectiv nu am gasit nimic pe sub scaun rupt !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o ureche rupta lateral pe sasiul scaunului. Ea tinea arcul. Parca am pus si eu niste poze acum ceva ani, dar nu mai stiu unde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Mare porcarie cu arcurile astea.Am patit-o ieri asteptind la semafor,un zgomot ca o petarda in zona dreapta.In parcare am gasit arcul sub scaunul dreapta.Pe cel din stg l-am gasit tot cazut cind am facut prima curatenie mai serioasa.Inital am zis ca e explozie de cauciuc,se pot intimpla accidente daca esti mai emotiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
blaga alexandru

salut,  eu am agatat acel arc de gaura unde era initial nitul care se tot rupe de la acel arc. si zic ca merita. au am avut acel arc rupt de cand am cumparat masina, nu am stiut cum trebuie sa functioneze sistemul de reglaj pe inaltime, dar dupa ce l-am reparat diferenta este destul de mare. este mult mai usor sa ridici scaunul cu tine pe el decat fara arc. si nu e nici f greu sa il repari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai facut o poza? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alex,dar pentru rezolvare trebuie dat jos scaunul pentru ca nu nimeresc gaura unde a fost nitul,fiind in spatele scaunului si e camuflat cu o protectie .Oricum e belea mare cu arcurile astea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blaga alexandru

Nu am facut poza imi pare rau. Oricum nu are ce sa se vada in poza pt ca acea gaura e camuflata de niste table si nu se vedea oricum. Insa scaunul nu se da jos greu deloc. Doar Cele doua piulite din fata scaunului si doua suruburi cu surubelnita in cruce din spatele scaunului care tin defapt ornamentele de deasupra sinelor pe care culiseaza scaunul. Treaba de 10min bagatul arcului in gaura e mai greut, eu i-am desfacut un pic capatul arcului pt a avea o pozitie mai buna la gaura si l-am fortat cu surubelnita in gaura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am o skoda octavia 1 la care scaunul de la pasager nu are reglaj pe inaltime.Intrebarea este daca pot sa adaug cumva mecanismul de reglaj la acest scaun luat de la un altul din dezmembrari?Ma intereseaza aceasta operatiune deoarece vreau sa pastrez tapiteria originala a masinii, adica sa fie aceeasi culoare.(plus ca nu vreu unu' obosit ,masina avand 140000km).Acest reglaj ma intereseaza doarece asa cum e reglat scaunul acum ai senzatia ca stai in caruta ,adica e prea inalta pozitia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie alt scaun cu reglaj si pui tapiteria ta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!