Jump to content

Bec Far - Faza lunga


zonkkk
 Share

Postare recomandată

Am scos becul si pe el scrie:

12336 H3 Philips Germany

21WU DOT 12V 55W

Problema mea e ca e un bec tare ciudat. In primul rand e un fir care mi se pare ca e lipit de piciorusele care se continua cu filamentul in interiorul becului. Firul are la celalalt capat un piciorus care intra in firul cu curentul.

Asa sunt toate becurile de Skoda? Ma gandeam ca merg intr-un magazin gen (Real, Selgros, Metro) si pot sa-mi cumpar un set, dar nu am vazut astfel de becuri pe la magazinele specificate.

Daca imi comand un set de becuri de faza lunga, vor veni cu tot cu firul acela atasat? Costa mai mult decat unul normal?

Am pus o poza cu 2 becuri asemanatoare.

Modificat de zonkkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesti la piese auto, incearca pe Str. Miresei vis a vis de Daewoo, este acolo un magazin de piese auto care au becuri mai deosebite sau la Boomerang pe Calea Sagului aproape de sensul de la Resitei.

Da, halogenul asa are firul atasat si asa vin toate.

Si pretul este relativ normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becuri de care vrei tu gasesti sus la etaj la CICLOP (vis-a-vis de fabrica de bere), unde au si piese Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciclop este si vis a vis si de Eurotim unde e posibil sa gasesti de asemenea :) , dar nu-ti recomand cele de la Eurotim deoarece sunt ieftine si nu sunt de calitate...se ard repede...cel putin asa erau acuma 1 an cand am cumparat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. M-ati linistit. (Am avut 4 masini pana acuma si niciuna cu bec din asta de aia m-am "disperat")

Cred ca se poate inchide subiectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt becuri H3. Nu e nimic anormal la ele. exista H1, H3, H4, H7.. Fabia, pt faza scurta are H7 (care mi s-a ars si mie acum pe stanga) si H3 la faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Vad ca nu s-a mai postat de mult timp pe aici.Stiu ca sunt putin off topic dar nu am gasit cu search-ul nimic.Cum schimb becul de pozitie?Stiu de care este,am ajuns la el dar nu pot sa-l scot.L-am invartit,am tras,am apasat pe el,NIMIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu s-a mai postat de mult timp pe aici.Stiu ca sunt putin off topic dar nu am gasit cu search-ul nimic.Cum schimb becul de pozitie?Stiu de care este,am ajuns la el dar nu pot sa-l scot.L-am invartit,am tras,am apasat pe el,NIMIC.

Cand am schimbat un bec de pozitie stiu ca am tras de el. Iese putin mai greu dar iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rotesti in sens invers acelor de ceas si tragi, de suportul lui zic(ala ca un dop)

din suport iese prin tragere

ca sa nu mai am probleme cu astea am pus led-uri - am gasit albe mari la un magazin dedeman

Modificat de Gabriel DIACONU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa-l scot deloc.MA DISPERA :emthup: !!!Cred ca o sa sparg farul si le schimb cu totul ca nu mai suport!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e intepenit

incearca sa-l scoti dupa ce te plimbi un pic cu masina ca sa se mai incalzeasca in compartimentul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e vorba de inghet ca el se roteste acolo.Innebunesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am reusit sa schimb becul :RO flag: .Intai am invartit putin de el si apoi am tras tare,hotarat sa se intample ceva,ori sa iasa becul ori sa se sparga farul si am reusit :offtopic: .Bine pana la urma ca nu s-a spart cu toate ca imi fac cu ochiul niste faruri cu angel...

Modificat de CCristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!