Jump to content

Prelingere ulei


mihai_sarb
 Share

Postare recomandată

Am o noua problema la masina. Au inceput sa apara urme de ulei pe langa piulita de langa capacul de la ulei. Initial cand am cumparat masina in primavara, avea urme de ulei mai vechi pe chiulasa. Dar mi-am imaginat ca la un schimb de ulei, un mecanic mai neindemanatic a varsat ceva ulei pe langa (mentionez ca nu am capacul de protectie/aspect de plastic de pe motor). Insa de cateva zile, a aparut ulei proaspat pe piulita de langa capacul de ulei, iar acum suspectez urmele de ulei de pe chiulasa de la o alta repriza mai veche de acest gen.

Are cineva vreo idee despre ce poate fi vorba?

(sper ca mai tarziu sa ajung sa pun si niste poze cu zona in cauza).

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacul de ulei e ala de culbutori? Sau te referi la bushonul de umplere? Cel mai probabil trebuie strans capacul, alea 2 piulitze. Daca-ai timp deseara, bag un oki daca vrei

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am niste prelingeri fine de ulei in dreapta motorului.Am pus o poza.Am incercat sa strang putin piulitele la suruburile alea din dreapta ,dar tot mai da.La capacul de chiulasa n-am incercat,ca n-am avut cheie la indemana.

Pt surubul de la baia de ulei,cand golesti uleiul,incearca sa schimbi o garnitura de cupru de pe surub,sau verifica sa nu aibe pe ea vreun fir de nisip,praf.E posibil si sa fie calita si sa nu mai etanseze bine.Solutia:incearca sa o incalzesti la aragaz la rosu si apoi bag-o in apa sa se decaleasca.

si eu am niste prelingeri fine de ulei in dreapta motorului.Am pus o poza.Am incercat sa strang putin piulitele la suruburile alea din dreapta ,dar tot mai da.La capacul de chiulasa n-am incercat,ca n-am avut cheie la indemana.

Pt surubul de la baia de ulei,cand golesti uleiul,incearca sa schimbi o garnitura de cupru de pe surub,sau verifica sa nu aibe pe ea vreun fir de nisip,praf.E posibil si sa fie calita si sa nu mai etanseze bine.Solutia:incearca sa o incalzesti la aragaz la rosu si apoi bag-o in apa sa se decaleasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La piulita de langa busonul de umplere ma refeream. Nu am vrut sa imi bag nasul pana acum sa strang piulitele ca nu stiam exact daca au ceva specificatii mai deosebite (moment de strangere, sau altceva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus o poza de vreo 2 zile.Nu isi da nimeni cu parerea?.Motorul e 1,9 sdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei acolo poate apare de la capacul de deasupra surubului. Incearca sa-l mai strangi putin sau, in cel mai rau caz, sa-i schimbi garnitura. M-am uitat si eu la a mea si chiar nu vad de unde ar mai putea apare ulei acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Horatiu , te referi la piesa aia rotunda de deasupra surubului, care e in capul capacului de chiulasa? N-ai idee ce e aia? ,vad ca are garnitura.Ma uit maine si incerc sa strang din nou pe acolo.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut...scurgerea de ulei de langa capacul filtrului de ulei s-a intamplat si la mine dupa ultima revizie. Se pare ca nu a fost strans bine capacul sau garnitura nu s-a asezat bine. Am revenit la service si problema a fost rezolvata. Mecanicul nu a facut altceva decat sa scoata filtrul si sa-l monteze la loc. De atunci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am si eu o problema si va cer sfatul. Pierd ulei din cauza semeringului de la vilbrochen. Trebuie sa schimb distributia daca vreau sa repar problema? am pierdut in 6000 de km 1 litru si jumatate de ulei(10w40) si deja nu ma tin cu completatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu schimbi nimic. Cand se da jos cureaua ca sa inlocuiesti simmeringul trebuie inspectata cu mare grija cureaua de distributie. Daca nu este contaminata cu ulei atunci o lasi in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!