Jump to content

Cum se regleaza corect farurile ?


bn77sas
 Share

Postare recomandată

Incearca in aria golf & bora , baietii de acolo te pot ajuta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit alt topic despre faruri, si vreau sa va intreb ceva...

Mi-am pus becuri de 95-100w din acelea cu invelis albastru care bat destul de alb si se vad bine, doar ca am onservat ca la ambele faruri s-a topit mufa in care vin bagate cele 3 picioruse metalice ale becului....nu s-au topit tare, dar suficient incat sa ma ingrijoreze...

becurile nu le-as schimba pentru ca imi place foarte mult cum se vad...

se gasesc mufe din alea dintr-un plastic mai dur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele alea se incalzesc fie din cauza ca ai contact imperfect fie din cauza ca consumi mai mult curent din instalatie decat a fost ea proiectata.

Apropo... legislatia Romaniei spune ca becurile de 100W sunt ilegale. Si daca asta nu te "incalzeste" cu nimic... gandeste-te la ceilalti participanti la traffic. Oricat de bine ai avea reglate farurile, tot ii orbesti.

Scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu bat chiar asa tare....si in nici un caz nu orbesc un sofer la fel cum orbesc xenoanele:)

probabil o sa le schimb cu unele mai mici, dar am prieteni care au pe masinile lor la fel si nu s-a topit nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre aceste becuri s-a discutat in acest topic.

Dar precum s-a spus si mai sus acestea sunt ilegale si acel topic a fost inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare si imi cer scuze daca sunt off-topic dar am o problema ciudata la faruri , cand rulez cu faza lunga si trag un pic de maneta spre mine ( ca si cand as vrea sa schimb faza) intensitatea luminii creste considerabil , este normal acest lucru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este normal . La farurile cu o singura camera se stinge faza scurta cand dai pe lunga pentru ca degaja o caldura mult prea mare pentru oglinda farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal. Atunci, practic, functioneaza ambele faze, dupa care, la eliberarea manetei ramane doar pe una din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca si intensitatea martorului fazei lungi din bord creste...de aceia am crezut ca poate am contact imperfect , farurile mele sunt bicamerale , iar becul de la faza scurta ramane aprins tot timpul , doar intensitatea luminii becurilor de faza lunga creste cand trag putin de maneta ..... inca sunt in "ceata" , mersi mult pt. raspunsuri. :blink:

Modificat de floringti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

daca ati citit pana aici,este singura varianta corecta de reglaj al farurilor vw vento!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!