Jump to content

Montare capac de plastic pe compartimentul bateriei la B5


MIGUEL
 Share

Postare recomandată

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    20

  • MIGUEL

    5

  • gygel

    5

  • Totalsender

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

It's ok! Succes la comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia ziceti-mi si mie va rog cum se da jos capacul ala mare si cat e de greu, ca s-ar putea sa trebuiasca sa schimb bateria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am inteles ca nu toate modelele au capac de plastic ce acopera bateria, pompa de frana si filtrul de polen?

Intreb, ca passatul meu din 99, peste baterie nu are nici un capac. L-am intrebat pe fostu proprietar si a zis ca nu a avut, asa a venit din germania.

Va rog o poza cu un model de capac din 99? :) Sa ma lamuresc.

Multumesc, Mihai :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu se scoate chederul ce desparte compartimentul mootr cu compartimentu baterie & restu'. Apoi se trage usurel de capac si iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am inteles ca nu toate modelele au capac de plastic ce acopera bateria, pompa de frana si filtrul de polen?

Intreb, ca passatul meu din 99, peste baterie nu are nici un capac. L-am intrebat pe fostu proprietar si a zis ca nu a avut, asa a venit din germania.

Va rog o poza cu un model de capac din 99? :D Sa ma lamuresc.

Multumesc, Mihai :D

Lucrurile stau cam asa:

Passaturile B5 (97-00) nu au acel capac. Nu s-a pus din fabrica. Nu are niciunul de la mama lui de-acasa.

Passaturile B5.5 au toate. In 2001 s-a pus un tip de capac , dar s-a pastrat inca forma vasului pt. lichid de frana. Din 2002 s-a facut alt model de vas (ceva dreptunghiular) si implicit s-a schimbat si capacul acela de plastic, ca sa potriveasca. Modelul din 2001 potriveste perfect pe Passat B5. Asa ca isi pune doar cine vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi este o problema.

Daca ploua (mai tare) sau la spalare, apa se va scurge si pe baterie. Daca ai o baterie romaneasca cred ca apa se va infiltra in ea.

A avut cineva probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, e gandit de nemti nu de romani. Capacul acela intra sub streasina de la parbriz, si acolo, la randul ei are un umar de cauciuc ca sa nu permita apa sa treaca. Eu il am deja din noiembrie si n-am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si fara capac apa nu se scurge pe baterie ?

post-2296-1171261915_thumb.jpg

post-2296-1171261995_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu am specificat la intrebarea dinainte: daca nu ai capac apa se va scurge si pe baterie. Deci....

mai bine pui un capac. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salut! Cosmine am si eu o rugaminte,am achizitionat si eu un capac ca al tau pentru valau si am cumparat si strasina de la parbriz care se imbuca cu capacul de la valau,pentru ca are un slit special intre ele ca sa se inchida ermetic,dar cel ce mia adus capacul,mia adus si acel capac de vizitare baterie si e prea mare si nu se potriveste,te rog zimi si mie care e codul original de la acel capac.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3B1 818 422 A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cosmine,am fost la cateva magazine si nu gaseste nimic dupa codul asta,sigur nui gresit ceva,ca nu stiu ce sa mai cred! 3B1 818 422 A

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca e greseala de turnare pe capac. Am verificat acum in ETKA: 3B1 819 422 A

post-8441-1280311403_thumb.png

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria asta mia adus si nu se potriveste,este prea mare,si se prinde cu cleme ,pe cand cel care mi se potriveste se impinge intro parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu este identic cu cel al lui Cosmin. Cu toate astea, eu nu am taiat urechea aceea de plastic si l-am fixat si in surubul de prindere al capacului de la filtru de habitaclu. Mi-a fost teama sa nu intre apa pe undeva si am lasat si capacul de la filtru, nu e nici o problema cu ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gygel, nu pot sa-mi dau seama de ce nu merge la tine.

Si la mine se impinge intr-o parte. Deci deduc ca problema e cu capacul mare. Ce cod ai pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine,seria de pe capacu care nu se potriveste,este: 3B1 818 422A :Poti sa-mi dai dimensiunile,lungime si latime la capul ingust si cel mai lat, sa fac o comparatie,si daca se introduce dintro parte!si mai dami odata te rog seria capacului tau.

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit de ce nu merge, capacul care mi sa adus nu era seria pe care miai dato,era alta serie de audi dar cineva a lipit actibilde cu date care erau de fapt cele pe care eu leam cerut.Lam rugat sa-mi aduca exact acea serie care aste de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Postez cum trebuie sa mearga capacul peste baterie. Stiu data ultimului post, dar am avut o discutie cu un user si nu ii pot incarca poze pe pm. Poate mai ajuta si pe altii.

post-12520-0-39959900-1391266079_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia taiata clema aia de peste filtrul de polen. Arata ca dracu cu ea.

Am pus eu poze clare pe pagina anterioara.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta bine cu ea ca poti pune si surubul. Se poate si taia ca oricum e bine fixat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu aici pentru ca nu e foarte clar:

- deci, mai exact care sunt codurile plasticelor ce trebuie comandate pt compartimentul baterie? Vorbesc de varianta cu vas pompa frana rotund (inteleg ca s-a pus in 2001) eventual si codul pentru cealalta varianta;

- plasticele din compartimentul motor care apar la B5.5 se potrivesc si la modelele B5? Merge capacul mic inlocuit cu cel mare? Se pot monta acolo si celelate plastice care se mai regasesc in acel compartiment? (eventual coduri)

- la mine suruburile de prindere ale capacului motor (capac mic) sunt rupte, practic capacul doar se sprijina - stie cineva de unde as putea lua aceste suruburi pt a rezolva problema ( si eventual capacelele care le acopera) ?

Multumesc mult si scuze daca am fost off!

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cauta in aria dezmembrari,sigur gasesti acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!