Jump to content

Passat 2000 - Impresii


Tinu
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea.

Tocmai am cumparat un passat din franta si as vrea sa va cer parerile avizate.

Este vorba despre un passat din 2000 cu urmatoarele dotari:

116 CP, 5 trepte, climatronic, comp de bord, cheie briceag, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite, 180k km reali.

pretul platit aici: 5200 euro asa incat in tara va ajunge pe la 7200.

1. Cum vi se pare pretul?

2. Cam care ar fi problemele cele mai uzuale care apar la modelul asta?

Numai bine la toata lumea.

Multumesc mult.

PS: cat despre alte info (tip ulei, antigel etc..) o sa folosesc search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand sa-l stapanesti sanatos,iar pretul mi se pare corect

motorul am impresia ca nu este pompe duse

in rest i-al si mai discutam probleme chestii

:)

daca nu e poampe duse scapi de o cheltuiala aiurea cand cade vreo pompa injector

cu banii pe care ii dam noi pe o pompa injector tu iei toate injectoarele si capul hidraulic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanesti sanatos.

Pretul este corect si cred ca este mai mic decat ce vei gasi prin targuri. Cand ai spus ca o sa ajungi la 7200 nu cred ca ai luat in considerare si cheltuielile legate de drum si cazare.

Cred ca motorul este de tip AJM si din cate stiu este PD. Nu ai de ce sa te sperii, injectoarele nu se strica chiar asa de usor atat timp cat ii pui motorina buna. Sa verifici distribuitia daca a fost schimbata (la 180k ar trebui deja sa fie un nou schimb) si burdufurile la planetare (asta e deja tipica).

In rest nu o sa ai probleme cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a iesit Passatul din semnatura in 8400 de euro...deci e bun pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am luat recent un Passat (cel din semnatura)...si m-a ajuns 8600 euro...deci rezonabil..., cu toate achitate...

- de masina sunt super multumit....

- am schimbat distributia si uleiul....eu am pus Mobil ..ala pt pompe duse..., masina care ai luat-o tu e intradevar modelul cu motorizarea AJM deci..:PD..:offtopic:

- sfat: motorina buna, ulei la timp si de calitate.....si multi km sa-l stapanesti sanatos.., fara evenimente..:D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: ..sunt mai nou pe forumul asta si nu prea stiu asa multe despre motoarele PD.As vrea sa stiu al meu daca e motor PD sau nu.Codul motorului e AVF, 131 CP, model 2002

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi la toata lumea...

Sambata viitoare ma duc dupa masina...in Franta inaintea vanzarii unei masini e obligatoriu prin lege sa se faca un control tehnic. Omu a fost de treaba si a zis ca daca pana acuma a dus masina mereu la un service VW o sa faca tot acolo si controlul tehnic.

Intradevar distributia a fost schimbata pe la 165k de km....eu la golf 4 am schimbat-o dupa 70k...e valabil si pentru passaturi?

La golf am DI rosii si e motor pompe diuse...am vazut ca si passatul e le fel desi nu sunt sigur daca e pompe diuse. Oricum o sa postez cu seria si tip motor in speranta ca o sa ma lamuresc..ca sa stiu exact ce tip de consumabile sa folosesc.

Inca odata mersi mult,

Numai bine.

Off topic:

Am o nelamurire..eu sunt student aici in Franta..deci in principiu as putea inmatricula masina pe numele meu cu numere de Franta..intrebarea mea este..daca procedez in felul acesta dupa 1 ian 2007 sau mai exact odata cu intrarea in vigoare a noului cod fiscal o sa mai pot inmatricula masina pe romania? eventual daca noua taxa de inmatriculare este mai mare decat taxele vamale si inmatricularea de acuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este AJM este PD. Mai este un model de motor aceeasi putere, dar nu este PD.

Pretul este chiar bun daca nu a fost ciocnita.

A mea a fost tot 8400, dar a fost nitel ciocnita la vremea ei. Iar la KM cam tot pe acolo este daca nu are chiar peste 200 000 (dupa volan cam la asta m-as gandi). Daca merge bine, nu-i problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un model de motor aceeasi putere, dar nu este PD.

Care ar fi acela?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt toate tipurile de motoare dar nu scrie care sunt PD-uri si care nu...sau nu vad eu!?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie oare vorba de AUY? desi, m-as mira.

AUY s-a pus pe Golf si oricum este tot PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi acela?

L-am gasit listat in Autodata 2005 cand am cautat despre AJM meu. Din nefericire am sters programul aseara. Daca vrei neaparat sa il afli, il reinstalez si revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai putut edita.

Am facut o greseala, cele non PD sunt de 110 CP si seria la cel la care ma refeream era AVG (fabricat 99-00). Iar cele 2 PD-uri sunt AJM si ATJ.

Imi cer scuze, memoria mea nu mai este ce era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare inca odata,

Dupa aproape o saptamana de utilizare am ramas placut impresionat de passatul proaspat cumparat. Motorul este de tip AJM deci PD din ce am inteles de mai sus.

Sunt cateva lucruri despre care as vrea sa va cer parerea:

1. La franare la peste 120, 130 Km/H simt niste trepidatii destul de puternice mai ales in volan. (ar cam tre schimbate amortizoarele pe spate si nici cauciucurile nu sunt grozave-are vreo legatura?)

2. Usile dreapta fata si spate se inchid destul de greu. Sepot repara?

3. As vrea sa schimb beculetzele de la gurile de aerisire- am cautat pe forum- procedura nu mi se pare complicata dar cu putina neglijenta s-ar putea deteriora bordul. Merita sa incerc?

4. Vreau sa-i pun jante pe 16. Ar putea modifica indicatia vitezometrului?

In rest imi place tare mult..masina trage foarte bine si se intinde excelent la drum..abia astept s-o testez pe ruta Franta-Romania :D

Mersi,

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Pot fi de vina si cauciucurile dar, curios este ca simti trepidatii/batai doar la franare. Ar mai fi de verificat : bucse, articulatii,discuri frana,etc.

4. Cu dimensiuni adecvate ale anvelopei, diferentele sunt minime (de neluat in seama)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Usile de care spui sunt cele mai rar folosite. Probabil cu nitica unsoare se va rezolva (daca masina nu a fost lovita si prost reparata - cam greu toate si fara sa o vezi prost vopsita).

1. Cat de tare ai pus frana? Sa fi fost ABS-ul? (adica nu ma intelege gresit, asa am facut si eu cand a intrat prima data ABS in functiune)?

4. Cred ca se potrivesc foarte bine 205/55/16 in loc de 195/65/15 (cat scrie in talon). Eu de ex. am 205/60/15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai discurile ovalizate, de aia simti batai in volan la franare.

Dacai ai 195/65/15 si pui 205/55/16 eroarea o sa fie zero. Ai 1mm per total in plus la cele pe 15, deci abatere mai mica decat intre anvelope noi/uzate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. As vrea sa schimb beculetzele de la gurile de aerisire- am cautat pe forum- procedura nu mi se pare complicata dar cu putina neglijenta s-ar putea deteriora bordul. Merita sa incerc?

Poti schimba in 15 min toate becurile de la grilele de aerisire daca citesti cu atentie topicul legat de asta.

Eu asa am facut si n-am nici cea mai mica zgaraietura pe bord.Succes si sa o stapinesti sanatos!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de r&d la punctul 1. Vibratiile la franare sunt produse de discuri de frana ovalizate sau uzate inegal. Am avut si eu acelasi lucru pe masina anterioara.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul discurilor ovalizate, ce se poate face? Schimbate? (asta cam cat ar costa?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba,pt. asta apeleaza la volksman,te rezolva el,are o oferta bogata de discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

salut am mai postat rugamintea asta dar probabil unde nu trebuie...

spuneti mi va rog ce cod de motor diesel ar fi cel mai bun la b5?ms

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!