Jump to content

huruit constant la rotile din fata


SamuraiJerk
 Share

Postare recomandată

am un huruit la rotile din fata :) la Golf2

simptome:

1. zgomot: indiferent ca accelerez sau franez, in viteza sau scos din viteza, se aude constant, cu aceiasi intensitate in orice treapta de viteza. frecventa huruitului variaza direct proportional cu viteza de rotatie a rotilor pe asfalt.

2. vibratii: se simt usor de tot vibratiile descrise mai sus in podul pedalier

3. rezistenta mecanica: rotile din fata, suspendate, se invart cam greu cu mana

4. rulmentii de la roti nu fac zgomot si nu prezinta joc

5. simeringul de la planetara stanga lasa sa treaca ulei din cutie afara astfel incat cutia e tot timpul murdara de ulei proaspat acolo (jos nu picura niciodata nimic)

6. la service mi-au spus ca ei nu pot da vina pe rulmenti nici de la roti nic de la cutie, dupa ce mi-au suspendat masina si s-au bagat sub ea.

7. de o luna huruitul se aude tot mai tare :)

are cineva idee ce poate fi?

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic, eu iti spun ce simptome am avut eu, poate te ajuta :

aveam un huruit care a crescut in timp pe fata, l-am ignorat (credeam ca e din cauza ca masina nu e izolata)

la un moment dat, a inceput ceva sa bata (cu frecventa de invartire a rotilor) am mers imediat la service ->

concluzia rulmentii fata erau varza, i-am schimbat -> problem solved.

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui nu pot fi decat rulmentii.........cati km are masina si daca au fost vreodata schimbati.are peste 200k?cred ca noi te ajung cca 800-900k bucata cu tot cu manopera desi nu e f greu sa ii schimbi tu.ar mai fi varianta sa te duci la un sh si iei fuzeta cu totul chiar si cu disc si placute o poti gasi, dar atentie la boltul pivotului sa aiba aceeasi dimensiune.

poate ai sa crezi ca daca sunt sh nu vor mai tine mult.....din experienta proprie rulmenti noi schimbati au tinut 15000 km si altii sh au trecut de 50-60000 km.

oricum din alta parte nu prea are cum sa se auda.

in ce priveste uleiul de simenringul de planetara e boala de golf asta.mare grija sa nu ramai in timp fara ulei in cutie.ia si controleaza-l periodic ca omori cutia daca ramane pe uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci din ce spui e rulmentu... chiar aseara la intalnire zicea unu cu un golf rosu de la judetean (tre sa il sti) ca are un huruit...ca de la planetare... eu i-am zis ca e rulmentu... si zice ca l-0 schimbat de o luna FAG...

mna si azi i s--a spart rulmentu. ala de o luna...si nu era de vina rulmentu ci mecanicu care l-o pus :)

si eu i-am schimbat recent si parca am un inceput....la cata mizerie e in timisoara si cat praf nu i de mirare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceeasi problema am avut-o si eu,mai mult ca sigur sunt rulmentii,bafta si s-o rezolvi usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit la G1 1,5d cu rulmenti de supernova, la un Passat 2 1,6d rulmenti romanesti dar de alta dimensiune,au mers la fix si nu sunt probleme.Suntem printre cei mai tari in materie de rulmenti.Am si eu un uruit pe fata la Vento si o sa-i schimb tot cu romanesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sugestii,

sper sa efectuez reparatia cat mai repede si apoi am sa revin cu rezultatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cautat rulmenti romanesti ptr golf...si nu am gasit ...din pacate... am fost cu rulmentu si l-a masurat...si nu a pushcat..

asta offtopic :) ..azi ai fo toata ziua prin mehala...tre sa te sun intr o zi sa fac o matrita la pleoapa aia de jos de la faruri...:) dau bere multa :angry:

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principal, asa cum s-a spus mai sus, cauzele cele mai probabile sun rulmentii sau anvelopele. O anvelopa proasta poate sa-ti dea si huruit si batai si vibratii.

Insa vreau sa-ti spun ce am patit eu. Am avut la un moment dat un huruit pe fata. Se accentua cand luam viraje. Dupa ce am fost pe la mai multi mecani, s-a identificat si problema. CUTIA de viteza. A trebuit sa o schimb. Nu mai tin minte exact ce se stricase in ea. Ceva de genul "sateliti".

Iti doresc sa n-ai o astfel de problema, insa daca nu-i dai de cap poate e bine sa verifici si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am cumparat Golful nu am fost atent cu el si am dat in gropi, capace de canale iar rezultatul nu a asteptat sa apara rulmenti si pivoti.Concluzia: ocolesc orice groapa chiar daca trebuie sa schimb vitezele si de cinci ori.Cit priveste scurgerea de ulei la cutia de viteze prin simeringul de la planetare si la alte masini am intilnit fenomenul.Solutia simeringuri de import de calitate si aditiv in cutie(duralube) iar periodic verifica nivelul in cutie.Pun ulei cu siringa pina la da afara pri orificiul lateral de umplere.

Pentru pneuri nu stiu care sunt bune, poate stiti voi si imi spuneti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu concluzia pentru cazul meu particular: rulmentul fata stanga era uzat.

Destul de ciudat totusi, pentru ca bataia si uruitul se simteau mai puternic in partea dreapta.

L-am schimbat si toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Revin cu concluzia pentru cazul meu particular: rulmentul fata stanga era uzat.

Destul de ciudat totusi, pentru ca bataia si uruitul se simteau mai puternic in partea dreapta.

L-am schimbat si toate bune.

asta am patit o si io. era dus celalalt , nu pe cel care l-am suspectat si am ajuns sa i schimb pe amandoi. oricum era 90ron unu (FAG)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!