Jump to content

resetare kilometraj?


bn77sas
 Share

Postare recomandată

pana la ce valoare merge afisajul electronic de km totali ????

eu am facut motorul de vento la 296k si spre surprinderea mea (tineam afisajul pe trip) la un moment dat am vazut ca afisajul general imi arata 126km..

S-o fi resetat singur sau merge doar pana la 300k si nu mi-am dat eu seama??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare : La voi mai scrie total ?? La mine nu mai scrie .. am 10K :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Focusdesign 1.9 GTD

aceasi problema am si eu. Am crezut ca din cauza ca s-a descarcat bateria si s-o fi resetat. Dar era foarte aproape de 300.000 de km. Deci la 300.000 se reseteaza Golful ? Si acum nu mai apare "TOTAL" ci simplu... 140 km. Stie cineva ceva sigur in legatura cu acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca, daca nu mai apare "total", a trecut de 300000km? A luat-o de la 0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 301045 si vad ca nu so resetat si inca mai scrie total.de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum stiu sa deosebesc una cu 300000, fata de una cu 400000km, care nu are scris total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 150k cum pot sa imi dau seama daca a fost dat in spate :-S scuze daca a sunat aiurea da chiar sunt curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
eu am 150k cum pot sa imi dau seama daca a fost dat in spate :-S scuze daca a sunat aiurea da chiar sunt curios

Cu doua posturi mai sus a raspuns liviu G3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil Mutu_vlan a vrut sa stie daca s-a "umblat" la kilometraj nu daca s-a resetat, deci daca l-a dat cineva inapoi(cu vag com sau eu stiu cum).... de asta as fi si eu curios, cum pot sa aflu kilometri reali?

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti afla km reali, sau mai bine zis, nu poti afla sigur. Nu poti sti nici daca s-a umblat sau nu.

Exista metode de a verifica, dar nu foarte deterministice (stare caroserie, stare pedale, stare scaune etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti afla km reali, sau mai bine zis, nu poti afla sigur. Nu poti sti nici daca s-a umblat sau nu.

Exista metode de a verifica, dar nu foarte deterministice (stare caroserie, stare pedale, stare scaune etc.).

scuze ca intervin...sunt mai nou insa km modificati de un expert cam nimeni nu-i mai poate verifica, cel putin nu ca numar de km dati inapoi...poate eventual sa constate uzura motor, sau alte elemente insa altfel mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare am: se reseteaza la 300.000 km si tahometrele mecanice ? Eu am modelul mecanic pe un Passat din 1995 si sunt curios daca are 500.000 km sau doar 200.000 km ?

Cred ca e un bug in soft-ul numaratorului sau o problema a integratului numarator (desi nu cred ca se mai face barbar cu numaratoare CMOS statice). Altfel nu-mi explic de ce se reseteaza tahometrele electronice la 300.000 km.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Km totali, au "sarit" si la mine de la 299999 la 0. Am masina "tinerica" acum. :lol:  Puneam contactul pana sa se reseteze si imi aparea "C01". Acum dupa ce a luat-o de la 0, cand pun contactul imi arata "C02".  Inca nu stiu exact ce reprezinta "C01" si "C02", dar ma mai documentez. Aceeasi situatie a patit-o si un cunoscut de-al meu. Acum toata treaba e ca la ITP am inteles ca RAR-ul cere si kilometri, si nu stiu daca nu o sa am dificultati in obtinerea urmatorului ITP.Ma mai interesez sa aflu detalii despre situatia asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C00 sau IN00 - ar trebui sa iti apara cand pui contactul,adica cele de mai jos au fost facute si resetate.

C01 - verificarea anuala,dupa ce faci revizia se reseteaza intervalul de service IN01 sau la tine C01

C02 - verificarea la 30.000km care si ea se reseteaza din butoane ca sa nu iti mai apara IN02 sau la tine C02

Si parca mai este un mesaj cu OEL sau ceva de genul asta.

 

Ca sa resetezi intervalul de service urmeaza pasi de ma jos:

1.pui contactul

2.apesi si ti apasat butonul de TRIP

3.iei contactul

4.eliberezi butonul de TRIP

5.apesi scurt butonul de TRIP si ii dai drumul

6.pe display o sa iti apara C01 sau IN01

7.apesi butonul de minute de la ceas pana apare pe dispaly niste liniute si gata 

Asa resetezi si in01,in02 si oel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!