Jump to content

Consum Fabia


BogMW
 Share

Postare recomandată

120L, ce-ai cu mine bre? Eu mi-am spus parerea (in calitate de dieselist) despre Mol comparativ cu OMV si eventual Rompetrol pentru ca astea folosesc cu regularitate. Desi stiu si ce povestesti tu acolo cu "imbunatatirile", sa stii ca am remarcat ca calitatea OMV a ramas constanta, chiar daca alimentez de la diverse statii si chiar daca am auzit ca Sprint-ul este Made in Romania.

Ce ti s-a parut ca n-am inteles?

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz: N-am bre nik...eu am inteles ca tu nu crezi in diferente care apar de la un tip la altul de combustibil...citez:'Ei, asta nu pot sa cred. Va rog eu mult sa postati feedback cand puneti alta benzina si daca difera rezultatele. '

Noah ashe ...

Iar eu am explicat ce si cum... :D

In rest combustibilii stim de unde provin,distilarea fiind facuta in RO pentru TOTI in afara de MOL care este adus de la rafinariile din HU.

Si fiecare stie de unde sa alimenteze normal...asta inveti numai din experienta.

:wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de valorile alea care fac geloasa o benzinara :rolleyes: : 15km in 1h si 17min, consum mediu 10.3 (afisat pe BC)...si iar ma gandesc oare cat o iesi la pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz: N-am bre nik...eu am inteles ca tu nu crezi in diferente care apar de la un tip la altul de combustibil...citez:'Ei, asta nu pot sa cred. Va rog eu mult sa postati feedback cand puneti alta benzina si daca difera rezultatele. '

Mda, m-am gandit eu ca e o neintelegere: eu ma refeream la faptul ca deja sunt 2 useri care-au alimentat cu Mol si le merge prost. Ce-am zis eu era un fel de exclamare de ...confirmare; credeam ca numai eu am impresie proasta despre mol si vroiam in continuare confirmare (feedback cu diferentele dupa ce alimenteaza cu altceva). Scuze de neintelegere.

Marlboro, pai de-aia nici n-au rost comparatiile urbane.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refeream strict la urban...Eu nu m-am lovit de vreo diferenta "palpabila" in calitatea carburantilor, probabil bulan, si da, stiu ca exista diferente intre carburanti functie de mai multi factori. Imi picasera ochii/urechile pe ceva discutie despre carburantii de la noi (cam ce a spus 120L despre distilare); asta-i motivu' pt care am spus eu de placebo.

In fine, m-am intins inutil...spor la treaba si consumuri cat mai mici :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu rezultate. Deci

weekend-ul trecut:

Ruta: Resita - Timisoara (100Km)

Temperatura: 0 grC

Viteza: maxim 140 km/h

Timp: 1:20 h

Greutate: 4 persoane + bagaje

Carburant: MOL 95

Consum: 9%

astazi:

Ruta: Resita - Timisoara (100Km)

Temperatura: 17 grC

Viteza: maxim 140 km/h (media pe CB 70km/h)

Timp: 1:20 h

Greutate: 4 persoane + bagaje

Carburant: Efix 95 Rompetrol

Consum: 6.4%

Trageti concluziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar drumul cum este? (personal nu stiu), urca cumva spre Resita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. urca. dar am prezentat consumurile pe acelasi traseu. directia Resita-Timisoara (coborare). cu cauciucurile de 165 la temperaturi mai mari de 20 gr si mers 60km/h loco si maxim 100 extra am scos si 4.5% cu 4 persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu doua intrebari pentru cei cunoscatori in functiile bord computerului (BC):

1. BC afiseaza km ramasi de parcurs pana la pompa, in functie de consumul mediu efectuat in ultima calatorie? Daca consumul este mai mare inseamna ca afiseaza mai putini km pana la alimentare?

2. Pe cadranul de combustibil al modelelor mai vechi (respectiv 2002) in ce pozitie indica acul jumatatea rezervorului; care luat dupa carte este de 45 litri (desi mi-a intrat 52 l)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la punctul 1: Scrie in carte ca autonomia ramasa este calculata in functie de ultimii 50 km parcursi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de consum la un 1.4 benzina in aceleasi conditii descrise de BMA e sub 1 litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Efix 95. Aseara, Valea Jiului - Cluj Napoca, 272 km, 2 pers+bagaj, consum mediu 5,2/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. urca...

Ma scuzi, am citit rau, adica am crezut ca e dus-intors. Sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul consum arata cam asa:

- temp de afara 2,3 grade, masina din semnatura cu cauciucuri de iarna, pe distanta Tm-Szaged consumul a fost 6,6 viteza medie 72km/h

- aceleasi conditii, dar pe autostrada Szeged-Vienna, consumul a fost 8 la suta cu viteza medie de 112km/h (not bad pt 1.2 HTP si 64 de ponei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Media de consum pe CB 5,9/100 pentru ultimii 640 de km interurban dintre care 200 pe A1. Verificata si la pompa media e corecta.

- Vitezele legale ( putin peste in sate daca aveam "iepuri" )

- Incarcatura 50-80% din talon.

- Combustibil CO 95 Petrom.

- Anvelope de iarna pe puntea fata.

- Zona montana 40% din traseu

Se incadreaza in specificul skoditelor consumul, adica mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timisoara-Szeged, 4 persoane, portbagajul plin la intoarcere 5,5 la dus, 5,2 la intoarcere (ma gandesc din cauza ca era mai cald), 100km/h pe afara, limita legala prin localitati, benzina Mol de 95. Recent am trecut pe Efix 95, Rompetrol, parca merge mai frumos motorul si e sigur mai silentios, dar trebuie urcat un pic mai sus in ture pentru aceeasi putere, consum putin mai ridicat. 7.5 consumul mediu la aprox 1600km, cam 500 afara si restul in oras. Foarte multumit pentru benzinar. Singurul minus, mi se pare cam mare consumul cand e motorul rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut normal e ca la rece sa "suga" mai mult dar oricum nu o sa "bati" un motor de aceasi capacitate cu carburatie... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Va rog eu mult sa postati feedback cand puneti alta benzina si daca difera rezultatele.

eu am masina din semnatura de o luna si ceva si am incercat pana acum asa (toate sunt de 95):

- omv - am avut consumul cel mai mare, adik s-a dus cel mai repede,

- lukoil - mi se pare ok, consum de 10 in oras, trepidatii putine la ralanti (DAR doar de la statia din complex din tm)

- rompetrol - este si ea ok in comparatie cu lukoil, cam acelasi consum, dar e mai scumpa.

o sa incerc si mol sa vad cum e.

daca postul este considerat o reclama la benzinarii, rog un moderator sa-i faca ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Fabia noastra, ca merge mai mult sotia cu ea, acum iarna prin oras scoate cam 12l%. Iar pe afara nu stiu, pentru ca nu am mai scos-o de mult, de cand o avem pe cea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate zi-ne cat scoti tu cu 1.8 TFSI pe vremea asta :censur: in oras

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- rompetrol - este si ea ok in comparatie cu lukoil, cam acelasi consum, dar e mai scumpa.

Cat e la Lukoil ca eu am bagat aseara la Rompatriciu tot pe Eroilor, efix4 si a fost 2,98/litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de :( , dar la cererea publicului:

Am scris si la consum Octavia: de la 12, 13, 14 l% in sus, in functie de agomeratie si timpul pierdut prin trafic prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Rompatriciu si OMV ca de obicei...e cele mai mari preturi...! Noroc cu PECO si rusoil care coboara preturile.

La Buc pe panduri la peco e 2,83 regularu si la rusoil e 2,85.

In rest ceilanti operatori e hoti...scumpesc rpd si ieftinesc greu...hoatzelor !!!

Modificat de recxd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

707 km cu 34.5 l, v. med: 72 km/h, temp. intre -5 si -3 C, 4 oameni + catel si un geamantan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!