Jump to content

Consum Fabia


BogMW
 Share

Postare recomandată

FabianRusu, habar nu ai ce vorbesti si e pacat :P Eu in 5 ani nu am avut consum de 14 la motor AUB 101 CP. In vecii vecilor. Amin. Stii ca 90% din cuplul maxim la AUB e disponibil deja de la 3mii de ture?

Masina mea AUB a consumat EXACT ca in carte (in jur de 8.5-9 in oras si 7 media).

E bine sa vorbesti, dar nu e bine sa dezinformezi :D

Pentru cei interesati niste consumuri gasiti (ca de obicei) aici: http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/4...&power_e=75

Motorul de 75 CP -> http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/4...&power_e=55

PS: Nici in visele lui cele mai erotice si mai umede un motor 1.8T nu va consuma doar 15 la suta in orasul in care 1.4 va consuma 14.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum am PRECIZAT mai sus nu ma refer la orasele; tu compari traficul din Sibiu unde in afara de semaforul ala din centru din varful dealului si cel de la intersectia drumului national cu Semaforului si Rahovei te plimbi in voie si nestingherit. Ar fi fost interesant sa te plimbi un pic prin Cluj ziua cu semafoare din 100 in 100 de metri sau prin Bucuresti mers bara la bara sa vedem ce consum scoteai....faceam eu cinste cu diferenta de consum...Am stat si eu in Sibiu 4 luni si evident ca aveam consumul SUB specificatiile de carte cu mult (asta insemnand mai mult de 1 l/100 km)

Cat despre "visele erotice"...cred ca ai gresit omul....dar fiecare proiecteaza de regula ce-i dicteaza subconstientul... ;)

Prefer oricum un 3.2 aspirat unui 1.8 turbo... :icon_thumright:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as prea zice ca e asa simplu la Sibiu, pentru ca toti care vreti din sud in vest si din est in vest cam treceti prin centrul orasului (ca centura nu suntem in stare sa facem).

Eu te "provoc" si iti spun ca vorbesti "din carti" si nu ai cum sa dovedesti ca o masina 1.4 100CP consuma 14 in acelasi oras in care o masina 1.4 68CP nu consuma 14. Simplu :icon_thumright:

Asteptam cu interes un bucurestean "adevarat" sa ne confirme ca masina lui 100CP consuma 14-15 si un altul cu 60-68CP care sa ne zica ca lui ii consuma numai 8-9 ;)

Ontopic, eu dintre toate motoarele Fabia 1 as alege 1.4 75CP (neaparat dupa anul 2003). Mi se pare cel mai potrivit si mai echilibrat (pret/performanta) pentru masina asta. Se descurca frumos in oras si nu te face de rusine nici pe sosea/autostrada. (cei care vor curse si liniute evident vor spune ca aberez cand spun "nu te face de rusine pe sosea", dar cei care gandesc ca mine stiu ca asa e :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneam ca acolo unde 101 cp consuma 14-15 l, 68 cp va consuma 11-12 l (si nu 8-9l care e consum de 1.2 in conditii similare)

ca si calitate, pret, evolutie a motorului, consum, sprint raportat la 68cp sigur ca as alege un 16V 75 cai dar topicul parca nu includea varianta asta ( 68 cp nu inseamna 55 kW - autorul a gresit KW pt ca citez: "In vederea achizitionarii sunt interesat daca la cea de 16 V (101)consumul este mult mai mare ca la cea de cu un singur ax cu came...")...

ca fiabilitate si cost de intretinere scapi mai usor cu 68 cp si nu iti pui niciodata problema distrugerii distributiei atunci cand "uiti" sa o schimbi

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia, Motor 68CP 1.4MPI

Oras Timisoara (fara sosele de centura :P )

Trafic "normal" - medie pe la 10-11 %

Trafic greu (insemnanad distanta de ~1km in jumatate de ora) - medie 14-15 %

Trafic usor (duminica dimineata, seara pe la 11 cand mai prinzi ceva semafoare) - medie 8 %

Media de 14-15 % am prins-o insa doar de vreo 3 ori, cand in oras erau cine stie ce bairamuri, si cand tot bisnitaru trebuie sa parcheze in mijlocul drumului cu avariile aprinse, ca doar nu o sa se duca 200m sa gaseasca un loc de parcare si dupa aia sa vina inapoi pe jos.

Oricum, topicul asta se indreapta mai mult catre consum, asa ca poate un moderator muta ultimele posturi la consum, in locul comparatiei motoarelor. :icon_thumright:

Si inca ceva: distributia la motorul asta pe lant nu "uiti" sa o schimbi. Are "incorporata" un semnal sonor care te avertizeaza cand trebuie schimbata ;)

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu am motorul din semnatura (85.000 km) ... si prin Tg-Mures daca ma grabesc si nu stau dupa nimeni imi mananca max 9l /100 (dupa cum arata computerul de bord). in drumurile de afara (facut sovata si retura sambata seara super lejer 100-110 max) e undeva la 5-5,5l (4 persoane, fara bagaje)... cu masina cu multe bagaje si 5 persoane am obtinut 5,2l pe un drum mures-alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din nou cluj jibou de data asta doar dus, eu cred ca se poate si mai bine, dar asta intr-o zis cu soare :P, odata o sa vreau sa scot sub 3 desi e f greu, deja aste e domeniul 1.2 tdi, credeti ca se poate?

post-11281-1209455992_thumb.jpg

post-11281-1209455999_thumb.jpg

Modificat de bizzarre_iou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum exclusiv oras, luni acum de paste, incredibil dar adevarat 6% mers foarte relaxat , fara sprinturi.Tin sa mentionez ca a fost foarte liber pe drum.

Modificat de mugur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

pe traseul Cluj Napoca - Oradea - Budapesta - Viena - Nurnberg - Koln adica circa 1600 Km, in conditiile in care am fost 4 oameni cu portbagajul plin si pe autostrada am mers constant cu 120 Km/ora am avut consum de 6,3 litri/100km. Eu zic ca e super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun

viteza constanta te-a ajutat

eu cu 1.4 MPI 68 cp cu inca 3 "elefanti" in masina si bagaje ultra grele in portbagaj, mers absolut fara menajamente contratimp am scos 7.3 l / 100 km Cluj-Brasov (de fapt a fost cel mai mare consum pe traseu lung pe care l-am avut vreodata)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simleu - Budapesta - Simleu si plimbari in Budapesta in perioada destul de aglomerata, am scos 6,00. Pe autostrada constant 130 km/h. Mai lent in zonele cu restrictii. Total 900 km.

Multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e interesant sa postati si ce incarcatura ati avut in masini pt consumurile inregistrate la drumuri lungi; diferentele intre "gol" si "full" ar putea fi destul de mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi Albert

salut,

tg-mures - sovata - praid - odorheiul secuiesc - miercurea ciuc - Balan - drum de tzara unde am arat cu catalizatorul (mi s-a aprind becul de "creanga in catalizator" :salut: ) - gheorgheni - lacul rosu - inapoi Gheorgheni - toplita - deda - reghin - mures

aproximativ 380 kilometrii - consum 5.5 litrii cu 4 oameni si bagase usoare .... (haine mancare )

am mers destul de incet, fara graba ..... 7 ore buuune de condus.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am venit dintr-o mica excursie la Pecs (Ungaria). Drumul inapoi a fost de 360Km, vit. medie 64Km/h (m-am mai fatait prin niste orasele la vizitat pe drum, dar si pe drept am mers destul de incet, cca 100Km/h). 2 oameni + bagaje.

Consum mediu: 3.7 l/100Km

Modificat de wolfskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum la un parcurs de 220 km, 5 persoane, ( cca.370 kg), f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vad consumurile la diesel imi vine sa o iau razna :offtopic: In ultimul timp in Iasi mi-a luat intre 8-8,5 pe 400km BC.In afara intre 5.8- 6.2 IS-BC si invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce iti vine sa o iei razna ? tu ai facut diferenta sa vezi cat costa in plus masina cu motor disel si in cati km scoti acea diferenta de bani prin diferenta de consum ? Eu ii multumesc lu' D-zeu ca am luat 1.2 HTP si nu 1.4 Diesel. Diferenta intre masini era 2124 Euro. Fa un calcul si vezi in cat timp scoti aceasta diferenta de consum in conditiile in care faci 20.000 km pe an si media pe 1000 km (200 afara si 800 oras la ore de varf) iese 7% la HTP si undeva la 5-6% la diesel. Calculeaza si spune-mi rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai adaug si faptul ca motorina a depasit pretul benzinei si continua sa creasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers pe autostrada 700 km Passau - Szeged + 120 km drum national Szeged - Timisoara, viteza 120km/h pe autostrada, 80-100 in rest, 2 persoane + ff multe bagaje, 6% consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ai dreptate BMA doar in cazul diferentei la masina noua asa cum am facut si eu, dar la SH situatia se schimba deja,diferenta e de maxim 1000 E intre benzina si diesel.Acolo merita,mi-am facut calculul descris de tine si intradevar la masina noua diesel/benzina nu prea merita daca nu faci macar 40-50 000 km/an.Singurul avantaj al dieselului e ca nu e asa pretentioasa la motorina fata de benzinar la care daca e benzina mai proasta face probleme imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vorbeam strict de masina noua. la second e altceva, dar si acolo intervin piese mai scumpe care pot sa pice imediat datorita kilometrilor pe care-i are masina. in general piesele la disel sunt mai scumpe, si oricum daca vorbim de second atunci putem vorbi de mai multe masini cam la pretul acesteia.

deci repet, la masina noua nu merita disel. daca faci 20k pe an atunci nici nu vei scoate diferenta de pret prin consum pana sa o si vinzi. asta daca o tii maxim 4-5 ani asa cum am de gand eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timisoara - Cugir (prin Arad, e drumul mai bun), aprox. 520 km, 2 persoane+bagaje usoare, 4.8 la dus, mers 90-100/h, 5,7 la intoarcere, mers 120-150/h, destul de multe depasiri (cu a 4-a si apoi a 5-a, merge). Multumitor pentru benzinar, fara AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai facut diferenta sa vezi cat costa in plus masina cu motor disel si in cati km scoti acea diferenta de bani prin diferenta de consum ?

Cand am luat eu masina, diferenta de pret la aceeasi echipare intre 1.4 MPI 80CP si 1.4 TDI 80CP era de 300Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu comparam cel mai mic motor diesel cu cel mai mic motor benzina. avand in vedere ca folosesc masina 20k de km pe an din care cel putin 50% sunt in oras, nu am nevoie de un motor mai mare de 1.2. pt ce ? pentru taxe mai mari si consum mai mare ? si 1.2 merge bine, si pe autostrada chiar am mers cu 185km/h cu 3 persoane si bagaje pt 10 zile de concediu, iar consumul in 4500 km in conditiile astea a fost 6,2-6,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, corect.

Eu comparam motoare de aceeasi putere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!