Jump to content

Consum Fabia


BogMW
 Share

Postare recomandată

Broken Identity

si eu recomand pe cea de al rompetrol,utima oara chiar asta i-am pus si a mers super.sa nu va puneti niciodata de la lukoil,eu am avut pb mari din cauza benzinei de acolo,e ffffff proasta.

o mai recomand si pe cea de la petrom,e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa nu deviati discutia comparand calitatea benzinelor de la diverse firme si sa ramaneti la subiectul topicului: CONSUM FABIA !

Multumesc pentru intelegere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu ziceti ca fac reclama la anumite tipuri de benzina eu alimentez de la Ucraina ca imi e mai bine deoarece litrul e 2.7 ron (27.000), iar consumul imi e in oras undeva la 8 iar la drum intins cel mai bine am scos pana la mare (850 km) plina masina 5 pers si bagaje, 5.7 litri!!! mi s-a parut enorm de putin

in general cu un plin de 45 litri fac si oras si extern(200km) in jur de 600 km. Parerea mea ca e ok avand in vedere ca o ai la indemana si nu tre as chemi taxi.....autobuze....tren.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul se mentine la valoarea de 9% :D

Astept primavara :rolleyes: ... si samitul NATO :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cluj Miercurea Ciuc Comanesti consum mediu CB 5.8l/100km mers cit de cit in limata legii maxm i-am dat pe o [cenzurat] 160. Eu sunt multumit cu toate ca as fi vrut ca cuplul sa fie mai mare,in detrimentul vitezei maxime. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul Taberei - IKEA - Drumul Taberei (aseara, trafic redus) 6% :( dupa schimbarea bucselor de bascula cu bucse de CUPRA. Inainte in aceleasi conditii 8-9%. Aveti vreo explicatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul Taberei - IKEA - Drumul Taberei (aseara, trafic redus) 6% ;) dupa schimbarea bucselor de bascula cu bucse de CUPRA. Inainte in aceleasi conditii 8-9%. Aveti vreo explicatie?

Saptamana viitoare imi vin si mie bucsele de Ibiza , tare mi-ar placea de-ar scadea si consumul ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten cu un Seat Leon-1.6 benzinar si diferenta de consum intre el si Fabia mea e de max 1 l ....dar diferenta de cai e cam dubla,deci din cate imi dau seama motorasul asta de 1.2 papa destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

you got that right. hehehe, daca stiam eu, tata mare mai lua 1,2 hastepe :rolleyes:

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

you got that right. hehehe, daca stiam eu, tata mare mai lua 1,2 hastepe :rolleyes:

1.2 are si avantaje.

- consum mai mic (chiar si 1l/100km e suficient) la mers normal si in limite legale

- taxe mai mici, asigurare, impozit, etc

- la un mers normal nu-ti trebuie foarte multi cai. nu e nevoie sa te bagi riscant in depasire sa-ti trebuiasca multi cai sa te scoata

- iar pentru cei care vor masina puternica exista BMW spre exemplu.

asa ca nu mai spuneti ca e prost motorul asta

si apropo, un consum pe azi.

Distanta: 134 km (Timisoara - Sannicolau si retur)

Viteza medie: 65km/h

Viteza maxima 120km/h

Motor: 1.2 HTP 64CP

Consum: 5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tati, nu spun ca e prost, spun ca e gurmand. Uita-te la semnatura mea si vei intelege de ce spun asta. Nu e posibil ca un 2000 aspirat de 143 cp sa aiba consum mediu 9,7 si un 1,2 htp consum mediu 9,6 ..... Si ati vazut ca am sarit in sus din primele zile de cand am observat cat consuma nehalitu` asta de 1,2 :D :lol: . E o realitate si trebuie s-o acceptam ca atare. Oricum, Bucurestiul e atipic.....de aici si consumurile astea fabuloase. Ma uit de ex. ca in 37 zile de cand am ridicat bmw-ul am bagat deja 300 euro in benzina, si bine ca n-a mers si sotia cu fabia ca ma duceam la 400-450 euro. Ce ti-e si cu benzinarele astea gurmande :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea motorasul de 1,2 este numai bun pentru oras si pentru mers normal, fara plecari cu scartait de roti sau liniutze la 150 km/h. Este normal ca la un motor mic in momentul in care se urca 4 persoane cu bagajele aferente sau vrei acceleratii si viteze mari sa-i creasca consumul, trebuie sa-si ia puterea de undeva. Cresterea consumului e cu atat mai accentuata la un 1,2 care se "chinuie" mai mult fata de un 1,4 de exemplu. In oras e altceva, depinde de prea multe lucruri, si Clujul e cu statul la semafoare de 5 ori (e adevarat ca nu se compara cu Bucurestiul).

Consum mediu pe aproximativ 500 Km, Cluj-Napoca - Zalau - Satu Mare - Baia Mare - Cluj-Napoca cu 3 persoane + bagaje si mers pina in 120 km/ora a fost 5.3 litri/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma declar multumit cu consumul realizat cu AUA. Dupa resetare BC si aprox 2500 km facuti din Ianuarie consumul mediu este de 6.5. In aceasta intra rute Cluj-Zalau si cam 15 % drum de tara unde mergi in vitezele 1 si 2. Desigur si trafic in Cluj. Ma declar multumit tinand cont ca la drumuri lungi imi iese 5.8-6 litri. Si era si frig in aceasta perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prin traficul din Bucuresti am consum mediu cam de 10% - 10.4%.

Distata parcursa de obicei e de 10km - 11km cam in 45min cu o viteza

medie inregistrata de 15km/h.

Eu zic ca in conditiile aste e destul de bine.

Am incercat si un consum pe timp de noapte, acelas traseu, in 25min

si o medie de 25km/h, consumul fiind de doar 8%.

Am observat ca la motorul asta de 1.2 consuma f. mult in prima viteza

la plecarea de pe loc, in a 2-a scade bine consumul, dar abia in a 3-a

ajunge la consumul dorit, cel normal pt. un motor mic.

PS: Am testat aceste consumuri uitandu-ma la consumul instantaneu.

La fiecare test am folosit o singura viteza(1, 2 sau 3) pe o

distanta de vreo 500m.

Modificat de ioco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine primavara :D consumul a inceput sa scada ... 8% ... problema e ca "saraci" astia au deschis iar santierele :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu se inteleaga gresit ca motorul nu e bun,dimpotriva problema e ca consuma mult avand in vedere comparatia cu alte motoare mai mari de ex.1.4-1.6 tot benzinare.Si aici nu ma refer la masina incarcata cu 4 persoane si...pentru ca orice masina incarcata consuma mai mult ca si cum n-ar fi...e logic.Oricum data viitoare imi voi lua un motoras mai puternic avand in vedere consumul.Motorasul asta de 1.2 e bun in special pentru oras..dar in exterior si mai ales la depasiri iti cam risti viata daca nu esti atent.In rest numai de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare Craciun Darius, Vad ca ai si tu motor de 1.4 16v 74 KW. Care este consumul? Eu acum mi-am luat din 2001 noiembrie si mi se pare ca consuma f f mult. daca merg in a 5-a cu 80 consuma pina la 6% dar daca merg cu 100 -120 imi papa cam 9% chiar si 10% daca ma apropii de 140. Nu mi se pare normal la motor de 1.4. Am cautat motor mai mare de 1.2 tocmai sa nu am consum mare..... La service nu vede nimic. De curind mi-am schimbat EGR-ul dar n-am observat nici o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul 1.4 16 valve 101 cp trebuie sa te astepti la consum (doar l-au facut ca sa mearga sageata in turatiile alea de peste 5500). Stiu pe cineva cu acelasi motor care disperat fiind ca masina ii ia in oras 14-15 la suta (conducand elegant) s-a dus la serviceul autorizat si i-a intrebat daca se poate scoate "tuningul" de motor din fabrica si sa i-l faca de 75 cp.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...iar la 140 km/h mers constant un 1.4 MPI 68 CP 8 valve consuma cam 8 l/100......daca vrei benzina sa consume putin ia o japoneza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul 1.4 16 valve 101 cp trebuie sa te astepti la consum (doar l-au facut ca sa mearga sageata in turatiile alea de peste 5500). Stiu pe cineva cu acelasi motor care disperat fiind ca masina ii ia in oras 14-15 la suta (conducand elegant) s-a dus la serviceul autorizat si i-a intrebat daca se poate scoate "tuningul" de motor din fabrica si sa i-l faca de 75 cp.....

Si chiar se poate face asa ceva..? Adica sa scot "setarile" din fabrica. Nu m-ar deranja. Eu l-am luat in idea sa-mi consume mai putin nu prea ma-m gindit eu ca la 101 cai e normal sa consume asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fabia 1.9 sdi combi super consum: 180 km 3.3 l, e pe bune. am condus special sa scot consum cat mai mic, drumul a fost un dus intors de la iesire din cluj pana in jibou si inapoi + cat am mers prin jibou. inspre jibou am scos 3.2 l :Driver: si o viteza medie de 62km/h inapoi a fost mai greu un pic am scos un 3.3 l si o viteza medie de 49km/h.

post-11281-1205232478_thumb.jpg

post-11281-1205232483_thumb.jpg

post-11281-1205232487_thumb.jpg

post-11281-1205232490_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:

bun consumul dar mai dadeai cativa ml de combustibil si mergeai si tu mai repede... Bag seama ca nu te grabeai, si vroiai sa tragi de timp :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, chiar ca nu te-ai grabit deloc. Si-ai mai coborat si vreo 2-3 drumuri in panta, intr-a 5-a in usoara frana de motor... se explica.

Eu am scos Brasov-Piatra Neamt (~250km prin Oituz) 4.2 si-am facut traseul in 3h10min. Am plecat la 9 seara si-am ajuns la 0.10. Una peste alta e foarte economic motorul daca stii cum sa mergi cu el, chiar daca te si grabesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie o medie de 62/ora mi se pare super rezonabila. nu prea poti sa scoti mult mai mult mergand cu viteza legala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa te gandesti ca inainte sa ies de pe E 60 aveam 72 km/h ,care zic eu pt drumurile noastre e foarte bine, aveam 3.6 l consumul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!