Jump to content

Consum Fabia


BogMW
 Share

Postare recomandată

Am observat o chestie foarte interesanta, poate mi-o puteti confirma.

Masina este cu motor 1.4 16V, 101CP.

Cand merg in viteza a 5-a la 70km/h imi ia foarte putin... in jur de 4,5l/100km.

Cand merg cu 90-100km/h imi ia in jur de 5,5 si cand merg cu 120-130 dupa ce ajunge la viteza asta si merg constant, are tot cam acelasi consum in jur de 5,5l/100km.

Deci din punct de vedere al consumului, nu e nici o diferenta daca se merge cu 100km/h sau cu 130km/h.

Cel putin eu asa am observat la mine pe computerul de bord.

Ce parere aveti de treaba asta?

Modificat de zonkkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stau cu ochii pe consumul instantaneu, dar "eroare constructiva acceptata" a BC poate sa indice acelasi consum instantaneu... E greu de crezut ca ai acelasi consum la viteze diferite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stau cu ochii pe consumul instantaneu, dar "eroare constructiva acceptata" a BC poate sa indice acelasi consum instantaneu... E greu de crezut ca ai acelasi consum la viteze diferite !

Ai dreptate cu acelasi consum la viteze diferite, dar eu voiam sa spun ca e aproximativ acelasi si nu merita sa mergi cu 100km/h pentru a face economie la carburant. Poate ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la 2.500 km se considera gata rodajul....atunci am terminat rodajul....consumul aratat de computer (media nr.2, desigur) este de 7.4. Cam 75-80 % urban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 32 de mii si merg mai sportiv de fel .bc arata o medie intre 9-11.si pana se incalzeste uneori imi arata de la 12 pana la ....aberant de mult .cand prind mai liber si merg mai sportivscade pana la 7.7

chiar 6 si un pic uneori.dar facnd calculul la cata benzina bag mai jos de 9-10 nu cred k scade.cred k media pt fabia 1.2 hpt de 64 e 9-10java script:add_smilie(":(","smid_2")

huh.gif

ce benzina folositi?eu bag numai de la mol 95+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.....mie mi-a aratat si 10,3 pe frigul ala mare. In oras, vara imi arata undeva la 8%, afara imi ia undeva la 5%

oricum calculele facute de fabricant nu sunt facute in Bucuresti,asa ca nu prea e valabil ceea ce declara ei in carte. Afara intradevar e super economica >>am mers 200 km cu 120-130 km/h si mi-a luat cam 5% si ceva motorul este cel de 1200 HTP (3 cil 12 valve 67 de cai))

aaa si am si eu o intrebare >> voua cam in cat timp vi se incalzeste motorul (la 90 de grade) ?

ca mie la -15 grade imi trebuiau cca 15 minute pentru a ajunge la 90 de grade (mai repede mi se incalzeste Taunus-ul)

Modificat de bil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E logic sa se incalzeasca mai repede taunusul, pt ca are motorul mai mare si randamentul mai mic, deci arde mai multa benzina, deci produce mai multa caldura. Motorul de 1200 fiind mic, se incalzeste mai greu. Mie in cam 4 km in orash imi ajunge la temp. de regim. Dieselele avand randamentul si mai bun, se incalzesc si mai greu.( ma refer raportat la aceeashi capacitate cilindrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti dau dreptate pentru ca Tico se incalzeste foarte repede in comparatie cu Taunus-ul si Fabia si vb aia are motor de 800 cmc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 5 ani tico ca mashina de firma , dar cred ca uitzi ca statea motorul foarte turat pana se incalzea, din cauza carburatorului cu shoc automat, fatza de fabia care e cu injectie multipunct si computer, mult mai eficient. Un lucru e sigur, caldura fara sa se arda benzina nu se face. deci mai multa caldura = mai multa benzina

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

Daca toata lumea spune un consum pe care-l are, o fac si eu:

- pe timpul de iarna, dimineatza, casa-serviciu, 3.8 Km - 9.8% (in functzie de temp. exterioara, dar nu mai mult de 10.2%);

- pe aceelasi timp, dar dupa amiaza, serviciu-casa, 3.8 Km - 7.7% (este putzin mai cald).

Drum de munte (Busteni); dus 5.8 si intors 4.4 (mers 90-100 unde se putea). Calculator verificat cu plinul.

In concluzie sunt multzumit.

Motor 1.2 HTP Fabia 2004 - model 2005 (25 000 Km)

PS. Stil de condus: linistit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumuri:

- Bucuresti -> 6,5-12%, in functie de cat de aglomerat este, cat de mult ma grabesc si de perioada anului. In general ma incadrez in 7-8,5%

- Exterior -> 4,6-6,5%, in functie de traseu si de cate persoane am in masina ... in afara nu ma grabesc niciodata pentru ca pun siguranta pe primul plan

Hai s-o lamurim cu incalzirea - trebuie luati in calcul urmatorii factori:

1. Capacitatea motorului - cu cat e mai mare arzi mai multa benzina, deci produci mai multa caldura

2. Randamentul termodinamic - cu cat e mai mare inseamna ca motorul produce mai putina caldura, care din punct de vedere termodinamic este o pierdere. De aceia un diesel se incalzeste mai greu si tot de aceia un motor mai nou se incalzeste mai greu, decat unul vechi care ardea combustibil aiurea (combustibil care se transforma in caldura si nu in tractiune)

3. Volumul masinii - cu cat ai volum mai mare de incalzit cu atat se incalzeste mai greu. Una-i un motor de 1,2 pe Fabia si alta-i unul de 1,4 sau chiar mai mare.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am tot plimbat zilele astea ... si am vazut ca pana in 2500 RPM cum il turez eu, pe la a 3-a asa ia fooaaaaaarte putin :blink:, media a fost acum 10 minute de 8.0 L/100 KM la 170 KM facuti ..

Sunt super incantat de consum, in conditiile in care dupa rodaj se mai lasa oricum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai postez si eu un consum. Precizez ca am 13.200 km din aprilie 2005 si consumul de la ultimul plin pana acum a fost de 8.82l/100 km. super multumit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa o laud din nou pe a mea.Am facut astazi un drum bucuresti-urziceni si retur. La ducere am mers foarte incet 80km/h(eram ocupat sa povestesc sotiei un film). Cand am ajuns la urziceni si mi-am aruncat ochii pe indicator... stupoare.... 4.5 l/100km. Este cel mai mic consum scos de mine pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai postez si eu un consum. Precizez ca am 13.200 km din aprilie 2005 si consumul de la ultimul plin pana acum a fost de 8.82l/100 km. super multumit :D

Presupun ca e vorba de consum in Bucuresti, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luca: Da, am uitat sa precizez. Consum facut numai in bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Record de consum...sau nu ?!? Veneam sambata de la meci din Dealul Copoului (iasi-timisoara), aglomeratie mare, bara la bara (am folosit mult frana de motor, adevarat), am ocolit marile bulevarde, si ajung acasa (cam 8-10 km) iar consumul aratat de media 1 a computerului doar 6.5 l/100. Nu am mai scos atat niciodata..sa fie real oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luca: Da, am uitat sa precizez. Consum facut numai in bucuresti.

Spune-mi si mie care e secretul pentru ca la mine in ultima vreme consumul nu prea a scazut sub 9.6. De obicei eu schimb la 2500 de ture si folosesc frana de motor atunci cand se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luca: Care e viteza medie la care inregistrezi acel consum (9,6)? Si eu am inregistrat azi dimineata un "excelent" consum de 10,4 l/100 km pe un drum facut cu viteza medie de 11 km/h :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi si mie care e secretul pentru ca la mine in ultima vreme consumul nu prea a scazut sub 9.6. De obicei eu schimb la 2500 de ture si folosesc frana de motor atunci cand se poate.

Nu pot sa spun ca am un secret anume in stilul de condus. Eu conduc mai calm de fel (exista si momente cand merg mai sportiv), schimb pe la 2500-2800 de ture, nu o turez excesiv pana nu se incalzeste motorul si benzina bag in ultima vreme numai de la Rompetrol (fara plumb 95, deci normala). Sunt super multumit de cum merge masina cu benzina de la ei. Si consumul de 8.82 la ultimul plin este consumul calculat cu metoda plin-plin. Pe BC media aratata a fost de 9.2%. Precizez ca fac 12 km dus si 12 km intors pana la servici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

record personal de consum in dimineata asta :P

8,1 l/100.

plecat la ora 7.30 pe traseul: lujerului-ghencea-sebastian-trafic greu- viilor-p-ta sudului-m. bravu- camil ressu-spital pantelimon.

plecat de acolo la ora 10 spre casa pe acelasi traseu.

in total 48 km; am incercat sa evit aglomeratiile si pe unde s-a putut am mers pe stradute printre blocuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Drapar

M-am uitat azi dimineata pe BC si am vazut asa 10.2 consum mediu si 15 km/h viteza medie? La voi cum e?

Traseul meu de fiecare zi este Bila Drumul Taberei - Plaza - Lujerului - Crangasi - Aviatorilor - Dorobanti. Aproximativ vreo 12 km.

@Instinkt Nici eu nu conduc sportiv si schimb pe la 2500 si cu toate astea masinuta mea cam mananca benzina (MOL Tempo plus 95). Am facut revizia de curand (Decembrie) si la scanare nu au gasit nici o problema.

@ bluehunt Poate ca ar trebui sa iau niste lectii de la tine despre cum se conduce economic :P

Ufff, nu mai stiu cum sa fac sa mai scada consumul asta !

Modificat de Luca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luca: Atunci consumul tau este explicabil datorita traseului aglomerat ceea ce duce la acea viteza medie scazuta. Masina ta nu are nimic.

:P Schimba-ti traseul ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai niste aripi de vanzare? :P As vreau eu Dragos sa imi pot schimba traseul. Din pacate nu prea am gasit alta varianta mai buna. Eventual sa ma mut de tot din DT. Dar ar fi pacat pentru ca imi place foarte mult cartierul asta. Marele lui neajuns e ca se iese foarte greu.

Asta e. Cred ca trebuie sa ma resemnez. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate intr-o joi adik maine eventual facem cativa km impreuna sa vedem ce si cum cu acest consum in ultima vreme a mea consuma cam 10 si uneori la instatnt arata si 99.9

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!