Jump to content

Help - Vreau o parere privind achizitie Fabia


Mowgli
 Share

Postare recomandată

Doresc sa ma inscriu pentru o skoda model Fabia Combi Harm, motor diesel 1.4 l 51kw/70 CP.

Pe linga pachetul de baza am optat pentru culoare Rosu Flamenco, Oglinzi electrice si incalzite, Inchidere centralizata cu telecomanda.

Total ar fi pe la 13400 euro.

Va rog datimi un sfat despre aceasta motorizare, cine are 1,4l diesel ce parere are despre masinuta.

Vineri vreau sa merg sa dau comanda

Multumesc anticipat

Am mincat o litera Fabia Combi Charm 1.4l diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si cea de 80 CP :vaidecapulmeu:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta buna, motor ok, consum mic (ca si antevorbitorul meu ti-as recomanda pe cel de 80 CP). Daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma (inclusiv in ceea ce priveste un pret bun)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un proprietar declarat de Fabia 1.4 TDI 51 kw care iti poate oferi mai multe informatii: http://vwforum.ro/index.php?showuser=3243

Contacteaza-l pe PM daca el nu intra pe acest topic!

LE: Alt proprietar de Fabia 1.4 TDI 70 CP este: http://vwforum.ro/index.php?showuser=8616

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Mowgli!

Motorasul de 1.4 si 70 de CP este ok, cel putin pe hatch, adica isi trage binisor cochilia, are un consum de 6.5 [+/- urban (Bucuresti)] si afara variaza in functie de talpa aplicata, eu as spune ca "haleste" bine. Motorul se pare ca este unul fiabil, deci asta nu este un "-". Dar, daca ai bani ti-as recomanda motorul de 80 de CP pt ca vei avea o caroserie ceva mai grea si din moment ce este combi presupun ca masina va fi si incarcata ceva mai mult. Sper ca te-am si lamurit cu ceva.

:D bafta la cumparaturi, orice ai alege!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de ajutor. Cred ca voi opta totusi pt 80 cai.

Inca doua intrebari

Culoarea Rosu Flamengo ce nuanta e, la Skoda Baia Mare nu aveau nici o masina culoarea asta, seamana culoarea reala cu ce se vede in cofigurator la skoda???????

Daca am Computer de bord (ora, temperatura exterioara, consum mediu si de moment, distanta parcursa, timpul parcurs, viteza medie, autonomia) in varianta standard merita sa imi pun si Maxi-DOT???

Va multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sotia mea are o Fabia Lady (hatch) Rosu Corrida.

Am vazut ca se doreste un Combi pe Rosu Flamenco cu 1.4 TDI 70 CP.

Parerea mea:

- daca mergi mai mult prin oras, cu cateva drumuri mai lungi pe an si 1-2 concedii si nu o incarci excesiv ia 1.2 HTP 64 CP. Economisesti aproape 2000 Euro si este OK inclusiv pentru un concediu. Are totusi 4 supape pe cilindru si cuplul este OK pentru 1.2 (de aia se cheama HTP). Nu bat campii. Am fost asta vara 950 km in concediu in tara 2 persoane cu destule bagaje si a fost OK. Am un coleg la lucru care a fost acum vreo 2 ani in concediu in Franta cu Fabia Elite 1.2 HTP a unei rude si a fost multumit in conditiile in care pe vremea aceea masina lui de serviciu era Nissan Patrol 2.8 TD.

- daca o incarci si faci drumuri lungi: masina folosita si pe firma, concedii cu 4 persoane in masina, frecvent drumuri in tara atunci fa un efort si ia 1.4 TDI 80 CP. Are cuplu daca imi aduc aminte 195 in loc de 155 si asta se simte cu masina incarcata, depasiri etc. mai mult decat cei 10 CP diferenta

Rosu Flamenco din cate stiu este un visiniu dragut. Sotia mea este fan de Rosu si are Rosu Corrida si consider ca este superb. Este un Rosu aprins gen Rosu Ferrari sau Rosu Vodafone si este poate singura culoare nemetalizata cu care nu iti pare rau ca nu ai luat ceva metalizat. Noi ne-am fi permis sa dam diferenta in plus sa luam orice culoare metalizata dar am considerat ca acest rosu este foarte frumos.

In concluzie daca nu este foarte hotarat cu Rosu Flamenco iti sugerez Rosu Corrida. Cu ce economisesti la culoarea metalizata mai pui o suta si ceva de Euro si iei 1.4 TDI 80 in loc de 70. Sau daca faci maxim 10-15000 km pe an si nu incarci mult masina iei 1.2 HTP cu Rosu Corrida si economisesti peste 2000 de Euro cu care pui optionale sau benzina de te plictisesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu pe configurator, la Charm nu exista motorul de 80 CP ci doar cel de 70 CP (1,4 TDI).

Culoarea (rosu flamenco) are o tenta caramizie; cel putin asa o vad eu (nu in poza) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect pa Charm exista echiparea de 70 cai, dar m-am uitat si la Elite care are 80 cai.

Sincer sunt foarte nehotarit daca sa-mi iau pina la urma 1.2 HTP 64 CP sau 1.4 TDI 80 cai. In familie suntem 4 persoane (2 copii). Si tinind cont de servici nu o sa fac ma mult de 10 - 15 000 km pe an.

Urmaresc cu atentie cele scrise mai sus.

Nu as arunca nici cu banii ........ aiurea

Cine poate sa-mi spuna:

Daca am Computer de bord (ora, temperatura exterioara, consum mediu si de moment, distanta parcursa, timpul parcurs, viteza medie, autonomia) in varianta standard merita sa imi pun si Maxi-DOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia Lady 2006 a sotiei mele cred ca este derivata din echiparea Charm.

Adica are diferit:

- un maner de schimbator de viteze combinat argintiu/negru care pare combinat cu aluminiu dar nu este. Este un plastic argintiu deci nu cine stie ce afacere

- o tapiterie diferita (charm) draguta dar nu ceva spectaculos

- pe fetele de usi exista material textil negru in loc de plastic. Arata bine dar cred ca este chiar un dejavantaj ca are tendinta sa se murdareasca de la orice atingere si fiind negru se vede si nu se curata usor/perfect

Pe ansamblu daca as lua o Fabia pentru mine cred ca as alege o Fabia Elite cu ceva optiuni.

Noi am luat Fabia Lady pentru ca avea cateva optiuni interesante:

- ABS + 2 x airbag fata, servodirectie, 2 geamuri electrice fata, Climatic

- RCD Sony GT-300 (gama medie de la Sony) care era vreo 600 Ron la Metro atunci

- senzori parcare spate

- faruri de ceata

- stergator+spalator spate inclus

- pachetul Charm de mai sus (pare mai mult decat este)

- luneta si geamuri fumurii spate (super pentru bebitza noastra !)

- am primit bonus alarma de la Dealer

Un pachet interesant pentru 10800 Euro cu motorul 1.2 HTP. Nu include jantele de aluminiu care Elite le are. Cu jantele de aluminiu iar este discutabil: sunt foarte frumoase dar nu prea bune iarna (din cauza ghetii din zona lor) si se pot avaria/sparge de la gropi. Este destul de scump sa iei suplimentar 4 jante tabla + 4 roti iarna cum fac multi din Vest.

Singura optiune de care i-mi pare rau sunt oglinzile electrice+incalzite. Din pacate era spre sfarsitul promotiei Lady si masina era deja comandata de Dealer si am putut schimba doar culoarea in Rosu Corrida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am Computer de bord (ora, temperatura exterioara, consum mediu si de moment, distanta parcursa, timpul parcurs, viteza medie, autonomia) in varianta standard merita sa imi pun si Maxi-DOT???

Va multumesc pentru ajutor

Nu se monteaza Maxi-Dot la Fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 minute am configurat o Fabia Combi pe www.skoda.ro si exista Maxi-DOT pe Fabia chiar si pe Elite nu doar pe Elegance.

Partea proasta este ca nu prea stiu ce poti sa faci cu el pe Fabia. Radio_CD OEM nu este pe Fabia decat la Elegance (si nici ala parca nu are MP3) deci Radio_CD-ul (frecventa, nume post RDS, info trafic etc.) nu-l vezi pe Maxi-DOT la Charm sau Elite.

Sistem de navigatie nu ai deci nici pe ala nu-l vezi. Clima automata nu ai deci nici pe aia nu o vezi pe Maxi-DOT.

In conditiile in care ai 7 informatii utile pe Computerul de Bord ce vezi in plus pe Maxi-DOT ? Poate exact care usa este deschisa sau sa-ti scrie in clar ca s-a terminat combustibilul ? Nu prea cred ca merita.

Adica daca as lua acum o Octavia 2 probabil as lua Max-DOT. Sunt inginer electronist si curios de astfel de gadget-uri. Dar macar la Octavia 2 poti vedea mai multe chestii pe Maxi-DOT.

La Fabia cred ca merita sa pui alte chestii in plus peste o Elite sau Charm:

- oglinzi electrice si incalzite

- 2 airbag-uri laterale (pe langa cele 2 frontale)

- ESP

- senzori parcare spate

- poate chiar SunSet - geamuri laterale spate si luneta in nuanta fumurie - pentru copii din spate

Adica sunt faine Maxi-DOT, cheia briceag, tempomat-ul sau clima automata dar pana acolo se le avem macar pe cele de baza care sa iti creasca confortul in viata de zi cu zi din anul 2006 si sa te ajute in caz de Doamne-fereste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!