Jump to content

Nu intra complet cheia in butucul de la usa


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Da, costa......cum costa si o cheie facuta la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    10

  • Ovidiu1967

    9

  • Paul_VW

    7

  • Al Bundy

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta e, distractia costa. dar nici nu poti face in alta parte butucul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna. Am un VW Passat 2002, Si la usa dreapta sofer nu se roteste butucul, pot sa o inchid si sa o deschid doar din telecomanda sau interior de la butonul de pe usa (cel de inchide si deschide toate usile). La usa din dreapta fata se poate deschide si inchide manual cu cheia inclusiv dezactivare alarma. E posibil sa fie butucul defect sau e broasca?

In bord am aprins martorul usa deschisa si mesaj porbagaj deschis. E scos un microintrerupator de catre fostul proprietar de la broasca porbagaj, ca era defect. Si nu se poate deschide portbagajul din telecomanda sau din butonul usa sofer, ci doar cu cheia manual. Cand apas butonul de pe telecomanda sau butonul de pe usa sofer nu se aude nici un zgomot la portbagaj. E posibil ca fara acel microintrerupator, (bine apare porbagajul ca fiind deschis) sa nu se miste nimic in broasca porbagaj la actionarile telecomenzii sau a butonului de pe usa sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca vede portbagj deschis, normal sa nu lucreze. Daca era doar mufa scoasa - de ls switch - trebuia sa lucreze normal - trebuie desfacut capitonajul si vazut ce au facut pe acolo..... se rezolva.

 

legat de butuc - daca e butucul cheii... sa nu fie altul - baga la greu WD40 in el ... sau alt degripant, lasa-l sa lucreze cateva minute, mai baga cheia... mai da cu degripant. Daca nu e stricat, o sa isi revina.

 

daca nu isi revine, da-l jos de pe masina sa vedem ce este stricat in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Microintrerupatorul il am in casa, L-am desfacut si l-am reparat. Au fost taiate firele, ca microintrerupatorul mai are vreo 4 cm de fir (unul rosu si unul albastru). Mi l-a dat fostul proprietar cand am cumparat masina, si mi-a spus ca e defect. Acu eu l-am reparat dar sa vad daca pot sa-l si montez la loc. Deci e normal ca fara microu sa nu se auda nici o miscare in broasca portbagaj,  cand actionez din telecomanda sau din butonul de pe usa sofer.

La partea cu butucul usa sofer, am pus WD40 dar tot nu se roteste (foarte putin se misca cred ca 1 mm ) si atat. Ma gaindeam sa schimb butucii de pe stanga pe dreapta si invers sa vad ce se intampla, ori e butucul, ori e broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca nu se blocheaza. Daca ai si pe dreapta, schimba butucii intre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa schimb butucii intre ei, si dupa ce vad cum montez microintrerupatorul la broasca portbagaj, revin cu amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucii.... doar sa ii desfaci si sa scoti strict butucul si cateii.... dupa care sa il montezi in celelalt.

 

altfel, nu merge sa il muti asa cum il scoti din maner....nu merge de pe stanga pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles. Ar mai fi o problema la usa din dreapta fata. Butonul pentru geam nu functioneaza. Doar de la sofer pot deschide sau inchide geamul din dreapta fata. Butonul de pe usa nu este iluminat ca toate celelalte. Am verificat sigurantele din tablou cele care tin de confort ( sunt 3 buc), si sunt bune.

e posibil sa fie un contact imperfect pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diagnoza apare ceva legat de calc de usa pasager?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut diagnoza. O sa merg zilele astea cind am timp liber (serviciul imi ocupa mult timp), sa fac o diagnoza, sa vad ce spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles. Ar mai fi o problema la usa din dreapta fata. Butonul pentru geam nu functioneaza. Doar de la sofer pot deschide sau inchide geamul din dreapta fata. Butonul de pe usa nu este iluminat ca toate celelalte. Am verificat sigurantele din tablou cele care tin de confort ( sunt 3 buc), si sunt bune.

e posibil sa fie un contact imperfect pe undeva?

sigurantele 6 si 14.... dar nu au legatura. Verifica manunchiul de fire dintre stalp si usa - daca este ok, jos fata de usa si vezi daca ai alimentare la calculatorul de usa.

 

Vezi si cum ti-a zis Al bundy - diagnoza si vedem ce erori ai stocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Am rezolvat cu deschiderea din telecomanda si de pe usa sofer a portbagajului. Am desfacut broasca de la portbagaj si am scos ansamblul microintrarupator. Acesta este prins intr-o piesa din plastic si este model cu lamela elastica. Cand rasucesti butucul, o piesa din broasca apasa sau nu acea lamela elastica care la randui apasa butonul microului. Acea lamela era slabita, am rearmat-o cum trebuie si acum lucra perfect din telecomanda precum si din butonul de pe usa soferului. La portiera din dreapta nu se deschidea geamul decat numai de la sofer. Am demontat fata si am gasit un contact oxidat: contactul de plus care e comun si pentru comanda geamului cat si pentru ledul rosu din buton. Acum a mai ramas chestiunea cu butucul de la usa sofer sa vad ce are. Nu prea am curajul sa-l demontez, sper sa nu fie broasca de vina sa trebuiasca sa dau jos tot panoul cu macara cu tot.

Dupa ce rezolv si asta, o sa scriu sa va spun care era problema. Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul se desface usor -are un surub pe lateralul usii, pe care trebuie sa-l slabesti, dupa care scoti butucul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Am incercat azi sa scot butucul cu pricina de la usa sofer. Pas. Nu vrea  sa se dea scos. Am slabit surubul cel mic din dreptul butucului , am tinut manerul tras si nimic. Nici cu manerul tras , nici cu manerul liber nu se misca deloc. Daca as reusi sa-l scot as vedea daca butucul este ok sau broasca e de vina. O sa mai incerc maine, dar daca tot ma trateaza cu refuz , nu stiu ce as putea face ca mie sa nu stric ceva mai rau daca-l tot fortez. Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar poate fi de vina broasca pentru faptul ca nu se roteste cheia in butuc?

Bine, oricum trebuie demontat si vazut ce e cu el...

Modificat de klausu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul de pe lateralul usii, cel decsub capacelul de plastic......nu surubul cu cap M, care tine yala.

Clau -nu, daca nu se poate rotii cheia, e de la butuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacut butucul,facut bucati (atentie mare la ordinea montarii pieselor,si faptun ca butucul propriuzis am senzatia ca iese din teaca lui numai cand cheia este introdusa total),curatat cu spray degripant si uns cu vasilina buna.

Cheia nu intra total din cauza ,,cateilor'' de la butuc care sunt blocati in teaca lor.

Incearca initial cu un spray degripant sa dai bine in butuc inainte de demontare.(exact prin orificiul unde intra cheia)

Recent am gasit si eu la un g4 butucul de la portbagaj blocat si la demontare am remarcat ca ,,cateii'' erau blocati din cauza vasilinei si mizeriei,vasilina deja era ,,pamant'' tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor, cateva zile cu wd40 in el......timp in care se incearca succesiv, introducerea cheiii.

Altfel, asa este, trebuie facut bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Am incercat din nou azi. Am slabit aproape de tot surubelul mic de sub capacul de plastic, dar tot nu vrea sa iasa butucul.  Cheia in el se roteste vreo 1-2 mm spre stinga si atit.  L-am stropit cu WD40 din abundenta. Si daca tot nu iese se poate cumva scoate prin spate (asta implicand demontare capac cu macara cu tot) ? Adica avand acces la broasca, se poate impinge din spate, ca nu am desfacut niciodata panoul cu macara sa vad cum arata o broasca pe interior.

cu stima.


Apropo, acum o intrebare off topic (imi cer scuze), faza scurta la un passat din 2002 ce putere trebuie sa aiba becul (putere maxima acceptata). Eu am un bec halogen H7 12V/55W, dar e chior ca nu vad nimic in fata. Mentionez ca lupa este curata. Cel putin cand schimb in trafic faza lunga cu cea scurta, parca sting luminile de tot. Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut ce e intepenit la el....se intampla sa iasa mai greu. Cauta sa-l fortezi un pic, cu o surubelnita.....fara sa faci stricaciuni....

Bec....doar sa incerci becuri mai bune, de la Philips, osram...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a fost scos niciodata butucul iese greu. Si surubul ala nu trebuie desfacut la maxim. Desfaci putin mai incerci sa scoti butucul. Bine ar fi daca ai avea un set de demontat trimurile, din plastic sa te ajute la scos butucul fara sa sara vopseaua.

 

OFF: 55W e maximul. Ori becurile sunt de proasta calitate ori ai lupele arse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ciudata treaba....butucul iese destul de usor fara prea mare bataie de cap,in momentul cand desfaci surubelul respectiv butucul are tendinta sa iasa singur. :scratch:

post-64586-0-69697200-1380703066_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, stai linistit.....mai sunt cazuri cand te chinuie.....ramane lipit, etc...inel fixare deformat, torsionat, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!