Jump to content

Nu intra complet cheia in butucul de la usa


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spuneam cheia briceag nu intra complet in butucul de la usa. Ce se poate face? sa fie ceva bagat in yala? nu cred ca yala a fost folosita prea des, cel putin de mine... Mentionez ca in rest intra si functioneaza... am atasat poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    10

  • Ovidiu1967

    9

  • Paul_VW

    7

  • Al Bundy

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa cum spuneam cheia briceag nu intra complet in butucul de la usa. Ce se poate face? sa fie ceva bagat in yala? nu cred ca yala a fost folosita prea des, cel putin de mine... Mentionez ca in rest intra si functioneaza... am atasat poze

cred ca ai un <prieten> care ti-a bagat ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu. Tot cred ca un prieten. :)

insa am patit-o cu busonul de la rezervor.

LA tine in principiu trebuie demontata usa si scos butucul dupa care cu putina rabdare reusesti sa scoti ce ai inauntru.

Daca reusesti fara butucul demontat e mai bine. Insa nu prea cred :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama lor de oameni fara ocupatie care isi fac de lucru la masina mea! un link ar fi bun cu desfacerea fetei de la usa si desfacerea butucului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc maine cu o pensa din aia de electronist si va anunt ce am facut! tineti-mi pumnii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut :D mie a incercat cineva sa-mi "opereze" masina si mi-a fortat butucul la golf cu ceva,probabil o surubernita si mi-a rupt 2 ciocuri din metal din interior noroc ca am ajuns la timp si chiar ma intrebam de ce o fi parcat un nerod masina sa ma blocheze cand era atata loc in parcare.(parcase asa ca sa se mascheze dupa propria masina).

Oricum la golful meu demontarea butucului si scoaterea lui afara apoi maruntirea nu a durat mai mult de 15 minute si nici nu a necesitat demontarea fetei interioare a usii!!! Daca deschizi usa undeva deasupra broastei are un dop negru de plastic il scoti si cu o cheie torx desfaci un surubel apoi plasticul ala verde vopsit in culoarea masinii care e in prelungirea manerului si care protejaza butucul va iesi daca tragi de el usor inspre spatele masinii si dupa aceea si butucul care va avea joc la mana dupa ce desfaci surubelul de care am zis mai sus.Dupa ce scoti butucul are pe el o saiba care preseaza un arc si tine tot mecanismul.scoti saiba respectiva si poti sa maruntesti butucul Cel putin asa e la golf IV si presupun ca si la Pasat e aceeasi treaba . Usor de tot de desfcut.spor la treaba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt informatii. am sa incerc in weekend cand o sa am torx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit ca nu-mi intra cheia de tot in partea dreapta si nu puteam deschide usile de-acolo. Un prieten a avut aceeasi problema si a rezolvat-o cu o seringa cu ac umpluta cu ulei. Masina nu fesese folosita de mult si s-au oxidat blocakele alea din yala. Am facut si eu la fel si dupa mai multe ture de ulei si cateva miscari din cheie, si-a dat drumul. Poate ai norocul sa fie doar asta. Ai grija sa nu fortezi prea tare cheia si sa ramai cu ea in mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut butucul fara sa dau fata usii jos, iar apoi am luat butucul la disecat. Am scos toate piesele alea mici de pe el dar nu am reusit sa scot miezul mai exact unde intra cheia si ude sunt lamelele alea care intra perpendicular pe cheie. Mi-a fost frica sa nu il stric si l-am ansamblat la loc si l-am si montat. Nu mi-am dat seama sa fac ceva poze. Maine incerc cu seringa si ulei. Tineti-mi pumnii va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu reusesti nici cum iti pot recomanda sa-l schimbi cu cel de la usa cealalta ,ca se potriveste si oricum aia n-o deschizi decat foarte rar cu cheia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca erai din timisoara se putea rezolva, repara, ma ocup si cu asaceva

nu este chiar usor s-al desfaci bucatele, mare grijaca este din zamac si daca se rupe , adio ,nu se lipeste, nu se sudeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am butuc pt cheie pe ambele parti. Ma gandisem la varianta asta. Am observat in butuc o piesa fisurata. Cred ca de la ea este problema. Poate o sa il mai desfac 1data sa fac niste poze cu piesa respectiva....

Ca sa il schimb trebuie sa schimb si la porbagaj si contactul cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat, iei una din schrot si se poate adapta dupa modelul cheii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesti asa ceva? daca as gasi pe la dezmembrari... la B4 sunt la fel ca la b5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal si B4 foloseste acelasi model de cheie ,insa ar putea sa apara diferente la prinderea pe usa

trebuie de pe un model cel putin din 2000 incoace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutari! Vad ca de mult nu s-a mai scris aici. Nici la mine nu mai intra cheia in butucul de la portbagaj, astfel ca l-am desfacut dar erau indoite unele placute din interior( probabil a fost fortat candva). Spuneti-mi va rog daca pot pune un alt butuc din dezmembrari care sa poata fi folosit cu cheia mea sau se poate numai un butuc nou anume pt cheia pe care o am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. butuc din dezmembrari care sa se potriveasca cu cheia ta, nu exista.

2. butuc nou care sa se potriveasca cu cheia ta se poate de la reprezentanta, dar trebuie sa stii codul cheii (cand se livreaza masina noua se ataseaza la chei un plastic pe care este inscriptionat un cod, tocmai pt astfel de situatii)

3. Mai exista varianta unui butuc nou, cu cheie separata. Daca ai inchidere centralizata (si cred ca ai) e cea mai buna solutie din punct de vedere al banilor implicati.

Sau o lasi asa cum e, daca iti functioneaza inchiderea centralizata.

S-auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. butuc din dezmembrari care sa se potriveasca cu cheia ta, nu exista.

2. butuc nou care sa se potriveasca cu cheia ta se poate de la reprezentanta, dar trebuie sa stii codul cheii (cand se livreaza masina noua se ataseaza la chei un plastic pe care este inscriptionat un cod, tocmai pt astfel de situatii)

3. Mai exista varianta unui butuc nou, cu cheie separata. Daca ai inchidere centralizata (si cred ca ai) e cea mai buna solutie din punct de vedere al banilor implicati.

Sau o lasi asa cum e, daca iti functioneaza inchiderea centralizata.

S-auzim de bine!

Bun ...am inteles. Butuc nou cu cheie ( ultima varianta) de unde as putea cumpara? Multumesc pt lamuriri!

Modificat de kuiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la reprezentantia, de la magazin de piese auto care aduce piese pt gama vag, sau poti incerca la dezmembrari, poate ai noroc si iti da doar butucul de care ai nevoie cu cheie cu tot.si daca alegi varianta cu dezmembrarile, lubrifiaza bine butucul achizitionat astfel incat sa-l ai functional cat mai mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca stiam ca se pot face butuci dupa cheie. Nu e asa?

Suna aici de exemplu si iti vor spune daca fac. apoi cauti la tine in oras stiind ca se fac butuci dupa cheie.

http://www.cheiauto.ro/

Uite si un post care confirma ce spun eu.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fac, se fac....doar ca te costa destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta e 350 lei butucul si ai nevoie de acte doveditoare ca esti proprietar, poza pe cheie si talon care se trimit in germania la vw unde iti creeaza un butuc dupa cheie. dar nu toate merg din prima si le retrimit la retus. de aia daca vrei sa faci o treba de asta e bine sa te poti lipsi si de o lama pentru cam 2 saptamani si sa iti faca direct cu cheia la indemana

Modificat de gicu4motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!