Jump to content

faruri murdare (interior)


Reznycki
 Share

Postare recomandată

salut, as avea si eu o intrebare, de unde as putea cumpara solutia "Xerapol",? eu sunt din oradea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare !

As vrea sa stiu daca exista vreo modalitate sa curat interiorul farurilor fara sa le dau jos ? Nu-mi dau seama oricum pe unde intra atata praf iar mai nou ieri a intrat si un fluture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad cum ai putea sa le cureti fara sa le dai jos pentru ca locul in spatele farurilor este foarte mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare oarecum off topic: am avut un accident usor si mi s-au rupt urechiusele de prindere la faruri. Le-am schimbat, dar vreau sa le repar si pe astea originale ca am inteles ca exista un kit de reparatie pentru problema mea. Stie cineva cum se face? Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Hello all ,

Imi puteti spune cum asi putea curata farul pe interior(golf 4 2001) , si sticla are o culoare mai inchisa fata de farul celalalt? ii strica si aspectul plus ca se nu se vede asa clar lumina ca la celalalt.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fie cumva AM unul din faruri, ca atunci nu prea ai ce sa-i faci.

daca e OEM hella,merge incalzit pe la margini si dezlipita sticla. daca e valeo, ia-ti adio

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a fost lovita pe-o parte si are un far mai nou.dar totusi l-asi curata pe cel vechi..daca asi stii cum

Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa pui vata pe o sarma si sa scoti becurile si sa o bagi pe-acolo sa incerci sa cureti. Eu am pus spirt pe vata cand am incercat asa la ale mele. Dar iese ca dracu' ca daca e praf inauntru o sa-l intinzi peste tot, trebuie schimbata vata des. Daca nu le schimbam in urma unui eveniment rutier, aveam de cand sa le dau jos, sa bag apa cu Fairy in interiorul sticlei si apoi sa-l clatesc bine si sa-l usuc pe calorifer si apoi cu feon-ul. Daca n-ai ce face, poti incerca asa, dar nu pot sa garantez nici pentru reusita si nici ca nu strici farul.

Poate are folie de innegrire farul ala pe el si de-aia arata asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
PopaAlexandruGabriel

salut!am si eu o problema cu farurile masinii mele..am o skoda octavia 1 si am farurile murdare pe interior.cred ca e praf..am incercat sa desfac geamul dar nu am reusit.imi puteti spune si mie procedeul de desfacere?eu as vrea sa le dau jos de pe masina sa le desfac sticla si sa le spal...sau macar sa sterg praful acela..m-am gandit la niste spuma activa fara sa frec cu ceva..va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu baga inafara de apa si un pic de pur altceva ca ti afecteaza oglinda..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

multumesc!am cumparat solutie pentru spalarea geamurilor si niste alcool tehnic.maine dimineata cred ca o sa incerc sa le spal.credeti ca si alcoolul acela va dauna oglinzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, va dizolva diferitele piese de plastic, adeziv....mizeria apoi cand se va usca va arata de toata minunea oglinda si sticla....nu iti recomand deloc alcool, mai ales colorat.

 

Incearca prima data sa le sufli cu aer comprimat sa vezi ce zboara, poate esti multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa poate sa bage in ele si un pic de pur le agita si clateste bine cu apa dar fara alcool

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

salut!acum am terminat de lucrat la faruri.le-am spalat cu solutie de geamuri de iarna si vara..si apa prea putina..se vad un pic mai bine sunt mai lucioase dar nu  e chiar asa cum ma asteptam sa iasa..le-am desfacut geamul si asa le-am spalat si sters foarte bine si apoi le-am uscat.le-am montat la loc si am avut o surpriza..nu imi mai merg proiectoarele si nici stopul de ceata.m-am uitat la sigurante toate sunt ok..am verificat firele de la becuri si sunt bune.am verificat si mufa(am scoso si cu o lampa de control am dat drumul la pizitie si am gasit curent pe un fir,am dat drumul la faza scurta si vine curent pe 2 fire plus cel de pozitie,am dat drumul la proiectoare si nu s-a schimbat nimic..)nu inteleg ce poate fi..o sa mai verific odata sigurantele maine ca acum nu se mai vedea..dar par ok...va multumesc pt ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile Valeo la Golf IV (1.4 2003 in cazul meu)au vreo gaura de aerisire/evacuare condens? Ca face unul condens in dreptul becului dinspre interior, si am zis ca e fisurat pe undeva..dar intr-o zi am vazut un gandac CU ARIPI in far, si nu cred ca o fi asa mare fisura, iar capacul la spate e si curat si pare sa si inchida bine. A gasit careva care a demontat farul ceva gauri din fabrica ce se pot infunda? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,ai pe spatele farului un furtunel cu cot de vreo 3 cm lungime...acolo e aerisirea(cam in dreptul fazei scurte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,am si eu o intrebare de unde pot cumpara 2 sticle noi de far pentru vw bora .

Scuze daca nu am postat unde trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!