Jump to content

faruri murdare (interior)


Reznycki
 Share

Postare recomandată

de o vreme incepe sa ma enrveze din ce in ce mai tare mudaria pe interiorul farurilor :) . mam interesat cat de cat si unii spun ca sa poate curata dezlipind geamul, doar ca nu e sigur ca se poate lipi etans, rezultand aburirea lor. Daca stie cineva sa imi spuna si mie daca se poate curata in vreun fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu s-ar putea lipi etans geamul. Am schimbat sticle de far la mai multe masini si nici un proprietar nu s-a plans ca i se aburesc farurile.

Insa mizeria din faruri numai bine nu face deoarece duce la deteriorarea oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ceva timp am dat farurile jos si vreau sa iti spun ca se dau destul de greu jos . este foarte multa munca mai ales cand incerci sa dezlipesti geamul.... ca avantaje....hmmm sa spun ca dupa curatirea lui pe interior cu un servetel ( SA NU DAI CU APA!!! SAU ALTE SOLUTII CA SE DUCE LUCIUL) , se obs cam 10-15% diferenta. poate sa fie si efectul placebo la mine dar zic ca treaba asta nu merita! Mai degraba te duci si iti cumperi sticla de la far noua si o inlocuiesti pe cealalta decat sa o cureti, cum spunea si maniaculv6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut :) eu acum 2 ani am avut tot asa praf ,muste mizerie intr-un far la care nu-mi statea inchis chiar etans capacul din spate. am scos becurile din el si am bagat un furtun cu apa prin lacasul becului am spalat in cateva randuri si am bagat si sampon auto. Am facut operatiunea vara si am lasat-o cateva ore la soare iar apa care a ramas pe fundul farului am tras-o afara cu un furtunas subtire ca de perfuzie cu gura. Nu mi s-a uscat chiar de tot la soare dar am montat becurile si am mers intr-o seara cu el fara sa-i montez capacul din spate cu garnitura care inchide etans. caldura degajata de becuri l-a uscat complet pe dinauntru. Nu s-a intamplat nimic rau la far in 2 ani de cand am facut treaba asta si am faruri care arata ca noi ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a usca farul prin interior puteti folosi un feon de par.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema, doar la farul din dreapta (murdar in interior), din cauza ca e spart capacul... imi abureste cand masina e spalata sau ploua afara si in plus e plin de praf...

Nu stiu ce sa fac, pe unde sa mai caut.. am deschis si un topic pe tema asta azi...

O sa curat farul asa cum ati spus si voi, dar doar dupa ce o sa gasesc un capac intreg de far, pana atunci munca mea ar fi in zadar...

Are cineva un far defect, spart.. etc, pentru care nu mai are nevoie de capac???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo idee cum se pot reconditiona sticla farurilor, astfel incat sa mai dispara din zgarieturile si ciobiturile superficiale facut de pietrele si nisipul de pe drumuri (la fel si parbrizul care plin de punctulete de la ciobituri de pietricele).

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La parbriz nu prea ai ce face. ASa e si al meu. Plin de zgarieturi fine. Doar sa se schimbe parbrizul. La faruri daca ai cu plastic merge cu Xerapol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
La parbriz nu prea ai ce face. ASa e si al meu. Plin de zgarieturi fine. Doar sa se schimbe parbrizul. La faruri daca ai cu plastic merge cu Xerapol.

scuze,dar unde pot gasi parbriz pt faruri, La reprezentanta se vinde parbrizul separat???

Modificat de mario zaccaria
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e parbriz e sticla de la faruri, la bora fiind din plexi. Nu stiu daca gasesti separat. Din ce am inteles (eu nu am incercat), xerapol isi face bine treaba si ies ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mario zaccaria

Am gasit pe ebay.com si sticla de faruri separat.Si nu e scumpa!!!

Dar cum se poate oare aduce de pe ebay in Romania (Timisoara) oare ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat sticla de far 50 ron bucata ( golf IV) cred ca sunt si pt. bora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe ebay.com si sticla de faruri separat.Si nu e scumpa!!!

Dar cum se poate oare aduce de pe ebay in Romania (Timisoara) oare ? :D

Prin cineva din america daca ai ... Ca in romania am auzit ca nu trimit aia kestii ... Daca nu ai as putea eu sa incerc sa te ajut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

aceeasi problema o am si eu!!

pana la urma se poate da sticla jos?am inteles ca e lipita,o pot da jos fara sa o sparg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anume ce problema ai? Sticla sparta de la far sau murdarie pe interior? Pentru ca daca e vorba numai de murdarie se poate curata si fara sa decapsezi farul, cu sarma flexibila invelita intr-o carpa. Dar atentie sa fie uscata, altfel se ia solutia de pe oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!! pt curatarea farurilor in interior se pot spala cu apa din abundenta si fara nici o problema... dar cu datul jos al geamurilor de la far( bataie de cap) mare grija , eu am faruri VALEO si m-am chinuit cam 3 ore la un far si tot nu s-a putut dezlipi.... asa ca folositi apa si spuma activa sau saqmpon auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anume ce problema ai? Sticla sparta de la far sau murdarie pe interior? Pentru ca daca e vorba numai de murdarie se poate curata si fara sa decapsezi farul, cu sarma flexibila invelita intr-o carpa. Dar atentie sa fie uscata, altfel se ia solutia de pe oglinda.

ideea e ca eu am o gaurica in far(de la o pietriica) si as vrea sa-i pun un punct de silicon, ca altfel degeaba il sterg prin interior ca oricum o sa se murdareasca la loc....da cred ca e prea multa bataie de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine farul nu e etans, din fabricatie are in partea de sus niste fante de aerisire (vizibile cu capota ridicata). Sa inteleg ca la surioara Golf4 farurile sunt etansate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e aria Golf si Bora, dar la Ibiza cum as putea sa iau niste resturi de bec, care au ramas prin far?

hbogdan cum se face operatiunea asta cu sarma flexibila, pt ca ma gandesc ca totusi farurile de seat sunt diferite de cele de Bora. In plus la Ibiza mai am si un fel de umbreluta care apra bulbul si impiedica lumina sa bata direct in fata. Acesta creeaza multe probleme de acces.

Multumesc

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca eu am o gaurica in far(de la o pietriica) si as vrea sa-i pun un punct de silicon

Ai doua variante ceva mai bune decat silicon: schimbare geam sau folie protectoare pentru far.

@Clodius: Poti folosi o sarma normala de 2 pe care sa o modelezi pe masura ce o bagi in far. E treaba migaloasa, e adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal, are vreo idee cineva unde in Timisoara se poate face rost de sticla pentru faruri la un golf IV ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am luat o piatra in far si mi s-a ciobit.as vrea sa schimb sticla.stiti cum se da sticla mai usor jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca farul este VALEO nu poti inlocui sticla. Din cate stiu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
eu am cumparat sticla de far 50 ron bucata ( golf IV) cred ca sunt si pt. bora

Salut uite ce vreeam sa te intreb ,eu sunt din brasov si mi-a sarit o piatra in farul din stanga si a fisurato bine si sa imi bag ceva ca nu gasesc pe nicaieri sa iau separat sticla de far si am vazut ca tu ai zis ca ai cumparat ,poti sa imi zici si mie de unde sa imi comand si eu,sal si mersi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!