Jump to content

Schimbare toba finala golf v


dragoslk
 Share

Postare recomandată

Deci pt motorizarile diesel se cumpara o bucata teava cu diametrul interior de 55mm si lungimea de 20 25 cm. Se decupeaza in spoiler cu ferestraul pendular sau cu ce aveti la indemana cam unde credeti ca ar trebui sa iasa evacuarea, eu nu am decupat cu sablon, pur si simplu am taiat cum am crezut eu ca e bine in functie de tipsuri. Se demonteaza bara spate si se gaureste toba in partea din dreapta si se sudeaza o bucata de cca 10 cm, iar in partea stanga se sudeaza pe iesirea din interior. A doua iesire se astupa cu o bucata de tabla. Se monteaza spoilerul si rezultatul arata cam asa:

post-61127-1270991740_thumb.jpg

Modificat de Jeunderscore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tu esti multumit de rezultat?

nu te supara , dar daca tot te-ai hotarat sa bagi niste bani , puteai sa faci ceva de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: nu bate in spoiler? adica vibratiile nu te deranjeaza?

@ c0a : nu cred ca l-a costat foarte mult, eu personal sunt de parere ca daca a avut curaj sa posteze ii si place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bate in spoiler. Toata treaba asta am facut-o eu nu am fost la service. Mie unu imi place cum a iesit. Daca voua nu va place puteti incerca sa mergeti la service sau sa o lasati asa cum e. Dar satisfactia e mult mai mare cand faci cu mainile tale si rezultatul e bun, cel putin asa ma simt eu. Toata lumea vrea caractere camey abt sau gti sau r32, dar cati isi pun, parca nu sunt asa ieftine plus vopsitul plus montajul plus riscul ca s-ar putea sa fie mai scurta sau mai lunga. Deci alegerea va apartine in totalitate. Eu am ales sa fac asa si v-am impartasit si voua ce am facut eu, pacat ca nu am avut timp sa fac poze pt un diy.

Modificat de Jeunderscore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am zis ca puteai sa cumperi alta prelungire pregatita pentru evacuari , eu am zis doar ca puteai sa faci o lucrare de calitate chiar daca te costa putin mai mult.

toti vrem sa facem cu mainile noastre uneori dar cand nu te pricepi , de ce sa te complici?

daca tie iti place ce a iesit acolo este alegerea ta , dar stii cum e , fiecare cu gusturile lui. toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Vazand ca ai tot 1.6 ca si mine in etka imi apare schema actuala insa teava finala la noi este indreptata in jos si nu spre capat!

post-61977-0-50098100-1296842649_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schema de mai sus e la fel si pt. 1,6 fsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un link ceva, de unde pot cumpara si eu acest model de spoiler spate(Rieger)?

De curand mi-am montat si eu o evacuare sport dubla si imi trebuie fusta de spate.

Va multumesc!

post-68604-0-10656600-1297895791_thumb.j

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu diametrele tipsurilor tobei originale pt masina din semnatura?(Golf V 1.9TDI) In urma upgrade-ului la spoiler spate de GTI vreau sa sudez doua tipsuri si imi trebuie dimensiunile pentru teava care sa vina din toba spre decupajul spoilerului, de care vor fi sudate tipsurile.

Imi cer scuze daca e offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sall!

Am schimbat si eu toba si am sup una dubla borla , bineinteles cu mici modificari.

Problema este ca nu am deloc sunet sport.

Ce as putea sa ii fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna sunet sport dupa tine?

Tine cont ca totusi ai diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sunet sport ai vrea de la un 1.9tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe un golf 5 variant as putea sa scot si eu un sunet usor imbunatatit? Adica vreau sa se auda ca una stoc sport, nu foarte zgomotoasa, motorul meu 1.4 TSI 140 cai. As vrea ceva din fabrica nu facute pe genunchi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce ai vrut sa zici prin stoc sport. Cel mai simplu poti sa renunti la intermediara si vei avea un sunet mai accentuat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La una stoc ma refeream cum se pune din fabrica la GTI sau R32, suna frumos nu exagerat sa te dea afara din masina, mai ales la drum lung. Eu am mers cu un amarat de Fiat 500 care era cica sport, se auzea foarte frumos buburuza la peste 4000 rpm in rest era calma, si motor 1.4 100 cai. Adica tu spui sa pun teava in loc de intermediara si se va trezi bestia? parca mi-ar placea si niste tip-suri vizibile, la mine acum e orientata in jos ascunsa sub bara toba, ca la diesel, nu stiu de ce e asa.

 

 

asta o face treaba?

 

 

http://www.ebay.de/itm/FK-Universal-Sportendschalldampfer-TYPE2-Eckig-2x-76x76mm-VW-Golf-Plus-Iltis-Jet-/160982830461?pt=DE_Autoteile&fits=Model%3AGolf+V+Variant&hash=item257b530d7d

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Din pacate variantul are toba finala intr-o parte, spre deosebire de hatch la care este montata transversal. E o idee buna cu catback-ul de GTi, dar din pacate nu se poate aplica la tine. Cel de R32 nu va merge pe niciun G5 care nu e 4M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri, mie sincer nu mi-a placut cum s-a auzit cea din filmulet, ziceai ca e o dacie cu toba sparta. No offense.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am tot sapat pe net si cel mai potrivit preferintelor mele ar fi una cu silencer, aveti idee la golf 5 variant care sunt dimensiunile celei originale? As vrea sa fac cat mai putine modificari. Oricum banuiesc ca trebuie sa o tai pe cea originala, totul e sudat nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,o sa raspund eu pt cei care au golf 5 ,1.9 sau 2.0 tdi avand in vedere ca am renuntat la toba finala de mult pt a face loc unui y cu doua tipsuri de 10 cm ce vin perfect pe locul din bara de r32 .

1. Sunet sportiv la tdi mai greu sigurul sunet e cel al turbinei care suiera  cand schimbi viteza se cheama  straight pipe exhaust  gasiti pe youtube  la tdi

2. Nu cred ca merita toba sport pe tdi doar tipsuri si renuntati la toba finala parerea mea si nu scoate fum o sa incerc sa fac un filmulet pt voi cu sunetul si lucrarea facuta la masina

Ca pret , tipsurile 150 ron ambele de inox  si le am de 2 ani si sunt ca si noi iar y facut la niste sudori de meserie cam 150 -200 ron

Modificat de bbetisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pana la urma m-am "tunat"" si eu un pic, am renuntat la toba finala, am pus teava si tips de inox de la Pilot tuning. Sunetul s-a modificat foarte putin exact cum vroiam, numai in spate se aude frumos de afara.

post-11255-0-75101000-1381566396_thumb.j

post-11255-0-84754200-1381566409_thumb.j

post-11255-0-94605200-1381566417_thumb.j

post-11255-0-04259800-1381566426_thumb.j

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi cer scuze daca gresesc topicul dar, am auzit un zanganit ciudat sub masina si am zis sa ma uit ( nu suport sunetele neadecvate la masina) am facut si un clip se aude ceva inauntru parca pentru ca am pus mana si nu se simte nimic la mana gaura nu se vede deloc , nu stiu ce ar putea fi poate sa loveasca in ceva dar nici asta nu vad unde ar putea lovi, poate stie cineva care ar fi cauza! Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,o sa raspund eu pt cei care au golf 5 ,1.9 sau 2.0 tdi avand in vedere ca am renuntat la toba finala de mult pt a face loc unui y cu doua tipsuri de 10 cm ce vin perfect pe locul din bara de r32 .

1. Sunet sportiv la tdi mai greu sigurul sunet e cel al turbinei care suiera  cand schimbi viteza se cheama  straight pipe exhaust  gasiti pe youtube  la tdi

2. Nu cred ca merita toba sport pe tdi doar tipsuri si renuntati la toba finala parerea mea si nu scoate fum o sa incerc sa fac un filmulet pt voi cu sunetul si lucrarea facuta la masina

Ca pret , tipsurile 150 ron ambele de inox  si le am de 2 ani si sunt ca si noi iar y facut la niste sudori de meserie cam 150 -200 ron

 

Stiu ca a trecut mult de cand a scris ultima oara,dar numai ce m-am uitat pe youtube si toate cu straight pipe scot fum:)) ceea ce nu-mi place deloc,mai bine pun la iesire pe teava de esapament un fake BOV la 100 lei:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se potrivește evacuarea finală de la un Golf 5 GTD la Golf 5 1.6 BSE?Are ceva dacă e evacuare de diesel pe motor de benzină?Îmi zisese cineva că s ar putea să am probleme cu sonda lambda, dar nu văd legătura că eu știam că aia e înainte și după catalizator și nu are treabă cu finala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!