Jump to content

nu mi merge semnalizarea pe dreapta


bastianul
 Share

Postare recomandată

Salut! Aceeasi problema am avut-o si eu cu semnalizarile, nu imi mai indicau pe bord ca semnalizez, desi nu umblasem la nimic. Am apasat de 3-4 ori pe butonul de avarie "cu suparare" si m-am trezit ca-mi functioneaza. Eu cred ca este un contact imperfect pe acolo prin zona volanului, in cutia lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    7

  • mihai15mai

    6

  • paul_ral

    5

  • liwiu 19

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

am auzit ca problema ar fi d emulte ori chiar butonul de avarie. din cauza asta ar trebui folosit din cand in cand. se pare ca oxideaza si nu mai face contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ca sa nu deschid alt topic, acum o zi doua mi-am tras semnalizarea in far ( am faruri g4 look ) si as vrea sa renunt la cele din bara. intrebarea mea este, ma lasa nenea militianu cu semnalizarea asa sau se ia de mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca zic ceva.Chiar vara asta am vazut un golf 3 cu faruri ca ale tale fara semnalizari in bara,gaurile respective erau acoperite cu fibra de sticla cred + avea vopsit spoileru integral si masca din fata.De departe am zis ca e golf 4 ^ ^.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa opresc langa un politionist sa il intreb daca e ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista un releu care face toata manevra pt indicatiile din bord. Eu am avut semnalizari pe leduri si a trebuit sa schimb releu pt ca semnaliza prea rapid dupa ce am schimbat semalizarile. A venit si cu releu cand am cuparat semalizarile pe leduri. Dupa o perioada mi-au furat semnalizarile pe led (meseriasii care l-au furat nu stiu ca fara releu nu mai au indicatie in bord si nu mai merg nici semalizarile cum trebuie :beer: )si a trebuit sa revin la cele standard. Atunci am pus releul vechi la loc si semnalizarile standard si acum totul e ok. Deci poate sa fie si de la releu de la semnalizari care se oxideaza contactii in timp de la atata on/off si trebuie schimbat. :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

probleme semnalizari stanga nu mai merg de cateva zile (nici in bord) am verificat becurile si sunt bune deci nu ajunge curent la becuri am verificat sigurantele din panou si nu sunt arse si era, nu merge nici avaria pe partea stanga, partea dreapta nu am probleme

daca poate sa imi dea si mie cineva un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca s-a dus releul de semnalizare...si eu am patit la mine totul era bun doar ca nu se mai aprindeau semnalizarile nici stanga nici dreapta si nici in bord.

Am schimbat releul de semnalizare 5lei...si functioneaza la fel ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe partea dreapta merge fara probleme. Si releul ala unde se afla ? (nu am masina de multa vreme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul se afla sub picioarele soferului.

releu.jpg

Modificat de Amedeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e de la releu.

Daca dai pe avarii, merg toate becurile, stinga si dreapta?

Daca da, inseamna ca problema ta este din contactele levierului de semnalizare, daca la avarii merge doar dreapta, inseamna ca e intrerupt circuitul pe undeva pentru partea stinga.

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am shimbat releul da tot nu merge. Avaria merge tot asa numa pe dreapta, pe stanga nu merge. Poate fi de la contact (partea electrica) asa am citit undeva ??? un sfat ca nu vreau sa cumpar degeaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e din contact. Cel mai posibil un fir intrerupt dupa blocul de relee. Imi dai mailul tau, iti trimit schemele electrice si mergi cu ele la un electrician. Pe forum e mai greu de explicat exact ce fir sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liwiu_1990@yahoo.com cam cat mar costa verificatul la electrician?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schemele. Despre pret.... cred ca depinde cat de cald este in atelier :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu aceasta maneta, nu mai face click la faza lunga - adica daca trag de ea, comuta faza lunga dar daca ii dau drumul revine la faza scurta... cam nasol de condus cu dreapta si cu stanga sa tin maneta :vwrullz:

Ce trebuie sa verific pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba maneta.Asa am patit si eu si am schimbato.Acum merge ok.

Daca vrei, poti sa o desfaci, eu nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

De curand m-am trezit intr-o intersectie ca semnalizarea a functionat cat a functionat dupa care s-a oprit :blink: , dupa ce am trecut intersectia a inceput sa functioneze. Acum functioneaza cum ii tuna. Tind sa cred ca ar fi releul de semnalizare, aveti idee cam cat costa un releu?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noi informatii. Se pare ca semnalizarea se opreste din functionare cand calc frana, cand apas pedala de frana mi se aprind semnalizarile, unde ar putea fi problema? S-a mai confruntat careva cu asa o problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Verifica legaturile la masa la triplele din spate,masa este firul maro,vezi sa nu ai contacte oxidate acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica legaturile la masa la triplele din spate,masa este firul maro,vezi sa nu ai contacte oxidate acolo.

Am desfacut triplele, iar la cea din stanga papucul firului maro de la mufa mare a topit carcasa de plastic inclusiv mufa in locul respectiv. Cum s-ar putea rezolva problema? Te-ai lovit de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Urmaresti traseul respectiv si lipesti cu un pistol de lipit un fir mai gros pe acel traseu si apoi il legi de firul maro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmaresti traseul respectiv si lipesti cu un pistol de lipit un fir mai gros pe acel traseu si apoi il legi de firul maro.

Mi-ar fi spus cineva ca ar fi de ajuns sa leg un fir de firul maro si sa-l lipesc pe placa cu becurile, ar avea acelasi efect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Pai exact asta incercam sa iti explic si eu sa faci,am avut aceeasi problema si asa s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!