Jump to content

Cum se trage la punct golful 1?


9000
 Share

Postare recomandată

Am facut motorul la golful meu si nu stiu si eu cum se trage bine la punct...singurele semne care le am sunt pe volant un "0" si un "V"...are cineva idee care e cel valabil?...acum chipurile e pusa bine dar...vreau sa fiu sigur....e golf 1 din 80 motor JB 1500 cm..astept solutii...merci

Jaxxx-evolution9000-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci:D

1) tragi la volant la semn (care e o linie)

2) vezi pe pinionul de la axa cu came daca e la semn. la tine semnul trebuie sa prelungeasca orizontala spre dreapta :(

Si cred ca asta e tot. Poti sa verifici si avansul cu o lampa stroboscopica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...asta stiam si eu....

dar la mine nu este nicio linie pe volant...e doar un "0" si un "v" aici e dilema...iar pe pinion nu am niciun semne...de aceea ma omoara toata treaba asta :lol: merci oricum...

Jaxxx-evolution9000-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te la poza asta tu trebuie sa o tagi la semnul marcat cu ' TDC' pic003ahi1.th.jpg

Arborel intermediar care actioneaza delcoul se verifica uitandu-ne la delco ca in poza rotorarm186cz2.th.jpg

In cazul axei cu came trebuie sa scoti in ultima instanta capacul de la tacheti si sa observi pozitia camelor la pistonul 1 ( cel mai departe de volant ) 'V'-ul format de came trebuie ca varfurile sa fie indreptate spre cer astfel incat bisectoarea unghiului 'V'-ului sa fie verticala. Sper ca ai inteles. :lol:

P.S. Pe pinionul axei cu came sigur exista un semn. ( ca in poza , partea incercuita de mine ) punerelapunctgg5.th.jpg

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...merci..o sa caut ceea ce spui tu...si poate poate reusesc...sau mai bine vii tu sa te uiti ? :lol: ....merci mult de ajutor..bafta

Jaxxx-evolution9000-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. Pe pinionul axei cu came sigur exista un semn. ( ca in poza , partea incercuita de mine )

Sunt motoare care nu au pana la pinionul axei cu came, nici semn pe pinion. In acest caz axa cu came trebuie fixata cu o cala in canalul frezat in parte opusa pinionului. Atentie! Canalul frezat este excentric, camele dela cilindrul 1 nu trebuie sa apese nici una dintre supape. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..am priceput acum....va anunt dupa ce reusesc...daca era bine sau nu

multumesc

Jaxxx-evolution9000-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!