Jump to content

Zgarietura bara fatza


Adee
 Share

Postare recomandată

Azi am lasat masina la parcarea Dalli de pe splai, langa Petromul de la Izvor. Cand m-am intors la masina am observat ca spoilerul fata are pe coltul din stanga o zgarietura nu foarte mare, dar profunda, care dupa cum arata e de la o masina care a trecut prea aproape si mi-a racait bara. Nu stiu ce sa fac, cred ca singura solutiee sa revopsesc toata bara fata, dar daca stiti altceva mai ieftin, fiindca nici n-am apucat sa fac casco la masina. Stiu insa ca astfel de zgarieturi sunt destul de frecvente in Bucuresti unde lumea inca nu stie cum se parcheaza sau se scoate din parcare o masina....si as fii tentat sa o las asa, neobservandu-se decat daca esti atent la zona respectiva.....dar ma gandesc ca in timp sa nu afecteze bara.... Asa ca va rog sa-mi dati si mie o sugestie ce ar fi mai bine sa fac.

Alta poveste mai e cu cei de la Dalli, care am inteles ca nu asigura paza masinii, dar totusi ei nu sunt acolo doar sa-ti ia banii din cate stiu eu, ci sa si dirijeze masinile care apeleaza la locurile lor de parcare. Ma apuca nervii cand ma gandesc ca dau sibanii sa las masina la ei si o mai gasesc si avariata din cauza incompetentei si lenei lor.... Si chiar daca ma iau atunci de ei sau sun la sediul lor si fac plangere nimic nu o sa se intample....acum fiind a doua oara cand mi se avariaza masina intr-o parcare de-a lor.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Paris e mult mai groaznic stai tu linistit.

Cat despre bara iti recomand revopsire integrala de ex. la RPA-Auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e de plastic ... relax , poti bate si cuie in ea :( nu are ce influenta .. NU RUGINESTE !

cand o sa strangi o duzina de zgaraieturi ..dai cu un spray la culoare ...sau o revopsesti la un service.

D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar o mica zgarietura, nu are sens sa te apuci sa o vopsesti acum. Bara e din plastic si nu pateste nimic daca o lasi cu zgarietura.

Mai bine mai astepti si (sper sa nu fie cazul) daca se strang mai multe atunci doar te poti gandi sa o revopsesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Paris e mult mai groaznic stai tu linistit.

Cat despre bara iti recomand revopsire integrala de ex. la RPA-Auto

stiu si eu cum e in Paris. in comparatie cu Parisul, Bucurestiul pare pustiu (trafic, locuri de parcare).

din pacate nu suntem la Paris.

aici trebuie sa stam la politie sa declaram (ore peste ore), trebuie sa stam la assigurari (ore peste ore) trebuie sa stam la service (ore, zile), trebuie sa stam la service (zile, ca aia de la asigurari nu au platit, ca nu se stie unde e factura, si altele...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand o sa strangi o duzina de zgaraieturi ..dai cu un spray la culoare ...

D.

Si de unde pot face rost de spray la culoare. Pot da doar pe coltul respectiv, sau se va observa o diferenta mare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te stresa ca o sa mai aduni zgarieturi din parcari la greu.

Dupa o vreme sa ajungi sa nu-ti mai pese aproape deloc daca nu sunt chiar batatoare la ochi.

Eventual poti sa stegi cu o carpa si spirt sanitar urmele de vopsea de la bara celeilate masini si o sa fie mai putin urata zgarietura.

Cu spray cred ca o mazgalesti mai tare, eventual cu un creion corector.

Daca totusi preferi sa arate ca noua atunci apeleaza la un service cu vopsitorie de calitate unde ti-o chituieste, slefuieste si apoi baga stratul de vopsea. Dar pentru asta trebuie sa-ti dea jos bara si cateva zile nu circuli.

Eu zic ca o zgarietura minora nu merita nici banii, nici timpul si mai ales nervii (chiar daca la o masina noua e mai greu sa nu te stresezi, cunosc sentimentul... dar deja m-am blazat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai cuminte ca vine iarna. sa vezi tu atunci ciocaneala

stii tu cum e ... prima data e mai greu :), cu timpul te obisnuiesti. ai sa primesti de ciocaneli in bara aia (si cea din spate) de n-o sa-ti vina sa-ti lasi masina prin service-uri de fiecare data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!