Jump to content

apa la bord


bastianul
 Share

Postare recomandată

, buna tututor, am un vw jetta 97 gls si am o mare problema, daca ploua afara imi intra apa in masina, daca ploua toata ziua imi intra cam 2 litri sau chiar mai mult, nu stiu pe unde intra, pe ce cale poate intra, ma gandesc ca poate pe la trapa dar plafonu nu e ud deloc. astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cerceteaza pe langa usi(ghederul), aripi, mai vezi pe la pedale. Daca ti-ar intra pe la trapa, ar trebui sa curga si pe tapiserie adica pe scaune, nu ? :coolpics: . Se aduna balta pe jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Cerceteaza pe langa usi(ghederul), aripi, mai vezi pe la pedale. Daca ti-ar intra pe la trapa, ar trebui sa curga si pe tapiserie adica pe scaune, nu ? :) . Se aduna balta pe jos ?

Trapa este devina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, scaunele si tapiteria nu au nimic, jos se aduna apa, baltoaca ce mai......am inteles ca sunt niste trasee de scurgere a apei de la trapa....astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, scaunele si tapiteria nu au nimic, jos se aduna apa, baltoaca ce mai......am inteles ca sunt niste trasee de scurgere a apei de la trapa....astept pareri

:P

acelasi lucru l_am patit si eu , sigur este de la sistemul de drenare al apei care se infiltreaza pe langa garnitura trapei . daca deschizi trapa vei observa in partea din fata atat in dreapta cat si in stanga 2 orificii , pe akolo se scurge apa , trece prin stalpul parbrizului si sajunge in ext print-un orificiu situat deasupra balamalei de jos a usii . akolo se imbina 2 furtunase , sigur ele s-au desfat si trebuie remufate ( lucru deloc usor avand in vedere spatiul ingurt de akolo dar cu putin efort nu ai cum sa nu reusesti ) :P

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista o posibilitate...deschide capota si uita-te in partea dreapta a masinii, acolo unde este aparatoarea de plastic, exista o gaura de scurgere a apei in aripa, este posibil ca ea sa fie infundata, in special ca e toamna si pica frunze la greu...si din cauza asta e posibil sa-ti bage apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut tapiteria si imbinarea furtunaselor pare sa fie ok, am turnat apa pe trapa si apa iese prin orificiile din fata si din spate, furtunurile nu par a fi infundate......ce ma fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa ce poti sa desfaci de la bord si fete de usi si stai in masina sa vezi pe unde intra apa. Eu asa am facut sa vad pe unde intra apa la dacie. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine problema a fost scurgerea ce venea de la parbriz, acolo la baza capotei.

Am desfacut plasticul ce-l acoperea si am scos namolul format, apoi cu un cablu mai subtire, dar destul de rezistent, am curatat furtunasele de scurgere.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine problema a fost scurgerea ce venea de la parbriz, acolo la baza capotei.

Am desfacut plasticul ce-l acoperea si am scos namolul format, apoi cu un cablu mai subtire, dar destul de rezistent, am curatat furtunasele de scurgere.

Spor

thanks nuka asta era, am aflat asta dupa ce am desfacut toata tapiteria ca sa vad ca tarapa nu are nimic, ms mult pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista o posibilitate...deschide capota si uita-te in partea dreapta a masinii, acolo unde este aparatoarea de plastic, exista o gaura de scurgere a apei in aripa, este posibil ca ea sa fie infundata, in special ca e toamna si pica frunze la greu...si din cauza asta e posibil sa-ti bage apa in masina.

Daca citeai cu atentie pasajul de mai sus poate nu mai era nevoie sa desfaci tapiteria plafonului. De asemenea, subiectul s-a mai discutat, solutiile (cea cu trapa + aparatoarea de plastic) au fost postate cu mult timp in urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!