Jump to content

BORA Probleme cu farurile


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

Am un Bora din 2002 si nu stiu din ce cauza farurile sunt foarte slabe . Am schimbat si halogene H4 , le-am reglat dar tot degeaba .Farurile sunt cu H4 si semnalizare spre interior, fara proiectoare. Aveti vreo solutie ptr aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ~Aurelian~

    15

  • vladpo

    11

  • simall

    7

  • AdCrys

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Banuiesc ca s-au matuit putin geamurile. Incearca Philipsurile Gt150 sau ceva de genul (Blue vision) poate e mai bine. Eu aveam aceeasi problema dar mi-am luat faruri FK cu angel eyes si lupa si mi-am pus xenon. ideea e poate sa iti pui xenon pe ele si atunci sa bata si sa mearga mai bine. Din cate stiu parca si-a pus cineva xenon pe farurile stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema cu farurile..nu lumineaza suficient de puternic,si in plus au si lumina foarte galbena..sunt chiar enervante uneori...si habar nam ce sa fac,nu cred ca merge nimic,poate trebuie schimbate cu totu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar :blink: , cred ca toti posesorii de Bora se lovesc de problema asta, :)

masina chiar are o problema cu luminile, chiar nu si-au dat seama cand au conceput farurile?!

am incercat eu cu Philips H4 GT 150 - sincer nu prea se vede mare diferenta, poate, hai sa zic putin mai multa lumina pe lateral

poate de vina este faptul ca sticla farurilor s-a si matuit/inbatrinit, in 6 ani le-o fi ajuns si lor.

Zilele astea am de gand sa le polishez (vazut la Augsburg plastic polish la 25 ron), poate, (sper!) sa rezolv cat de cat.

Va tin la curent cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate se mai pot regla intr-un fel aceste faruri. Eu sincer la mine sunt multumit de felul cum bat.

E posibil sa fie dereglate la voi cumva ?

Culoarea galbuie nu em data de sticla sau geam ci de becul insasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, in primul rand fata de la far nu este din sticla ci dintr-un plastic extrem de dur si de aceea se matuieste...

In al doilea rand le poti polisha la exterior (eu am reusit cu VORTEX), dar ce faci la interior ?...

Si in al treilea rand si oglinda se mai duce...

Becurile sunt toate aprox. la fel.

Am discutat si eu aceasta problema cu baietii de la midocar si exista 2 solutii: - de pus faruri cu xenon si cealalta - de pus faruri normale noi...

Eu la a mea am problema cu matuirea la interior, se vede de parca ar fi murdare, dar mai merg inca...

Urmatoarea investitie sigur va fi in faruri, dar nu cu xenon (faruri xenon sh - originale!!!, cam 600-700 euro in germania). :D Nu va recomand cele manufacturate de diverse alte firme, pentru ca plasticul nu este la fel de rezistent si va treziti cu ele imbatranite dupa 1-2 ani si iar trebuie sa luati altele. Ce este original este sfant....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Opacizarea din interiorul farului se poate elimina in multe cazuri prin spalare, cititi aici detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andalex, cum si cu ce le-ai polishat?, am de gand sa fac si eu operatiunea asta cat de curand...

rezultatele cum sunt?

PS: te referi la DIY de pe www.vortex?, da, este simplu, dar de unde fac rost de produsele 3M si Meguires!?, ca prin Buc. nu am vazut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu. Farurile de la Fk nu mai au probleme cu oglinda pentru ca e lupa. Al doilea: cum le-am pus am pus folie de protectie anti zgarieturi si alte povesti. Mai lasati-ma cu alea originale ca am imbatranit deja cat spuneti toti ca dom\'le original. Astea sunt facute de Fk nu sunt probabil la fel de calitative dar sunt foarte bune. Si cu xenon e alta viata. Va recomand 6000K! Va astept sa ne intalnim sa vedeti. Si costa jumate cat unele originale second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, am incurcat borcanele... cu polish-ul de faruri

era vorba de XERAPOL si il gasiti la http://www.okazii.ro/catalog/2181841/servi...topuri-noi.html

rezultatul este f bun, dar stai si freci de-ti sar ochii, mi-am polishat tot ce aveam de plexiglas prin casa

buna treaba cu spalatul farurilor pe interior, o sa incerc si eu in weekend...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Bora din 2002 si nu stiu din ce cauza farurile sunt foarte slabe . Am schimbat si halogene H4 , le-am reglat dar tot degeaba .Farurile sunt cu H4 si semnalizare spre interior, fara proiectoare. Aveti vreo solutie ptr aceasta problema?

Salut si eu am o bora din 2002 si aceasi problema am ,dar am pus niste halogene de 100w si sevede mai bine . !! dar este un risc !! ori se ard sigurantele ori se topesc soclurile becurilor din cauza calduri prea mari care o degaja becurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andalex - oke...originale...originale....dar cele care le ai acum pe masina nu-s tot originale? :D de ce sa le schimbi?ca-s originale si nu se compara cu spanurile alea de tuning.Mai gandeste-te o data inainte sa dai 600-700 de euro pe 2 sh-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat halogenele cu unele BLUE dar nimic , si nici plasticul de la faruri nu este matuit...farurile (oglinzi etc) arata impecabil. Cred ca este o problema din constructie. Am vazut ca se poate monta pe aceste faruri simple, cu oglinda model 2002 xenoane. Cine are si imi poate spune cum se vad,si daca dau randament.

vladpo zi-mi si mie de unde ti-ai luat faruri Fk ,folie protectoare si la ce pret.Faruruilr au incluse in pret si xenoane? Mai trebuie schimbat si altceva la masina in afara de faruri? ...eu nu am proietoare pe acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu aceeasi problema ,sa puna cineva care are instalatie xenon aftermarket o fotografie cu diferenta de lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Super haioasa propunerea :D ;) . Mai bine intrebai: "de cate masini e nevoie sa faci diferenta intre far normal si far xenon". Raspuns: de 3 masini.... ;) Adica d-lor cu Bora, hai sa ne intalnim 3 masini, una care sa aiba faruri normale, una care sa aiba faruri cu xenon si una care sa faca poze... ;) Dupa care sa ne uitam cu totii la pozele facute, care nu o sa arate decat o diferenta de nuanta...de la alb la galbui... :) "fff" fara suparare, dar o poza nu poate face diferenta in cele doua cazuri, asa cum o poate face ochii tai. Asa incat te sfatuiesc ( daca imi permiti ) sa vii la intalnirile de joi seara in Bucuresti, cand, cu putin noroc poti vedea diferenta si singur... :)

Iar ca idee generala, cred ca toti de aici suntem de acord ca un far cu xenon este net superior unui far cu halogen, ca de fapt....de asta s-a inventat. Problema se pune doar daca avem banii de xenon... Bafta !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Andalex.

@Eugen Dragan. farurile de la Fk m-au costat 290 de euro. Am vrut eu neaparat lupa si angel eyes :blink: . Xenonul este Matushita_panasonic si m-a costat 300 de euro. Atat iti trebuie, niste torx-uri (25 si 30) ca sa dai bara jos (5 minute) si niste izolir si silicon sa faci un montaj frumos si curat acolo. E foarte simplu si va ajut pe care vreti sa va puneti. Eu inainte am avut cielo pe care am pus xenon. Diferentza este incredibila de lumina. Si mai ales la Bora unde lumina este chioara rau. Eu zic ca merita un kit xenon. Pt. bora normala va trebuie kit bixenon care costa in jur de 270- 300 de euro. Si sa vedeti cand da-ti flashuri, zici ca e masina de politie :)

De unde? Da un pM si iti zic ca e reclama. Folia protectoare pt. faruri m-a costat 950.000. E groasa, e Lumar daca imi amintesc eu bine. Promit sa fac poze si sa le pun aici.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca farurile de la FK nu suporta xenoane. Din cauza ca se incalzesc pot afecta soculul sau lupa. Citeste prin manualul farurilor de la FK sa vezi exact daca e asa sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat si eu problema. La mine nu scrie nicaieri de pb. in folosirea xenoanelor. Si eu am avut o indoiala. Am facut si o comparatie si cu halogen se incinge si mai tare. Si deja e folosit in draci de cand le-am plus si nu obs. nici o pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa reformulez pt. ca sa ma fac bine inteles,nu am bani si de Angel Eye si de xenon asa ca am de ales dintre cele doua,ce ma intereseza daca farurile de la FK cu lupa lumineaza mai bine decit cele stock sau sa imi pun xenon pe cele stock? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ar trebui sa arate oglinda sau oala farului Bora headlights uitati-va la farul vostru sa vedeti ca nu este la fel ci are striatiile altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fff..farurile originale sunt Hella. Cred ca sunt cele mai bune. Asa vorbind de faruri fk cu lupa si xenon. Daca iti iei lupa si pui halogen pe ele, o sa lumineze mai bine decat pe far normal, dar diferenta nu merita investitia. Cea mai buna varianta e sa pui xenon pe stock. O sa fii impresionat de xenon. E mult mai multa lumina si uniforma. Vrei luminozitate buna=> simplu:xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile cu xenon se monteaza numai pe faruri cu lupa. Daca montezi xenon pe faruri cu oglinda in primul rand nu vei beneficia de performantele xenonului la maxim, in al doilea rand orbesti pe toti participantii la trafic care vin din sens opus, in al treilea rand sunt ilegale.

Pentru a pune xenon aftermarket, ai nevoie de faruri cu lupa, spalatoare la faruri si mecanism de autoleveling. Pentru un minim respect fata de ceilalti si o vizibilitate buna pentru tine, farurile cu lupa sunt absolut necesare.

Sa nu mai vorbim de partea legala ca daca ai xenon si nu ai ce am scris mai sus, iei amenda (mai ales dupa 1 ian cand o sa se puna accent si pe aspecte de genul asta) plus ca nu o sa treci RAR-ul in veci.

Sfatul meu, pune faruri cu lupa si halogen, vezi daca te multumeste, daca nu, in timp mai fa o investitie si in xenon.

@vladpo Te rog nu mai incuraja lumea la lucruri ilegale. Dupa asta isi pune omu' xenon si vii si postezi pe forum ca uite ce tampit m-a orbit intr-o seara si am facut accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa stiti ca mi-am dat seama de ce farurile la Bora (sau cele de la masina mea) sunt asa de chioare indiferent de ce bec halogen instalezi pe ele. Azi am observat pe faza scurta (cu farurile aprinse) ca lumina de la bec se reflecta undeva in partea de sus a oglinzii de unde este reflectata pe sosea....Eh...aici este problema :acea parte a o oglinzii de deasupra becului se matuieste cred ca de la caldura degajata de halogen, asa ca putem sa ne montam pe aceste faruri si xenon ca tot degeaba, fascicolul nu este proiectat altfel!. Cred ca o sa vb cu vladpo sa vad de unde si-a luat FK cu lupa, ca numai in felul asta scap de oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!