Jump to content

Filtru aer sport


dogarel
 Share

Postare recomandată

da, pe cel pe rotund mi l-am achizitionat si eu. Masina se comporta bine, adica se simt ceva inbunatatiri la acceleratie, si parca trage ceva mai bine. Asta a facut sa nu mai trec 2000-2300 ture la mers normal, ba chiar merg cu ea la 1700-1800 si merge lin. Probabil din cauza "subturari" acesteia nici consumul nu mi s-a modificat (asta cam in 240km parcursi cu el pana acum). Asa ca-l recomand fara retineri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    12

  • Akebono

    9

  • v@sy

    9

  • dragosciolpan2005

    9

dragosciolpan2005

buna,am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva,sunt posesorul unui Golf 3 Gt 1.8 90 CP tip motor ABS,si asi dori sa montez un filtru de aer sport conic,m-ar putea ajuta cineva cu cateva detalii? acuma l-am montat normal pe conducta acea groasa de admisie,dar sub conducta aceea mai este una si aici am eu nelamurirea,pt ca acuma cum este montat nu se aude nici o diferenta fata de cum era cu cel original,multumesc mult,pe net am tot cautat dar nu am gasit nimic ce sa ma ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce ai pus filtrul sport galeria de aer preincalzit (cred ca la aia te referi) nu iti mai foloseste la nimic. cat despre diferenta nush ce sa zic, am mers cateva sute de metri cu capacul de la filtru luat jos (asa de curios) iar diferenta exista dar nu era chiar asa mare pe cum as fi crezut. motorul ar trebui sa fie putin mai galagios si sa sune mai bine dar nu exagerat de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam nasol fara tubulatura de aer cald pe frigurile astea. ;) Problema e ca vine numai aer rece si se poate face condens in clapeta imediat...asa cu aer cald ..clapeta calda e alta situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

nu stiu nici eu ce sa zic,deci cum e montata cutia de la filtru original,inauntru se vede conducta aia de care ziceam eu,sunt 2 una pe capacul de deasupra cea care e pt admisie banuiesc,si cealalta care e inauntru in cutie,si pe langa aia mai sunt 2 frtunase care merg in capacul de pe carburator,oricum multumesc pt raspuns,ar fi super daca asi gasi o poza dar nu imi da nicaieri,ms ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

e ok poza doar ca la mine nu am tubulatura pt aerul cald de pe evacuare in rest e identica,deci eu am montat filtrul pe tubul ala gros ce pe capac,cred ca e bine,dar trebuia cumva sa anulez ceva furtune sau doar atat cat il montez pe furtunul de admisie,ms

uitasem sa precizez ca partea de jos a cutiei am lasat-o,doar capacul l-am luat jos,in rest toate furtunaraiele au ramas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat, singura problema pe care o sa o ai este ca nu vei mai avea incalzire catre clapeta, masina se va incalzi mai greu, nu va mai ajunge temperatura motorului iarna la temperaturile optime de functionare, si automat o sa ai un consum marit de carburant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

din ce cauza ca nu prea am inteles,masina se incalzeste tot ca si inainte,eu nu am din fabrica acel furtu pt incalzire de pe evacuare,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai din fabrica, sau nu mai ai pentru ca l-a scos vreun destept de mecanic?

Uite filtrul tau de aer, si ce am inconjurat cu rosu este pentru aer cald

post-53719-0-22183200-1329218214_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

acuma am gasit o poza pe net cu acelasi motor ca si al meu si o sa o postez sa vezi,nu am avut chestia aia de cand am cumparat masina asa era si nici nu vad vreun loc pt ea

cum pot sa atasez o poza aici,ca am gasit pe net un motor identic ca si al meu sa vezi cum arata tubulatura la aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am postat ultima data este exact filtrul pe care ar trebui sa il ai pe motor de 1.8 cod ABS

Langa post ai un buton cu More reply options, apasa pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

Si ala pe care l-am inconjurat cu rosu ce este frate?

Este exact ce ti-am pus eu mai sus

post-53719-0-11608700-1329219004_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

da ai dreptate dar nu mi-am putut da seama din poza aia pe care mi-ai trimis-o tu il vedeam atasat undeva in lateral de aia am zis,deci alea toate au ramas ok la locul lor,oricum ma asteptam sa faca ceva zgomot cu filtru sport dar nu se aude nimic,pe net am gasit o data un raspuns la aceeasi problema unde zicea ca trebuie eliminat nush ce furtunas dar nu mai tin bine minte care si nici adresa nu o masi stiu (ca sa faca zgomot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie sa elimini nimic in plus ca sa ai zgomot, doar sa scoti teava de evacuare :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu vad de ce atata agitatie cu filtrele astea sport, nu imbunatatesc cu nimic bunul mers al motorului, din contra. Dac vrei zgomot da-i talpa pana in 5000 si gata

Stiu pe cineva care a vrut sa strice un motor asa si nu a reusit de nici o culoare, merge si astazi pe alta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

ok ms mult pt informatii mai vb o zi buna sa ai pa pa

cine stie ceva despre filtrele sport pt Golf 3 1.8 GT 90 CP m-ar interesa,partea cu montajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l pe Bengy (are G3-ul ala portocaliu cu nr de prahova LOW). Stie destule despre 1.8 ! Mi-a spus ca daca aveam motor de 1.8 ma invata niste trucuri despre cum sa mai "scot" niste caluti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este un topic unde s-a discutat despre problema asta. In concluzie nu prea merita, investitie mare rezultate sub asteptari. Nu scoti cine stie ce din motoarele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posturile offtopic au fost sterse.Va rog sa revenim la subiect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005

ma lamureste cineva si pe mine cum pot lega semnalizarile pe deschiderea centralizata a masinii golf 3,fara a monta alarma,la mine se inchid/deschid usile de la cheie nu de la telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se poate fara sa faci vreo improvizatie ceea ce nu recomand. pana la urma care-i scopu? daca vrei asa pune-i o alarma ca nu-i scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosciolpan2005 - ti-am sters posturile care nu au nicio legatura cu titlul topicului.Ai postat deja problema ta intr-un topic,ai putina rabdare sa primesti raspuns.

Urmatoarele posturi offtopic vor fi sanctionate cu warn!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salutare, sunt un proaspat propietar al unu vw golf 3 1,4 ABD de 60 ponei. Am urmarit cu atentie intrebarile si raspunsurile voastre la problema cu filtrul sport si m.am convins, NU AJUTA LA NIMIC. Daca vrei toti caii sa stea acolo unde este locul lor, cumperi mai des un filtru original de calitate si ai rezoolvat toata problema, si nici nu-ti creste consumul, nici nu strici martzoaga asta de motor(exemplul meu 1,4 L :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!