Jump to content

Filtru aer sport


dogarel
 Share

Postare recomandată

eu zic ca nu merita sa pui filtru sport ... cu praful ce este la noi in tara.... iti faci m-ai mult rau decat bine , pt ca filtrele sport sunt construite sa lase sa intre aerul m-ai usor in motor , iar aici s-a facut un compromis , filtrele sport au gauri minuscule pe toata suprafata lor pt a lasa sa treaca aerul m-ai usor iar praful poate intra si el m-ai usor in motor si asta numai bine nu-i face , in occident unde stim cu totii cum e' se poate monta linistit , dar la noi nu merita. :icon_thumright:

Modificat de florin250
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    12

  • Akebono

    9

  • v@sy

    9

  • dragosciolpan2005

    9

Eu zic ca filtru sport este ok doar pentru sound si ala sa fie unul original, in rest vara nu merita decat sa il tragi undeva sa traga aer rece si sa sa fie protejat altfel masina nu mai trage cum trebuie si o spun din proprie experienta ca am patito si ma-m lecuit sa mai pun vara filtru sport.Iarna filtru sport si vara filtru original al masinii..atasez si o poza cu filtru unde il aveam pus. :icon_thumright:

post-29024-1264689309_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt nici pro nici contra.Eu daca mi-as pune filtru sport, ar fi K&N in cutia originala si curatat des;nu stiu la cat de rpd se muradeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca filtru sport este ok doar pentru sound si ala sa fie unul original, in rest vara nu merita decat sa il tragi undeva sa traga aer rece si sa sa fie protejat altfel masina nu mai trage cum trebuie si o spun din proprie experienta ca am patito si ma-m lecuit sa mai pun vara filtru sport.Iarna filtru sport si vara filtru original al masinii..atasez si o poza cu filtru unde il aveam pus. :icon_thumright:

Am mai vazut la cineva montat asa nu neaparat pe mk3 si cand se mai "dadea" cu cineva (destul de des ca din asta traieste) scotea farul din dreapta presun ca pentru aer la filtru si pentru racirea mai rapida a motorului. atunci ar fi un avantaj vara?

Modificat de Fydo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu am vz si intradevar din cauza asta mergea fara far sa intre aer rece,dar pentru noi care circulam cu masina zi de zi nu se potriveste :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-2 cai frumosi!!nu conteaza i-am lasat si capacul la cel vechi mai vine aer si pe acolo,oricum tragea aer cald si inainte de la evacuare la galerie iar daca e vorba de praf se schimba nu e scump cand ma voi satura de sunet si de filtru il pun pe al vechi mie sincer mi se pare ca trage si un pic mai bine si mai si speri pe cate unu pe langa mine cand urla asta doar la apasat mai tare pe pedala in rest toarce normal ca o pisicuta.la 75 de cai 2 in plus sau 2 in minus nu conteaza sa fie cai nu iepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.... legat de filtrul de aer... vrea sa imi pun un fitlru sport pe 1.8 GT motor ABS din '93 deoarece am inteles ca acest model nu are debitmetru aer. Ideea e ca filtrul originala re 2 furtune conectate + un furtunel care face ceva vacum.. stie cineva care e treaba cu al doilea furtun care intra in cutia de la filtru? Ms....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!am si eu un golf 3 din 93 1,9 td 75 cp...si as vrea sa imi fac o idee daca ii pun un filtru sport,o toba sport si sa ii scot catalizatorul ce parere aveti ? pot obtine mai multa forta? ce ma sfatuiti ? sunetul se schimba?multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DumitruConstantin

filtrul sport ii schimba sunetul motorului in turatii mai mari in schimb toba sport o sa se auda tot timpul dar cu puterea nu stiu daca o sa obti mai mult de 1-2 cp acu depinde si de ce filtru ii pui ca daca ii pui din alea 3 la 10 lei mai rau ii faci la motor din cate stiu eu cel mai bun este K&N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

sper sa nu fiu offtopic.

la masina din semnatura am filtrul original.nelamurirea mea e cea cu aerul cald/rece...cutia filtrului are unu furtum(gen alea din aluminiu extensibile) care e prins pe o carcasa de din jurul galeriei. pe acolo trage aerul? sau mai are vreo 'treaba' pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Salutare.... legat de filtrul de aer... vrea sa imi pun un fitlru sport pe 1.8 GT motor ABS din '93 deoarece am inteles ca acest model nu are debitmetru aer. Ideea e ca filtrul originala re 2 furtune conectate + un furtunel care face ceva vacum.. stie cineva care e treaba cu al doilea furtun care intra in cutia de la filtru? Ms...."

Chiar nu stie nimeni de ce sunt 2 furtune? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi cer scuze, dar am si eu o intrebare:

Daca ai filtru sport, de carbon, nu este afectat consumul? Mentionez ca motorul este 1.8 i 90 HP, cu filtru sport de carbon conic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel furtunel de vacuum are legatura cu sistemul de preincalzire a aerului admis in anotimpul rece.

Se deschide clapeta care permite aspirarea aerului cald colectat de pe galeria de evacuare.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

din cate am citit in topicul asta exista filtru aer sport care intra in cutiea acea neagra pe unde trage aer ? e conic sau dreptunghiular ca filtrele stoc ? unde pot gasi ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista asa ceva.Gasesti k&n pentru cutie,dar...mai intai uitate la pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine dau un ban in plus si masina trage aer mai mult functioneaza mai bine chiar daca trage mai mult praf (nu mult), un cosum mai mic si plus ca eu am si scut la motor si pe 30 grade afara masina nu mai trage bine si papa benzina.

filtrele "green" nu sunt bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Scuze k sunt off topic dar am cautat si nam gasit nicaieri nici pe masina nici pe forum unde este filtrul de benzina la golf 3?am un golf 3 din 92' 1.4..filtrul de aer am d ala mare rotund deasupra la carburator si vreau sa le schimb pe toate odata,inclusiv cel de polen si ulei odata cu schimbul de ulei...stiti careva?k eu numa nul gasesc...multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu se afla in fata rotii dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Miam schimbat azi uleiul si filtrul de ulei si aer.Ulei Mobil1 10W40,filtru ulei Champions si filtru aer MANN(foto)..in schimb mam uitat dupa filtrul de banzina si nam vazut nimic,in schimb am vazut altcv,un fel d filtru k la motorina kre e plasat in spatele farului.Stie cineva pentru cei ala?k vin in el niste conducte langa cele de benzina,iar pe una din conducte are cv k un fel d senzor cu o mufa cu doua fire.Pun o poza sa vedeti desre ce e vb...

post-38723-1281627809_thumb.jpg

post-38723-1281628094_thumb.jpg

post-38723-1281628107_thumb.jpg

Modificat de Vicktor^
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vicktor , filtrul de benzina s-ar putea sa-l gasesti pe partea dreapta spate sub masina, chiar pe unde e bancheta

- eu acolo il am la golful meu :blink: :vaidecapulmeu:

Modificat de ghitza86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Miam schimbat azi uleiul si filtrul de ulei si aer.Ulei Mobil1 10W40,filtru ulei Champions si filtru aer MANN(foto)..in schimb mam uitat dupa filtrul de banzina si nam vazut nimic,in schimb am vazut altcv,un fel d filtru k la motorina kre e plasat in spatele farului.Stie cineva pentru cei ala?k vin in el niste conducte langa cele de benzina,iar pe una din conducte are cv k un fel d senzor cu o mufa cu doua fire.Pun o poza sa vedeti desre ce e vb...

Nu este nimic altceva decat canistra cu carbon activ. Mufa poate fi de la electrovalva canistrei .

Inca o mica corectare . Nu este carburator !!!

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o nelamurire..........in carcasa filtrului de aer exista o piesa conica care se monteaza pe partea superioara a capaculu cutiei.........atasez si o poza modificata pentru sa va dati seama mai bine............intrebare: ce rol are piesa aceea conica.........eventual pareri pro si contra daca as lua-o jos

post-37124-1282925871_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa incercuita este debitmetrul.Piesa despre care spui tu, cred ca face parte din debitmetru.Ai tu asa ceva pe masina? daca este masina din semnatura nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ca nu am debitmetru e AAM a mea ma refeream ca inauntru cutiei se afla un cilindru conic de plasticpe traseul care duce spre admisie....daca nu ma exprim bine am sa fac maine poza la a mea si am sa o postez pentru a incelege mai bine despre ce este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!