Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Teo - la varianta propusa de Jaf, alege si becuri originale - asta e cel mai bun pachet.

 

tumy - ce vrei sa pui, cu lupa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi , m-am gandit si la varianta cu schimbatul lupelor insa imi cam depaseste bugetul , de montaj m-as putea ocupa si singur , am montat vreo 3 seturi de lupe pana acum . Kitul fara schimbatul lupelor(balasturi valeo+becuri china) ar ajunge undeva la 500 ron , cu lupe d2s si becuri originale sare lejer de 1000 lei , stiu ca nu este un capitol la care sa ma zgarcesc insa chiar nu imi permit sa cheltui atat pe un kit de xenon . Stiu ca nu ar egala un kit cu lupe bi-xenon , insa cat timp as imbunatati lumina farurilor si as elimina orice risc de a arde vreun integrat in centrala electrica , eu sunt multumit , deci sunt 100% sigure balasturile Valeo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de 2 lupe de pe Octavia 2 facelift varianta echipata cu faruri cu halogen. Masina a fost dauna totala dar lupele in far nu au patit nimic. Observ ca prinderea becurilor H7 este aceeasi cu cea de la Passat B6. Oare se potrivesc lupele de pe Octavia 2 FL pe Passat B6 ? La Passat lupele s-au matuit pe interior si devin opace si vreau sa le schimb cu altele cu sticla clara ca sa pot vedea mai bine pe timp de noapte.

 

https://www.dropbox.com/s/ly5xtwwh5u5kxo5/Photo%2002.08.2015%2C%2011%2034%2004.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/vb9uhro108r35a9/Photo%2002.08.2015%2C%2011%2034%2010.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/5frqlxvlx35psbz/Photo%2002.08.2015%2C%2011%2034%2033.jpg?dl=0

Modificat de ham04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine il intrebi pe Jaf, daca stie cumva ce dimensiune au cele stock de B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
necula adrian

Buna ziua, am o Skoda octavia din 2012 si acum doua zile am pus xenon digital canbus AM de 55w la faza scurta, (faruri cu lupa) totul ok pana am mers cam doua ore cu masina dupa care am oprit si am vazut ca semnalizarea stinga fata nu se mai stinge, cea de pe oglinda si spate stinse, am oprit motorul si tot aprinsa, am incuiat masina dar la fel. A trebuit sa scot becul pentru a continua drumul. Daca cineva de aici a mai patit la fel si a rezolvat problema rog sa-mi spuna si mie. Am scanat cu vag-ul si spune ca problema este in calculatorul coloana volan, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare a cata masina este la care sa strica centrala electrica din cauza csenoanelor chinezesti ?

Scapi de problema prin schimbarea centralei electyrice, sau se mai poate incerca o reconfigurare a ei cu VAS PC si mutarea a cateva fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

necula adrian

Al Bundy daca incerc sa le pun cate un releu pe far alimentat direct din baterie si sa folosesc o varianta de "pacalit" calculatorul crezi ca scap de a mai arde ceva la masina ? Varianta de pacalit consuma tot 55w si in acest caz nu se dubleaza consumul per far la 110w, deci pot arde alternatorul ? A mai incercat cineva aceasta varianta cu relee ? Anulatoarele de bec ars pot produce avarii la centrala electrica a masinii ? Si exista vreo marca de anulator mai "rasarita" ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele nu au legătură cu păcălirea calculatorului. Acele drosere produc un câmp electromagnetic, care interferează cu diverse componente electronice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc, scuze pt. intarziere, am fost in concediu, si acel camp electromagnetic nu se poate izola ? Am mai citit pe forumuri ca o varianta ar fi  infasurarea lor in staniol. Credeti ca da randament asa ceva ? Si mai am o intrebare, vreau sa pun LOGO Skoda in usi. Trebuie sa pun vreo dioda pe fire sau le leg direct la becul din stopul de pe usa. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ai ce sa izolezi acolo, cu staniol.

 

le legi direct in lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
dumitrualexander

Salut!

Stie cineva ceva de tipul asta de instalatie: http://www.xenon4u.ro/cumpara/kit-xenon-slim-digital-can-bus-h1-h3-h4-h7-h7r-h8-h11-h27-9005-9006-2424182 ?? 

Din ce m-am documentat ar trebui sa nu faca probleme instalatiei electrice la Passat B6.

Din cei ce ati montat xenon aftermarket sunteti multumiti?

Eu sunt extrem de dezamagit de luminozitatea pe halogen pe care o au farurile la B6. Chiar si cu Philips X-treme Vision.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic trebuie sa mearga. Eu pot sa-ti recomand NSSC Generatia 2, cei care le au sunt multumiti. Nu dau interferente cu instalatia electrica, radio. Toate sunt Made in China, doar ca unele sunt un pic mai reusite decat celelalte. Am in familie si eu B6 si stiu cat de chioare pot fi lupele pe halogen. Am avut xenon, era mai bine, dar departe de xenonul de fabrica sau cu lupe replica Morimoto. Eu am schimbat lupele, cu altele noi tot pe halogen H7 si se vede acum bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Stie cineva ceva de tipul asta de instalatie: http://www.xenon4u.ro/cumpara/kit-xenon-slim-digital-can-bus-h1-h3-h4-h7-h7r-h8-h11-h27-9005-9006-2424182 ?? 

Din ce m-am documentat ar trebui sa nu faca probleme instalatiei electrice la Passat B6.

 

 

din pacate nimeni nu-ti poate garanta acest lucru.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti,am kit xenon afetrmarket (55w) pe un b6 din 2010  si am avut o problema de cand l-am montat! Nu dadea eroare de bec ars nu nimic,totul perfect decat un singur impediment cand era faza scurta aprinsa si incercam sa dau faza lunga, automat se stingea becul din dreapta de pe faza scurta si imi dadea eroare de bec ars....Am cumparat alt balast pe partea aceea si nu a mai facut cateva zile(2,3 zile) dar apoi la fel....si nu l-am mai schimbat! Am mers asa pana acum,fara faza lunga:))) ! Tin sa precizez ca am de 4 ani kitul...acum vreau sa il inlocuiesc cu ceva nou si de calitate daca exista.... Imi puteti recomanda ceva kit bun? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand renunta la instalatiile pe 55w. Sunt cunoscute ca au fiabililtatea cea mai scazuta, atat balasturile cat si becurile. Probabil kitul actual are niste balasturi slabe, care dau anumite interferente.  Daca vrei neaparat xenon in continuare, cauta Kit Xenon NSSC Generatia 2 de 35W si becuri de 4300-5000K ca sa vezi rezonabil pe orice tip de vreme.

 

Iar daca ai lupele cam "chioare" poti incerca o inlocuire a lor. Daca ai Far Hella poti merge pe Evox-R ca lupe bixenon D2s sau chiar Hella H7 daca vrei halogen in continuare. Daca ai Valeo, cred ca Morimoto Mini H1/D2S sau Valeo D2S/H7 ca alternativa.

Modificat de ham04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da,dar am avut de 35w si sunt slabe rau,adica mai bine raman pe cele din fabrica fara xenon.... si mai ales ca sunt obisnuit cu 55w ! Cred ca o sa continui cu 55w dar inlocuiesc kitul cu unul nou....sper sa functioneze,ms frumos de sfaturi:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un kit de 35W cu becuri bune ar trebuie sa multumeasca pe toata lumea...poate ai avut ghinionul sa nimeresti o configuratie balasturi+becuri proaste. O a doua problema cum am scris si in postul anterior e de la lupe. Daca ele sunt arse, afumate, luminozitatea scade indiferent ce becuri pui, de asta si recomand inlocuirea lor cu altele noi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 35w de 3 ani aproape (lupa stock) si sunt infinit mai bune decat halogenul... Depinde si de kit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci nu mai bine imi cumpar faruri originale bixenon,sa le pun pe masina....dar nu stiu daca se potrivesc:))) adica alea sunt si adaptive si atunci nu stiu daca le pot monta pe masina mea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti monta dar te duce lejer o mie de coco... Pe langa faptul ca ele sunt scumpe, ai nevoie si de calculator si niste senzori si motorasul de nivel.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de 1000 de coco schimb la xenoane de le zapacesc 1 set pe luna:))))) ,asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti monta pe cele OEM Bixenon, dar costa o gramada de bani, lupele lor de obicei nu sunt intr-o stare buna (nici de noi nu erau prea grozave), iti trebuie calculatoarele, senzorii de autoleveling si cand tragi linie, cum a zis si colegul, vezi ca ai bagat o suma frumusica. Asa ca cel mai ieftin iesi apeland la cineva care iti poate monta lupe, sa iti faca retrofit (pe forum gasesti colegi care fac asta) si intr-o 1000 de lei ai sa ai lupe noi, kit xenon nou si manopera efectiva de lucru. Rezultatul final o sa te multumeasca sigur !

 

Eu am schimbat la Passatul din familie, lupele arse H7 Hella cu altele noi tot Hella H7 si deja pe halogen se vede diferenta bine, daca montez si xenon sigur rezultatul e mai bun.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de 1000 de coco schimb la xenoane de le zapacesc 1 set pe luna:))))) ,asta e

 

...si bonus cate o centrala electrica, motoras stergatoare... nu poti garanta niciodata un kit chinezesc.

 

tot asa, nu poti compara farurile OEM bi-xenon adaptativ, cu lupe AM montate pe far normal. Asa cum ziceti voi, nici la bani..... dar nici la vizibilitate/functionalitate.

 

punct forte al kitului AM este pretul mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma ocup cu montane de lupe. Cu o configurare corecta, pot pune pariu ca lupele morimoto bune lumineaza mai ok decat cele OEM. Dar repet:

Lupe morimoto de calitate+ kit xenon bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Alexu... eu nu m-am referit strict cat lumineaza... ca asa si xenonul pe faruri fara lupa, lumineaza mai bine decat cel pe faruri cu lupa... dar ii omoara pe cei de pe contrasens.

 

eu ma refer strict la B6 care are farurile OEM adaptative, si plusul de lumina in curbe, etc... nu se compara, corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!