Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Chinezariile fac mult rau modulelor de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fi interesat sa imi pun deoarece nu prea vad nimica cu faza scurta..... ce marca imi recomandati sau cum spuneti oem de unde pot gasi un linc de unde pot comanda multumesc astept un raspuns si sarbatori fericite tuturor!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oem inseamna asa cum pleaca o masina din fabrica. Inseamna farurile complete, cu bec si calc de xenon, calc central de xenon si senzorii de autoleveling de pe bascule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa se stie? Nu sunt aparute ieri deci informatii gasesti cate vrei, trebuie doar sa cauti putin!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot gasi OEM?

 

 

si eu as fi interesat sa imi pun deoarece nu prea vad nimica cu faza scurta..... ce marca imi recomandati sau cum spuneti oem de unde pot gasi un linc de unde pot comanda multumesc astept un raspuns si sarbatori fericite tuturor!!!!

 

da, se pot monta, nu este foarte usor retrofit-ul, dar merita ... sistemul este net superior, farurilor cu halogen.

 

Stie cineva de xenoanele OSRAM D1S ? merita?

 

da, eu mi-am schimbat saptamana trecuta, becurile la farurile OEM bixenon - am pus Osram D1s Xenarc. Sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am faruri bixenon. Ce pot monta? Ce imi recomandati? Imi trebuie tot kit-ul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare baieti!

Vreau sa mi pun si eu xenon AM de 4300k nu pt aspect ci pt o mai buna vizibilitate. efectiv noaptea la drum lung daca mai e si ploaie mi se taie filmul...si m am cam saturat sa ma chiorasc. Vreau sa va intreb daca e posibil sa am prob cu tja ars sau centrala...masina este din 2006 1,9 bkc. Daca ati putea sa mi recomandati un anume tip ce ati mai testat si voi si nu ati avut probleme v-as ramane recunoscator.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Passat b6 sincer nu am auzit de tja ars. doar la golf 5. ai luat in calcul niste becuri normale dar din clasa premium? gen night vision night breaker etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am folosit becuri no name pe ea. sunt deja la al doilea set de philips. Am folosit xtreme vision si mi s-au parut mai bunicele(mai puternice) fata de cele xtreme power dar s-au ars...acum am  xtreme power....care fac aproape 2 ani si astea deci in curand vor pica...si de aia voiam sa intreb ca oricum un set de becuri e in jur de 180 lei cu cat as mai fi pus in plus mi as fi bagat xenon.

Modificat de alexinho1810
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Posed un Passat b6 2.0 bkp echipare highline cu bixenon adaptiv.

Problema este ca are cativa ani buni (2006)...iar instalatia a orbit de tot.

Ieri noapte eram pe A1 si am constat ca nu vad nimic: faza scurta foarte slaba(batea putin mai bine decat proiectoarele), iar faza lunga este inexistenta, si mai bate si in sus...

Doresc sa schimb luminile si am nevoie de cateva informatii de la cunoscatori.

- Ce marca sa caut: Philips, Osram...

- Care este codul pentru bec?(este instalatia din fabrica) d1s sau d2s??

- Banuiesc ca trebuie schimbat doar becul, nu intreaba instalatie,

Din ce am rasfoit pe forum banuiesc ca 6000k sunt indeajuns

Si mai doresc sa schimb si codurile pentru : becuri proiectoare; bec numar si cele interioare(plafoiera)

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit ai tu macar doua trei posturi inainte de a posta? Rog userii vechi, sa citeasca si sa respecte regulamentul.

Pai daca cei vechi, cu ani de forum, posteaza astfel, ce pretentii sa mai ai de un un user nou?

Nu o lua ca pe o ofensa insa citeste putin si vezi daca imi dai dreptate!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, m am grabit...

am gasit toate informatiile de care aveam nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intr-un final, mi-am cumparat acum o luna Thunder Can Bus. Sunt super multumit. Recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prof-Dr-Ing Radu

Bună ziua,

Sunt posesor de Passat Variant B6, an 2007, faruri venite din fabrica, halogen.

Recent am condus doua mașini, Passat B7, și Opel Zafira 2012. Am rămas surprins sa vad cât de bine se vede lumina pe faza scurta, tot halogen, când m'am întors în Passat B6 am realizat ca lumina de la faza scurta bate foarte slab, intensitatea lor e MULT sub ceea ce am văzut pe celelalte mașini sus mentionate.

Ca sa fiu sigur și sa elimin orice variabila, am ales sa polisez farurile, am cumpărat becuri dintre cele mai bune Philips ExtremeVision, halogen, H7. Fără rezultate multumitoare.In continuare lumina e foarte împrăștiata parca și de mica intensitate, comparativ cu ceea ce am văzut pe alte masini. Răsfoind puțin forumul și internetul, plus intr'o discuție cu alt posesor de B6, am văzut ca nu sunt singurul care ma plâng de calitatea farurilor/lupelor pe faza scurta.

Așadar m'am hotărât sa îmi montez kit bi'xenon. Ca unul foarte ușor iritabil noaptea de faruri montate prost, cu kituri aftermarket,cu xenoane montate pe faruri oglinda, nu vreau ca eu la rândul meu sa îmi montez niște faruri xenon proaste, care sa orbeasca alți participanți la trafic și care ulterior sa îmi atragă înjurături și amenzi.

Având în vedere cele de mai sus, intreb:

- cât costa un kit original bi-xenon, cu far și lupe noi, cu instalație spălare faruri, leveling și cornering?

- cât ar ajunge costul fără cornering?

- cât ar ajunge sa coste întreaga operațiune intr'o reprezentanta VW?

- am nevoie de autorizație pentru un astfel de kit?

Având în vedere cerințele de mai sus, aveți recomandari/pareri/linkuri pe care mi le'ati putea da?

Multumesc anticipat de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

 

Fratele meu are montate pe un Passat B6 xenoane aftermarket, mostenire de la vechiul proprietar care era nemultumit de lumina data de becurile cu halogen. Kitul e pe baza de becuri H7 xenon. Nu stiu cat sunt de ok, nu ma pricep, dar din ce am vazut nu bat asa puternic noaptea, Seatul meu cu halogen (Philips Xtreme Vision bate pe o raza mai mare si lumina e la fel de puternica). As vrea sa-i schimb becurile sa iau ceva mai bun, dar pe net la becuri H7 xenon nu vad decat producatori no name. Se poate face o conversie a sistemului de la H7 la D1s sau D2s ? Ma gandesc ca pe D1 sau D2 se gasesc becuri de la producatori celebri, Osram, Philips si probabil si lumina si fiabilitatea e mult peste no name-urile H7. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa fie nici o diferenta. Problema este la far si lupa. Nu ai ce sa ii faci, indiferent de becuri.

Seatul tau presupun ca nu are lupa pe acel bec.

La B6 lupa + halogen (indiferent de bec) = dezamagitor; lupa + xenon a.m. (no name, nu are importanta) = acceptabil; bixenon oem = vizibilitate.

La alte modele vw cu far normal (fara lupa) si cu un bec de calitate (conteaza f mult) va aduce un plus de vizibiltate chiar si decat var. 2 de pe B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu are rost sa arunc cu banii pe tot felul de combinatii xenon, daca masina e dotata cu lupa pt halogen din fabrica. Intr-adevar Seatul nu are lupa, are oglinda, si se vede multumitor in combinatii cu becuri bune gen Osram NightBreaker sau Xtreme Vision de la Philips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vb ca lupa este pt halogen. Este vb ca este de slaba calitate, in timp se matuieste si nu mai lasa lumina sa treaca cum ar trebui.

Cand te uiti la lupa, nu are o tenta de alb laptos? Ea ar trebui sa fie cristal clear!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, e alb laptos proiectorul :) Se poate curata in vreun fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greu - trebuie date jos farurile de pe masina si desfacute... sau metode de chinuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua, Sunt posesor de Passat Variant B6, an 2007, faruri venite din fabrica, halogen. Recent am condus doua mașini, Passat B7, și Opel Zafira 2012. Am rămas surprins sa vad cât de bine se vede lumina pe faza scurta, tot halogen, când m'am întors în Passat B6 am realizat ca lumina de la faza scurta bate foarte slab, intensitatea lor e MULT sub ceea ce am văzut pe celelalte mașini sus mentionate. Ca sa fiu sigur și sa elimin orice variabila, am ales sa polisez farurile, am cumpărat becuri dintre cele mai bune Philips ExtremeVision, halogen, H7. Fără rezultate multumitoare.In continuare lumina e foarte împrăștiata parca și de mica intensitate, comparativ cu ceea ce am văzut pe alte masini. Răsfoind puțin forumul și internetul, plus intr'o discuție cu alt posesor de B6, am văzut ca nu sunt singurul care ma plâng de calitatea farurilor/lupelor pe faza scurta. Așadar m'am hotărât sa îmi montez kit bi'xenon. Ca unul foarte ușor iritabil noaptea de faruri montate prost, cu kituri aftermarket,cu xenoane montate pe faruri oglinda, nu vreau ca eu la rândul meu sa îmi montez niște faruri xenon proaste, care sa orbeasca alți participanți la trafic și care ulterior sa îmi atragă înjurături și amenzi. Având în vedere cele de mai sus, intreb: - cât costa un kit original bi-xenon, cu far și lupe noi, cu instalație spălare faruri, leveling și cornering? - cât ar ajunge costul fără cornering? - cât ar ajunge sa coste întreaga operațiune intr'o reprezentanta VW? - am nevoie de autorizație pentru un astfel de kit? Având în vedere cerințele de mai sus, aveți recomandari/pareri/linkuri pe care mi le'ati putea da? Multumesc anticipat de raspuns.

Din ce am citit si eu si ce am mai vazut si pe forumul asta, un kit original bixenon costa mai mult decat daca ai fi optat pt optiune la achizitia masinii...costa foarte mult. Cred ca numai farurile OEM cu lupa pt sistem bixenon se duc la vreo 3000 de lei, iar restul instalatiei nici nu mai are rost s-o iei in calcul. Daca nu ai deja spalator pt faruri o sa fie mult de munca sa-ti pui, iar autolevelingul, senzorii si calculatorul costa cateva sute de euro, dar nu stiu cine se baga sa-i instaleze unde si cum trebuie. Varianta mai ieftina ar fi achizitia unor lupe noi (Hella, Morimoto) plus becurile xenon aferente (H7 sau pe sistem D1S, D2S) plus balasturile, aici cred ca poti scoate totul sub 1000 de lei. Oricum sunt alti colegi pe forum mai in masura sa-ti explice si sa-ti detalieze operatiunile si costurile, cei care au montat sau se ocupa cu asa ceva, eu am vorbit in mare, orientativ. Ca si concluzie nu e rentabil sa-ti pui kit OEM aftermarket. Eu am vrut sa-mi pun xenon la Leon-ul meu care a venit cu halogen din fabrica, dar cand am tras linie cat ma costa farurile cu lupe, becurile, balasturile si manopera am lasat balta ideea. Am pus becuri halogen mai bune Osram NightBreaker si apoi Philips XtremeVision si ma declar satisfacut de rezultat, nu incantat dar oricum se vede mai bine ca inainte (dar asta pt ca am oglinda la far si nu lupa pt halogen cum e la Passat B6).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!