Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

ams i eu probleme cu lumina la passatul meu. am pus xtreme vision si tot degeaba, tot lumina slaba am pe scurta. Am avut un golf 5 inainte si aveam lumini "beton". Ma gandeam ca passatul, cu lupele acelea face minuni..... Am inteles ca sunt probleme daca pui "senoane" iar care sunt bune costa foarte mult, asa ca tot la becurile standard as ramane. Dar care sa fie beleaua de nu lumina bine scurta? Pot fi murdare lupele acelea? Ati intalnit acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pot sa fie murdare si lupele ....

 

cauta pe la Philips - au cateva becuri destul de bunicele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi.. tocmai a spus mai sus ca a pus PHILIPS EXTREME VISION. Ce sa puna altceva?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul era si referitor la lupele murdare. Jos farurile, desfacute si chin la curatat.

 

in rest, da...PHILIPS....altceva nu ai ce sa mai pui, pe varianta cu halogen.. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ams i eu probleme cu lumina la passatul meu. am pus xtreme vision si tot degeaba, tot lumina slaba am pe scurta. 

 

Cu certitudine, problema este la far, lupa sau geam. Eu am faruri tot cu halogen, pe care am pus extrem vision, dar dupa ce mi s-a ars unul dintre ele a ramas un bec normal. Nu am absolut nicio problema, vad perfect noaptea. Dupa parerea mea, farurile cu halogen ale Passat-ului sunt foarte bine proiectate

Incearca un polish de faruri, poate sticla este mata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui si mama lui de bec. Halogenul cu lupa nu se pupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici am pus pozele cu farurile la B5, cand le-am desfacut, curatat lupele, geamul, polishat... se vede clar diferenta

 

http://s1033.photobucket.com/user/www_passatb5_ro/library/Faruri?sort=3&page=2

 

Valentin, te rog sa stergi postul, daca e OT

 

sa aveti o zi frumoasa !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E off topic, dar poate fi util. Poate reusesti sa convingi lumea de oportunitatea verificarii farului pentru a nu mai cumpara prima conserva chinezeasca intalnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile nu sunt matuite deloc, deci cred ca la lupe ramane problema. Ca sa dau jos lupele trebuie dat farul jos si ca sa dau farul tebuie data si bara fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva.... nu ai altfel cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu imi fac curaj de ceva vreme pentru operatiunea asta. exista intr-o trusa bosch un prelungitor flexibil, pe care ma gandeam ca il pot folosi sa desfac lupele cu farurile pe masina. din ce am vazut, ar trebui sa fie 3 torxuri. credeti ca am sanse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, operatiunea nu se poate realiza cu farurile pe masina. Trebuie date jos. Ca sa le dai jos, trebuie data jos si bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.... m-am linistit :) astept oportunitatea sa dau bara jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare....as avea o intrebare (sper sa nu fiu off-topic)....daca am cumparat kitul xenon cu becuri de 6000K si acum vreau sa montez de 4300K o sa fie compatibile. Adica balastul nu o sa fie prea puternic ptr becurile de 4300K?...sau acele balasturi suporta orice tip de bec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Revin cu impresii dupa schimbarea becurilor originale Osram Xenarc cu unele noi noute Philips Xenstart. Manopera a fost 100 Ron, a trebuit desfacuta bara, scoase farurile etc... Diferenta este fantastica. Nu-mi imaginam cat de mult se poate consuma un bec xenon....Acum e o placere condusul noaptea si parca faza lunga bate foarte bine acum....Posibil sa fi fost din cauza becurilor problema cu "bataia in copaci".

Va multumesc pentru sugestii si pentru timpul acordat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - eu tot incerc sa explic acest lucru.... un bec cu xenon obosit, te afecteaza foarte mult - abia mai vezi cu ele, dupa o perioada lunga de folosinta.

 

si eu le voi schimba pe ale mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Nici eu nu vad cu farurile cu halogen de pe Passat 2010. Sunt reglate OK si eu niste becuri obisnuite. M-am gandit sa pun si eu xenon aftermarket. Daca puteti sa-mi dati un sfat care ar fi un kit care reprezenta o "calitate" mai bunicica si nici masina n-o sa arda din cauza becurilor. Sincer sa fiu ma tem de chinezeriile astea dar aparent nu am alta varianta. Nu cred ca becurile mai scumpe (gen Philips X-treme vision, Osram nightbraker unlimited, Bosch xenon silver) care am gasit eu au performanta stabilita pe ambalaj.

Multumesc de raspunsuri.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti recomandam xenon aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nici eu nu vad cu farurile cu halogen de pe Passat 2010. Sunt reglate OK si eu niste becuri obisnuite. M-am gandit sa pun si eu xenon aftermarket. Daca puteti sa-mi dati un sfat care ar fi un kit care reprezenta o "calitate" mai bunicica si nici masina n-o sa arda din cauza becurilor. Sincer sa fiu ma tem de chinezeriile astea dar aparent nu am alta varianta. Nu cred ca becurile mai scumpe (gen Philips X-treme vision, Osram nightbraker unlimited, Bosch xenon silver) care am gasit eu au performanta stabilita pe ambalaj.

Multumesc de raspunsuri.  

Eu folosesc un kit xenon Terminator, 35w, 6000k. Este exceptional ca si lumina. Pot spune ca faza lunga o folosesc doar pt flash-uri, nici nu am nevoie de ea, indiferent pe ce tronson de drum merg. Mentionez ca folosesc xenon de 2 ani de zile si nu am avut niciun fel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu xenon AF vreo 3 ani apoi s-a ars un bec. Am renuntat la kit, am vrut sa intru in legaliate acum 2.5 ani. Anul asta in primavara am pus OSram nightbreaker unlimited, cu ce aveam inainte erau cam chioare. Acum 2-3 saptamani, eram pe la turnu, si intr-o dimineata s-a ars un bec. Aveam rezerva cu mine(bec obisnuit) si l-am inlocuit cu gandul ca, atunci cand ajung in bucuresti cumpar altul. Dupa 2 zile pica si celalat. Mda....setate sa moara dupa fix un numar de ore :)

Mi-am bagat picioarele, si asa nu prea vedeam indiferent ce halogene am pus pe masina, si am revenit la xenon. Acum vad si eu pe unde merg

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cel OEM, celelalte sunt csenoane made in china.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!