Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Dupa cum am promis revin cu niste poze cu/dupa halogene philips non philips (osram)  blue vision ultra.

 

Voi pune si niste poze doar cu faza scurta, becuri halogen.

 

cat a costat toata operatiunea? ca luna viitoare vreau sa pun si eu xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pai am dat in total aproximativ 100 lire. (Un set relativ decent de xenoane pe faza scurta), becuri de pozitie  cu 4 smd-uri+ lupa in fata, Philips blue vision ultra pentru faza lunga (sunt foarte multumit de ele), si 10SMD-uri cu lupe pe DRL-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Sunt nou aici si nu prea ma pricep. Am un Passat B6 1.9 TDI din 2008 si as vrea sa-mi montez xenon. As avea nevoie de niste sfaturi, deoarece am vazut ca ii cam complicat cu treburile astea, preferabil din partea unui cunoscator si niste recomandari cu ce trebuie exact sa imi iau si ce model etc ca dupa aceea sa nu am probleme sau ma rog sansele de a avea probleme sa fie mai mici. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu ai probleme nici vizuale si nici de frigider plin (de la colegii de trafic) si nici legal cu polita/rar/itp, cel mai bine este sa nu modifici nimic, deoarece da, este complicat si nu merita riscul.

b6-le fiind o masina cu multe controllere risti sa strici ceva in incercarea de a avea o lumina mai buna.

 

cel mai bun compromis (deloc ieftin) este sa faci un retrofit complet OEM.

 

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am xenoane de peste 4 luni de zile (bine inteles cu decodoare) si nu am avut nici o problema, nici la MOT (echivalent RAR dar in UK) si nici in romania cand am fost oprit de agenti de circulatie. Nu mi-au aparut nici erori pe vag-com. Vizibilitatea pe timp de noapte e semnificativ imbunatatita (asta in conditiile in care te limitezi  la maxim 6000K cand vine vorba de becuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merg puse kit-uri de xenon AM, dar sa fie cat mai bune posibil,.... altfel vei strica cat nu face....

 

- xenon + lupa + autoleveling + spalator faruri = singura solutie legala - altfel, ca trec unii altii, cu vederea... e alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie careva daca la b6 dupa 2008, trebuie vrun suport special pentru becurile xenon AM, care se prinde in soclu sau in locul acestuia? eu asa auzisem dar nu sunt sigur...

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca farurile sunt fabricate de Hella da daca sunt Valeo nu

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De mai mult timp am montat un kit xenon pe faza scurta. Luminozitate perfecta la 6000k. In timp am observat ca ambele becuri palpaie foarte usor, abia se poata observa pe un perete, gen ca o scadere a intensitatii curentului. Am dat vina pe kitul xenon si am cumparat altul, electronic care mi-a fost montat direct in far; dar surpriza..face la fel. Precizez ca uneori in acelasi timp cu faza scurta se vede si o usoara palpaire a becurilor de sub portiere. Acelasi lucru, ca si cum ar exista o scadere de intensitate. Ca si marci ale kiturilor xenon pe alte masini s-au comportat bine, fara probleme de genul. Cand ma uit direct spre xenon, chiar se vede partea mai intunecata cum se misca, gen ca un fir de praf prins (dar sigur nu este asta).

Aveti idei despre ce-ar putea influenta aceasta usoara palpaire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, ai grija cu astfel de kit-uri montate pe B6. Sunt destul de periculoase..... erori ai cumva, pe centrala electrica ? pe usi ?

 

atentie mare, sa nu-ti strice modulele de pe masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am obs totusi ca cu al doilea kit xenon pana acum usoara palpaire de sub usi a disparut, a ramas doar cea din far, foarte subtila..dar cum eu am ochi pt ea, e deranjanta. O sa duc masina unui electrician sa vad despre ce-i vorba. Un prieten care monteaza kituri zicea sa nu fie ceva de pe la blocul de lumini (bobina, tranzistor, sau nu mai stiu ce zicea).

Modificat de illusions
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur. Du-te la ala, daca el stie ca blocul de lumini alimenteaza direct becurile. Sa-l intrebi si de centrala electrica a masinii, poate a auzit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca intai o codare a centralei electrice si daca tot mai face, renunta la csenoane sau treci pe OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Un prieten care monteaza kituri zicea sa nu fie ceva de pe la blocul de lumini (bobina, tranzistor, sau nu mai stiu ce zicea).

 

...dar multe mai are blocul asta de lumini..... :lol:

 

asa cum ti-am scris si mai sus - fa o diagnoza - daca gasesti erori stocate pe centrala si alte componente adiacente, jos urgent cu xenoanele astea.... pana nu o sa fie prea tarziu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As face si diagnoza asta, E cineva cu vcds, prin absurd, in Italia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii..... :lol:

 

mergi la reprezentanta atunci si o scaneaza cu VAS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai pana la Roma si se rezolva

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit in cele din urma sa fac o scanare la un service, dar nu cu vcds. Nu apare niciun fel de eroare legata de asta. Singura eroare a fost cu motorasul care ridica geamul din dreapta, m-am trezit intr-o zi ca nu se mai ridica, ramasese in pozitia coborata. A doua zi a mers fara probleme, dupa ce a stat in garaj. D-aici si ziua urmatoare cand am facut scanul mi-a aparut eroarea, care a fost stearsa si totul functioneaza perfect acum. Repet, nicio eroare nu e vizibila la scanare, dar in continuare becul xenon de pe faza scurta palpaie foarte usor, daca te uiti la far nu se vede, ci doar pe un perete/zid in fata. Mentionez ca aceeasi marca kit xenon am montat acum si pe proiectoare, toate bune acolo. Pozitile, proiectoarele, ledurile drl modulite dectane si faza lunga nu palpaie..

 

Sa incerc sa pun niste condensatoare?

Modificat de illusions
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine incerci si renunti la xenonul AM. Risti pb la centrala electrica sau la modulul electronic de la stergatoare.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt addicted xenon..daca te uiti la masina nu se vede clipirea, doar pe un zid/perete. Sunt eu mai fixist. Avand in vedere ca la scan nu a iesit nicio eroare, o s-o las asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te juca cu ele. Daca vezi ca nu e in regula treaba,mai bine schimba kit ul. Altfel, asa cum ti-a zis si Mihai, iti poate arde TJA urile din centrala electrica, motoras stergatoare, senzor lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul nu a mai mers de cand ai pus xenon? din ce an e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!