Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Am dat comanda pana la urma de kit: becurile 6000k par sa fie facute cu technologie philips deci poate e ceva de capul lor, balasturile sunt invelite in aluminiu, nu plastic deci teoretic ar trebuii sa fie mai rezistente (spune in descriere ca sunt anti soc si impermeabile. Iar pe langa ele am cumparat si decodoare pentru a evita posibilele erori in bord sau alte probleme.

 

 
Philips nu produce nimic legat de HID.
Balasturile invelite in aluminiu ajuta eventual sa nu imprastie paraziti in sistemul electric al masinii.
 
Parerea mea: un polish la faruri (daca sunt matuite), un set de Osram NightBreaker sau Philips Vision (Plus) si o reglare pe aparat a farurilor iti rezolva problema mult mai ieftin.
 
Atentie si la becuri, ca sunt unele pentru faruri cu lupa si altele pentru faruri cu oglinda. Daca pui unul pentru far cu oglinda intr-un far cu lupa sau invers, te miri dupa aia ca nu vezi bine noaptea. Nu stiu exact care sunt diferentele intre becurile pentru farurile cu lupa si cele pentru faruri cu oglinda, dar un prieten care e maniac cu becurile si sistemele de iluminare zicea ceva de modul de pozitionare altfel a filamentului intr-un bec pentru faruri cu lupa. Oricum, trebuie sa scrie pe cutie pentru ce fel de faruri sunt (la Philipsurile mele exista un sufix, parca L (lense) pentru farurile cu lupa, dar ploua afara si nu ma duc pana la masina sa pozez setul de rezerva)
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany, dar xenon original de cine e facut?(intreb pentru ca nu stiu)

 

EWS daca reusesti sa vorbesti cu prietenul ta, informeazane si pe noi mai bine despre aceste becuri speciale pentru lupa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facaturile Philips mi-au nenorocit mie pompa ABS la B5-ul anterior - noroc ca mi-am reparat-o singur..... dar asta ca sa iti faci idee despre ce ai cumparat......

 

Razvan - nu e vb de cine produce xenon original - o gramada de firme - de la Valeo, Philips, Osram, etc...

 

ideea este ca niciun producator renumit - din cei de mai sus - nu produce kit-uri AM... la sacosa. Adicatele, la cutie, ma scuzi..

 

Eu ti-am dat un sfat - cumpara de la cineva cunoscut.... acum, te asteptam in ceva timp, cu un review asupra modulul cum se comporta.

 

Spor !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu deja am vorbit cu un coleg de pe forum pentru xenon(made in china recunosc) dar care a avut cele mai putine probleme pe b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, asta e altceva.... da - toate kit-urile de genul acesta, sunt fabricate in China...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anulatoare le zice la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anulatoare le zice la noi.

 

imi cer scuze.. asa leam gasit aici..  in orice caz mam uitat sa fie ceva cat de cat decent.. voi revenii cu niste poze, poate un filmulet inainte/dupa xenoane.. totul ma costat aprox 30 lire 150-200 ron. Ramane de vazut daca vor face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Xenon HID CANBUS Decoder / Warning error canceller kit 35w 55w capacitor dash"  anulatoare le spune si la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany, dar xenon original de cine e facut?(intreb pentru ca nu stiu)

EWS daca reusesti sa vorbesti cu prietenul ta, informeazane si pe noi mai bine despre aceste becuri speciale pentru lupa :D

L-am intrebat. Difera pozitionarea filamentului. Pentru faruri cu oglinda codul se incheie cu "R", spre exemplu H7R. Pentru faruri cu lupa nu au sufix, spre exemplu H7.

Linkul de mai jos nu e reclama, e spre exemplificarea codului. A se vedea descrierea.

 

http://www.promotortm.ro/articol-nou/741/bec_nightguide_h7s_philips_-_set.html

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi suntem oftopic, poate ajuta pe cineva..

 

Pe pagina postata de tine este o eroare in descriere. Scrie despre H7S, dar poza de la Philips este cu H7R. Intr-adevar, H7R este pentru oglinda (R vine de la reflector). H7S este pentru proiector, dar S-ul poate sa si lipseasca

 

_vyrp11_336H7R-H7S.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi din acea poza, vad ca filametul este la fel la amandoua....sper sa fie doar ca idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu alta intrebare referitor la lumini. Cum pot schimba becurile de pozitie? nu am nici cum loc sa ajung la ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da bara jos si se scoate farul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu alta intrebare referitor la lumini. Cum pot schimba becurile de pozitie? nu am nici cum loc sa ajung la ele..

 

La niciun B6 nu se da bara jos, pentru inlocuirea becurilor de pozitie. Si la cel cu halogene si la cel cu adaptative - bixenon - se inlocuiesc becurile, fara demontarea farurilor. Ai loc... am eu loc cu degetele care nu sunt de pianist,,,,

 

L.E. - La bixenon se da jos farul ca sa inlocuiesti D1S-urile... atat. La restul, se inlocuiesc becurile cu farurile pe masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau si mai usor se scot 2 suruburi de la protactia de plastic de la sub aripa, se departeaza putin si ai loc suficient sa umblii la becuri, cel putin cele de pe partea dreapta, acolo nu prea ai loc din cauza vasului de lichid de parbriz si filtrului de motorina.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la cele adaptative ? Nu sfatuiesc, e mai bine cand vrei sa umblii la ele, sa le dai jos.

 

de putut - da, se poate... dar nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU SUNT ADAPTIVE, sunt faruri normale cu 'lupe' .. vreau sa schimb luminile de pozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tipa.... :lol:

 

merge, cu farurile pe masina.... am scris ca in ambele cazuri (adaptative sau halogene) merge se schimba becurile de pozitie cu farurile pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile de pozitie se schimba relativ usor la orice far de B6. E mai usor la xenon OEM si ceva mai greu la halogen pentru farul din dreapta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.... dar merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat in 2 minute, in jur de 30 de sec la ala din stanga si un minut si ceva la ala din dreapta :D :)) la cele cu halogen. Fara sa dau farurile jos, recunosc  ca am si mana de "pianist" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat in 2 minute, in jur de 30 de sec la ala din stanga si un minut si ceva la ala din dreapta :D :)) la cele cu halogen. Fara sa dau farurile jos, recunosc  ca am si mana de "pianist" :D

 

dar ai desfacut protectia aceea de deasupra rotii??

Eu vreau sa pun becurile astea:

post-59646-0-38493700-1363358990_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desface nici-o protectie, bagi pana exact langa aripa in spatele farului prin vanul motor(deschizi capota), si cauti cu mana un capac din cauciuc mai mic, cum este la faza scurta si lunga, apuci si tragi de el. Apoi cauti firele de la soclu si tragi de ele usor sa iasa soclul afara; montezi becul si faci operatiunea inversa. O sa fie mai greu la montat la loc pentru ca tre sa bagi soclul perfect la loc sal impingi bine. Te poti ajuta sa te uiti prin fata farului cand intra soclu la loc, eu asa m-am ajutat.

 

Apoi despre acele leduri, daca nu sunt can-bus sar-putea sa ti le citeasca calculatorul de lumini doar 2-3 secunde apoi sa ti le stinga, crezand ca e becul ars pentru ca nu consuma cat un bec normal. Mie asa mi-a dat, si leam folosit la plafoniere...

 

Succes si spune-ne daca ai reusit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!