Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

am inteles florin...ms fain de ajutor;)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar am vrut de mai multe ori sa iti raspund insa toate posturile tale sunt f imperative, motiv pentru care am ales sa ma abtin. Nu doream sa "te incurc"!

Daca vrei raspunsuri 100% sigure si documentate, poti sa mergi la orice repr. VW. Aici putem doar sa iti dam un sfat. Parerea mea!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de sfaturi aveam nevoie...nicidecum de lucruri sigure 100%...iar daca exista persoane care sunt deranjate de intrebarile banale care le postez eu zic sa se abtina si sa nu posteze nik...nu usureaza cu nik situatia niciunuia dintre noi....am vrut doar niste pareri ale unor pers care au montat la masina lor asemenea kit xenon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu zic sa iei niste becuri mai de firma gen philips vision plus sau osram si inchei povestea. mai nou cica politia ridica certificatele daca ai instalatie xenon pusa de tine si nu din fabrica...

asta in cazul in care vrei sa montezi o chinazerie de 2..3 mil si nu uita ca poti avea probleme in bord de la ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o luna, cred ca s-a hotarat......

de la o instalatie proasta, poate avea probleme pe partea electrica a masinii, nu numai la bord.... motoras stergatoare, senzor lumina, centrala electrica....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai de aia zic sa monteze niste becuri mai de calitate si gata...am impresia ca xenonul origilnal se regleaza singur la punerea contactului..nu e cu buton de reglaj ca la becurile normale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Scriu si eu ceva si zic: Passatul cred ca e o masina desteapta care incearca sa anihileze orice intrus. Zic asta pentru ca iar mi s-a ars un bec xenon, cred ca este al 5-lea in 2 ani pe langa vreo 4 balasturi. mentionez ca am luat-o pe scara ierarhica ca si pret/calitate. M-am saturat ! Sunt pe pragul de a renunta. Mentionez ca mai am xenon pe un passat 5.5 din 2003 si pe un BMW 520 din 1998 si sunt de alea cele mai ieftine si puse tot de vreo 2 ani si merg excelent. E ! la Pasatul asta mi-a dat de cap ! Ce ziceti renunt? Sau .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Eu am pe masina xenon AM de 1an de zile si in perioada asta mi s-a ars doar un bec si nici nu vreau sa am probleme cu ele.

Pot spune ca sunt multumit de ele si la banii care i-am dat 320lei cu montaj cu tot (o nimica toata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum la ITP daca inginerul de acolo vede balasturi unde n-ar trebui sa fie si e corect, o sa va respinga pentru modificarea neautorizata a sistemului de iluminare. In plus, daca treceti granita spre vest si va controleaza politia de acolo, aveti sanse mari de a incasa pana la 500 EUR amenda. Xenon fara autolevel si spalator de faruri nu e tolerat la ei. Scuza cu "e far cu lupa si geam clar, reglat pe aparat" nu o sa tina.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. vreu si eu un set de xenoane pentru passatul meu B6. de unde si cu cat le gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in sectiunea de anunturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Se da urmatoarea problema:

-trebuie sa montez neaparat (desi explicasem omului riscurile) o instalatie xenon pe un passat bluemotion din 2010. Citind una alta pe aici am vazut acre ar fi riscurile, nu prea am timp si nici nervi de schimbat integrate prin diferite module.

M-am gandit la urmatoarea chestie. Kitt-ul xenon pe care il voi monta este de pe un BMW, balasturi Hella si becuri D2S. Cum la passat becul e H7 voi folosi 2 chinezarii H7, asta in cazul in care nu voi putea fixa becul D2S pe soclul de H7 (aici o sa mai studiez putin).

Instalatia xenon fiind OEM poate sa mai faca pe nebuna, adica integrate arse etc?

As face si altfel, as pune instalatia de BMW dar as alimenta-o printr-un releu, plusul de faza scurta al masinii il voi folosi pt. comanda releului.

In acest caz cum pacalesc eroarea de bec ars? la bmw merge de minune cu condensatori. la passat o fi la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are de ce sa iti faca problema, daca ii pui balasturi bune - Hella, in cazul tau.

Problema cu arderea TJA-urilor, se trage de la balasturi de proasta calitate.

Chiar si chinezariile asa zise - can bus pro - sunt destul de bune si nu fac probleme ... cica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur?..nu prea as face experiente pe masina omului. Mai am doua seturi de balasturi, un Osram (de pe O2) si un Mitsubishi tot de pe un bmw. Sa incerc pe rand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa incerci pe rand... pui un set pe care esti tu sigur ca e ok si aia e. In rest, nu pot sa fiu sigur pe piesele tale... tu trebuie sa fii sigur....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii pui anulatoare. Altfel, kit xenon can bus pro.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am un Passat din 2010 si vreau sa montez xenon can bus pro...o sa am probleme cu motorasul (TJA). Mai este cineva pe forum care a montat xenon pe passat din 2010 sau 2009? Sau cine se ocupa cu montat xenoane pe forum? Poate el ma ajuta cu mai multe info...Multumesc mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cu TJA, si cred ca nici cu centrala electrica la acel an de fabricatie. dar, cu kiturile din china, nu se stie niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: tja nu este un motoras ci o componenta electronica care se gaseste in diferite module!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai montat acest model de xenon pe audi A4 din 2010 si nu a avut probleme, pe bmw seria 5 din 2009 tot fara probleme, in urma cu o luna am montat pe passat b6 din 2007 tot fara probleme....Al Bundy pe ce te bazezi cand zici ca nu o sa am probleme cu TJA sau cu centrala electrica? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Se da urmatoarea problema:

-trebuie sa montez neaparat (desi explicasem omului riscurile) o instalatie xenon pe un passat bluemotion din 2010. Citind una alta pe aici am vazut acre ar fi riscurile, nu prea am timp si nici nervi de schimbat integrate prin diferite module.

M-am gandit la urmatoarea chestie. Kitt-ul xenon pe care il voi monta este de pe un BMW, balasturi Hella si becuri D2S. Cum la passat becul e H7 voi folosi 2 chinezarii H7, asta in cazul in care nu voi putea fixa becul D2S pe soclul de H7 (aici o sa mai studiez putin).

Instalatia xenon fiind OEM poate sa mai faca pe nebuna, adica integrate arse etc?

As face si altfel, as pune instalatia de BMW dar as alimenta-o printr-un releu, plusul de faza scurta al masinii il voi folosi pt. comanda releului.

In acest caz cum pacalesc eroarea de bec ars? la bmw merge de minune cu condensatori. la passat o fi la fel?

Rezolvat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai montat acest model de xenon pe audi A4 din 2010 si nu a avut probleme, pe bmw seria 5 din 2009 tot fara probleme, in urma cu o luna am montat pe passat b6 din 2007 tot fara probleme....Al Bundy pe ce te bazezi cand zici ca nu o sa am probleme cu TJA sau cu centrala electrica? multumesc!

Pe faptul ca, la acel an de fabricatie, nu am auzit sa fie probleme,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, exista vreo varianta de instalatie Xenon Aftermarket fara sa imi creeze probleme pe masina din semnatura, cu senzori lumini?

Prefer sa dau un ban in plus decat sa am batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti garanteaza nimeni acest lucru.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!