Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Sau mai mari. 10 000 eu asa am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E lipsa condensatorului...

Eu nu am avut probleme de genul..., dar am condensatoare!

Modificat de naigen79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si-a montat careva Xenon pe faza lunga ? Am vazut la cineva pe un Vw Scirocco si este destul de frumos cum se vede. Si daca merita sa-mi montez asa ceva pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon pe faza lunga = bani aruncati pe geam

De ce ?!

Simplu, pt ca noi folosim faza lunga in 90% din cazuri pt flash-uri (pt un "multumesc", pt un "poti sa te bagi", pt "nu iesi" sau pt "date la o parte ca ma grabesc") fie prin oras sau pe alte drumuri.

Astfel, respectivele becuri vor fii constant "chinuite" si in rare cazuri, la drumuri lungi vor fii incarcate la 100% din potential.

Recomand pt faza lunga, becuri halogen mai de calitate si mai durabile (gen becurile Philips sau Osram).

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor fi chinuite plus ca se pierde utilitatea flash-ului. Becul xenon are nevoie de 3-5 secunde pana ajunge la puterea maxima. Un flash se executa in doua secunde.

Se vede f misto atunci cand dau flash-uri cei cu bi-xenon. Dar acolo vb de un alt principiu de functionare.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vreau sa montez un kit xenon aftermarket pe masina, dar nu stiu cum sa montez becul si asta pentru ca in spatele farului cand scot becul am un fel de adaptoare, o sa atasez 2-3poze daca a mai intalnit cineva problema asta sa imi zica si mie cum le montez (sa imi spuna ceva pasi in montarea lui)

am vorbit cu cel de la care am cumparat xenon-ul si mi`a spus ca la passat (modelul cum am eu din 2007) nu trebuie nici un fel de adaptor si se monteaza normal...

astept parerile voastrea

post-89364-0-04127900-1316614716_thumb.j

post-89364-0-43537600-1316614723_thumb.j

post-89364-0-07548400-1316614730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am un passat din 2007, si as vrea sa montez xenon. Intrebarea este ce trebuie sa cumpar, as dori originale din dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te gandesti la originale topicul este gresit, aici este vb de AM.

Daca vrei sa-l faci ca din fabrica, ai nevoie, pe scurt:

- cele 2 faruri

- 5 calculatoare (4 se ataseaza de faruri)

- stropitori de parbriz impreuna cu un vas de lichid mai mare (probabil bara noua, nu stiu daca se poate taia)

- 2 senzori de nivel de pe osii

- cablaraie

- codare cu VAG-COM

- daca n-ai proiectoare, trebuie si centrala electrica

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vreau sa montez un kit xenon aftermarket pe masina, dar nu stiu cum sa montez becul si asta pentru ca in spatele farului cand scot becul am un fel de adaptoare, o sa atasez 2-3poze daca a mai intalnit cineva problema asta sa imi zica si mie cum le montez (sa imi spuna ceva pasi in montarea lui)

am vorbit cu cel de la care am cumparat xenon-ul si mi`a spus ca la passat (modelul cum am eu din 2007) nu trebuie nici un fel de adaptor si se monteaza normal...

astept parerile voastrea

nu a mai intalnit nimeni aceeasi problema care o am si eu pe passat???:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da o intalnesc eu destul de des dar nu inteleg de ce nu apelezi la cineva care cu asta se ocupa. In principiu este chiar foarte simplu, fluturele ala de plastic se detaseaza de conectorul de alimentare din care se scoate becul si ramai cu tablita aia de fixare in mana. Prin gaura tablitei se trec toate cele 4 fire care vin pe bec impreuna cu burduful aferent, se pune becul in tablita si se prinde in far.

Atentie, chiar daca pare tablita vine doar intr-o singura pozitie iar trecerea firelor implica scoaterea mufei de alimentare a balastului care nu incape prin gaura tablitei.

Si incepe mini distractia adica montarea becului.

Maxi distractia e la faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!am avut si eu problema asta insa eu am alfel de adaptoare.ideea este ca acele mufe de la xenon nu trec printre adaptor si nu poti monta kit-ul,nu?eu am taiat firele dintr-o parte si am montat asfel kit-ul.la tine s-ar putea sa fie nevoie de un adaptaor ceva.

poti cauta in paginile topicului pozele puse de mine cu soclul becului sa vezi daca ai la fel.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eug, te asigur eu ca nu este necesar taierea firelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi asa sigur, sunt faruri valeo OEM la care nu poti baga becul H7 prin acea flansa de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eug, te asigur eu ca nu este necesar taierea firelor.

daca ai putea sa faci un video ar fi de mare folos...

Nu fi asa sigur, sunt faruri valeo OEM la care nu poti baga becul H7 prin acea flansa de tabla.

cred ca la mine e acel far :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi asa sigur, sunt faruri valeo OEM la care nu poti baga becul H7 prin acea flansa de tabla.

Cu acea flansa de care vorbesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm spusele lui Al Bundy. Pe mine m-a ajutat cu montajul si au trebuit taiate firele. Asa e se pare la farurile Valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi asa sigur, sunt faruri valeo OEM la care nu poti baga becul H7 prin acea flansa de tabla.

Cu acea flansa de care vorbesti.

Stiu ca facusem poze atunci la montaj. sa vad daca le mai am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am rezolvat si eu problema la passat-ul meu, nu trebuie taiate firele, cel putin la mine nu ar fi trebuit taiate...

dupa ce da`ti jos capacul din spatele farului (cel din cauciuc), si scoate`ti becul, da`ti jos becul si mufa din plastic, dupa o sa ramaneti doar cu acea bucata de tablita prin care trebuie sa treaca becul, pana aici totul ok...

becul de xenon are acea bucata de cauciuc prin care trec 4 fire, 2 sunt de la bec si celelante 2 sunt de la balast, scoateti firele de la balast (sunt cele cu + si - ) trageti de iele ca ies usor prin acea bucata de cauciuc, dupa care cele 2 mufe de la bec cele rotunde si bucata aia de cauciuc trec foarte usor prin acea tablita de la bec, si tablita ajunge in spatele becului, dupa o sa aveti o mica distractie la montat becul la loc (eu am indoit un pic acele varfuri de la tablita ca sa intre mai usor)...

acum acele 2 fire cu + si - puteti sa le treceti inapoi la locul lor prin acea bucata de cauciuc, dupa da`ti o gaura in capac, montati mufele, prinde`ti balastul si it`s done...

sper sa nu fii omis nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

dupa aproape un an de zile de xenon AF ,mi-a aparut si mie o problema.Becurile au inceput sa clipeasca putin pe faza scurta si mai tare cand aprind faza lunga.Este o clipire sacadata dar continua din momentul aprinderii.

m-am uitat peste cabluri si mufe ,insa toate sunt ok.Vreo idee ce ar putea fi?

am rezolvat si eu problema la passat-ul meu, nu trebuie taiate firele, cel putin la mine nu ar fi trebuit taiate...

dupa ce da`ti jos capacul din spatele farului (cel din cauciuc), si scoate`ti becul, da`ti jos becul si mufa din plastic, dupa o sa ramaneti doar cu acea bucata de tablita prin care trebuie sa treaca becul, pana aici totul ok...

becul de xenon are acea bucata de cauciuc prin care trec 4 fire, 2 sunt de la bec si celelante 2 sunt de la balast, scoateti firele de la balast (sunt cele cu + si - ) trageti de iele ca ies usor prin acea bucata de cauciuc, dupa care cele 2 mufe de la bec cele rotunde si bucata aia de cauciuc trec foarte usor prin acea tablita de la bec, si tablita ajunge in spatele becului, dupa o sa aveti o mica distractie la montat becul la loc (eu am indoit un pic acele varfuri de la tablita ca sa intre mai usor)...

acum acele 2 fire cu + si - puteti sa le treceti inapoi la locul lor prin acea bucata de cauciuc, dupa da`ti o gaura in capac, montati mufele, prinde`ti balastul si it`s done...

sper sa nu fii omis nimic..

pana la urma tu ai passat B5 sau B6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

dupa aproape un an de zile de xenon AF ,mi-a aparut si mie o problema.Becurile au inceput sa clipeasca putin pe faza scurta si mai tare cand aprind faza lunga.Este o clipire sacadata dar continua din momentul aprinderii.

m-am uitat peste cabluri si mufe ,insa toate sunt ok.Vreo idee ce ar putea fi?

am rezolvat si eu problema la passat-ul meu, nu trebuie taiate firele, cel putin la mine nu ar fi trebuit taiate...

dupa ce da`ti jos capacul din spatele farului (cel din cauciuc), si scoate`ti becul, da`ti jos becul si mufa din plastic, dupa o sa ramaneti doar cu acea bucata de tablita prin care trebuie sa treaca becul, pana aici totul ok...

becul de xenon are acea bucata de cauciuc prin care trec 4 fire, 2 sunt de la bec si celelante 2 sunt de la balast, scoateti firele de la balast (sunt cele cu + si - ) trageti de iele ca ies usor prin acea bucata de cauciuc, dupa care cele 2 mufe de la bec cele rotunde si bucata aia de cauciuc trec foarte usor prin acea tablita de la bec, si tablita ajunge in spatele becului, dupa o sa aveti o mica distractie la montat becul la loc (eu am indoit un pic acele varfuri de la tablita ca sa intre mai usor)...

acum acele 2 fire cu + si - puteti sa le treceti inapoi la locul lor prin acea bucata de cauciuc, dupa da`ti o gaura in capac, montati mufele, prinde`ti balastul si it`s done...

sper sa nu fii omis nimic..

pana la urma tu ai passat B5 sau B6?

am avut un b5, acum am un b6, cred ca s-ar putea sa fie gata balasturile sa se fi dus in timp si sa nu mai incarce aceeasi tensiune sau sa mai aibe scapari de tensiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai probabil balast la palpaiala. Cand scade intensitatea/se schimba culoarea e becul

PS> am postat aproape in acelasi timp

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!