Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

daca becul nu a fost montat corect in far nu lumineza bine, chiar daca ai impresia ca s-a fixat, daca nu ai dat farul jos sa te asiguri ca a intrat perfect si s-a pozitionat corect aripioara de la bec cu degajarea din far, incearca sa te uiti cu o oglinda, daca becul este putin excentric fata de far atunci fascicolul de lumina bate aiurea si nu are aceeasi intensitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu este nevoie sa dai farul jos pentru a te uita cum a intrat becul, e suficinet sa folosesti o oglinda mica si eventual o lanterna.

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler... vrei sa spui ca cel original are 4100k si cel AM 6000k si sunt aceleasi?

Sper ca nu! Eu am AM de 5000K si e mai albastui decat cel OE.

M-am uitat in catalogul osram si chiar, ca e pe la 4100K, mai precis 4150k, vezi catalogul Osram 2009/2010, pagina 13.

M-am uitat si in catalogul Philips 2009, dar nu am gasit informatii in legatura cu culoarea becului OE, numai a celui Xenon Ultra Blue care este 6000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 5000K, la fel ca si naigen79 dar e alb pur...n-are nici galben, nici albastru.

Pozele de pe HIDo's & HIDon'ts - The HID Lighting Tutorial sunt destul de inselatoare pentru ca fiecare aparat are white balance diferit. De ex o poza facuta cu un Sony e mai aproape de culorile naturale, dar mai putin spectaculoasa decat aceeasi poza facuta cu un Panasonic ce are un usor efect sepia.

Inainte de a alege culoarea becului cred ca e bine sa rugati ceva colegi care au diferite culori ale becului sa va arate cum se vede lumina (din masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am constatat eu prin montarea a vreo 7 kituri: nici macar becurile cu aceeasi temperatura de culoare (producatori diferiti) nu seamana.

asa ca fara o proba in prealabil, o sa fie o surpriza culoarea!!!

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil la postul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma cunoasteti pe careva care si-a pus xenoane after?

Salut.Am pus eu si n-am rezolvat nimic.Ba dimpotriva chiar...fascicul mult prea scurt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regleaza din nou farurile....o sa fie mai bun...

Am xenon AM si sunt multumit, dupa ce am reglat farurile.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am pus eu si n-am rezolvat nimic.Ba dimpotriva chiar...fascicul mult prea scurt...

Presupun ca ai lupe .. Nici eu nu sunt multumit de calitatea xenonului - lumina produsa. Un bec normal se vede de 2 ori mai bine decat xenonul (cel putin in cazul meu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare colegilor cu B6.Mi se tot stinge becul xenon de pe partea stanga.Am instalatie xenon AM welldone de circa 3 ani.Initial se stingea o data la cateva luni dar acum acum o luna am dat jos condensatoarele si am montat un set de anulatoare pe care le-am dat a 2 zi jos pentru ca mi se stingea cate un far aleatoriu sau amandoua dupa cum le apucau.Initial am schimbat balastrul cu unul dela proiectoare crezand ca el este problema.

Mentionez ca dupa ce sterg eroarea de bec ars cu vagcom la putin timp se stinge becul dupa care isi revine.A mai avut cineva probleme de genul asta ? Sa fie becul dus ? Nu vreau sa ma apuc sa cumpar becuri in loc de kit complet si dupaia sa ma trezesc ca-mi trebuie si vreun balast :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am anulatoare, condensatoare cu mufa speciala dar nu am avut nici o problema de genul. Tu cum ai mufele la ale tale? Pentru multi si-a revenit problema cu acele condensatoare, anulatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e problema era de la mufe.Acum am din nou condensatoare normale puse direct pe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cand mi se stingea unul dintre becuri l-am schimbat si nu a mai facut,presupun ca e un fel de a spune ca sunt pe duca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheOne06 ma refeream la tipul condensatorului cu mufa. Ma gandesc ca nu mufa e importanta, ci condensatorul. Oare e bun sau e cea care tre sa fie? Cum am zis eu am special ce vile la kit si nu am avut problema. Ai vreo cunostinta care are condensatoare de genul cum am si eu, sau sa incerci sa schimbi becul macar pt un test?

Sa stii ca si cei care aduc kituri xenon cand e o problema schimba piesele pentru un test, ca nu se stie care e piesa defecta. Daca ai avea un coleg cine are puse AM si ai putea incerca......

;) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condensatorul este exact modelul care trebuie pus.Momentan vad ca nu a mai facut de 2 zile.Daca mai face pana la urma ma rist la 100 Ron si iau 2 becuri noi si am terminat cu problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am schimbat unul din becurile care imi facea probeleme.Becul vechi avea baza din metal iar cel nou din plastic fapt pentru care a trebuit sa pilesc marginea.Singura problema este ca mi se pare ca becul nou face mai putina lumina decat cel vechi plus ca disperseaza diferit in lateral.Mentionez ca becul vechi este cel din stanga.Cumva din cauza pilirii marginii becul sa nu lumineze cum trebuie in lateral ?

post-5720-1287910230_thumb.jpg

post-5720-1287910244_thumb.jpg

post-5720-1287910257_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai pentru a se evita aceste "probleme" este recomandat ca becurile xenon sa se schimbe impreuna!

Daca le schimbai pe amandoua, in acelasi timp, nu mai aveai aceasta "problema"

Si eu am pilit acea buza pentru ca nu clipsa bine insa le-am schimbat pe amandoua :) deci nu am avut cu ce sa le compar :P

Cel mai bine, verifica daca s-a sclipsat bine becul, daca este bine clipsat, nu are ce problema sa aibe, cel putin nu din pct de vedere al pozitionarii!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat ambele becuri dar cel nou are luminozitate mult mai slaba decat cel vechi.Lumina nu este uniforma ca la cel vechi.De asta nu l-am schimbat si pe celalalt.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai .. monteaza si celalat bec si vezi daca mai sunt diferente. Daca nu mai sunt diferente este clar, becurile sunt de calitate mai proasta decat cele pe care le inlocuiesti si asa lumineaza ele!

Daca becul nou, cel din dreapta, va lumina ok atunci ori nu ai montat corect becul din stanga, ori are un defect.

Eu mi-am cumparat doua becuri, h7 xenon, 6000K, cu 80 ron, ambele. Sunt f multumit de ele, nu am avut astfel de probleme!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un b6 si intampin urmatoarea problema cu luminile: cel de la care l-am cumparat nu avea habar de nimic despre acea masina(si nu glumesc) si il banuiesc ca desi masina are instalatie de xenon el a pus(probabil in urma arderii) un bec cu halogen. astfel, farul din stanga bate destul de puternic si albastru, in timp ce cel din dreapta este MOV si chior. cum imi pot da seama daca masina are sau nu xenon, sau becul stanga e ceva gen philips bluelight(asta desi la aprindere pare a se incalzi putin pana sa ajunga la intensitate maxima, specific xenonului), ori cel stanga e pe duca .... Si ca o a doua intrebare, ce tip de bec trebuie sa pun (h4,h7)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un b6 si intampin urmatoarea problema cu luminile: cel de la care l-am cumparat nu avea habar de nimic despre acea masina(si nu glumesc) si il banuiesc ca desi masina are instalatie de xenon el a pus(probabil in urma arderii) un bec cu halogen. astfel, farul din stanga bate destul de puternic si albastru, in timp ce cel din dreapta este MOV si chior. cum imi pot da seama daca masina are sau nu xenon, sau becul stanga e ceva gen philips bluelight(asta desi la aprindere pare a se incalzi putin pana sa ajunga la intensitate maxima, specific xenonului), ori cel stanga e pe duca .... Si ca o a doua intrebare, ce tip de bec trebuie sa pun (h4,h7)?

salut! daca are kit xenon aftermarket h7 daca are din fabrica D2s parca(nu stiu sigur)! ! cand este mov si chior trebuie schimbat! iti recomand sa schimbi pe amandoua! nu vei avea diferenta de culoare! 6000k.. ps: nu ai cum sa pui bec cu halogen pe instalatie xenon ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! daca are kit xenon aftermarket h7 daca are din fabrica D2s parca(nu stiu sigur)! ! cand este mov si chior trebuie schimbat! iti recomand sa schimbi pe amandoua! nu vei avea diferenta de culoare! 6000k.. ps: nu ai cum sa pui bec cu halogen pe instalatie xenon ..

mda..sunt cam profan in ceea ce priveste chestiile astea tehnice :icon_thumright: multumesc, acum o sa schimb ambele becuri. ai idee ce pret pot avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

azi am vrut sa montez xenon AM pe masina si nu am putut.cred ca si voi aveti acea piesa de plastic care tine becul H7 pe pozitie.din cauza ei nu am reusit sa introduc becul xenon.exista vreo metoda de prindere a becului fara sa distrug acea piesa?am pus si o poza cu piesa si cu becul care are atasate firele corespunzatoare din cauza carora nu intra pe suport.

voi cum ati montat?sunt diferente intre kit-uri?

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Daca masina are xenon din fabrica are bec D1S si nu poti monta alt fel de bec gen H4 ,H7.Daca lumina unuia din ele bate spre mov inseamna ca e pe duca, becurile xenon nu se ard dintr-o data ca cele halogen ci isi pierd din culoare aceasta devenind mai spre mov-rosiatic. Becuri xenon Philips sau Osram, caci acestia sunt furnizorii pt. fabrica gasesti aici.Daca ai xenon original va trebui sa demontezi bara fata si farul pentru a schimba becul alta varianta nu ai(am patit-o eu).Iti poti da seama daca ai xenon original cel mai simplu ridici capota motorului si pe fiecare far pe carcasa neagra din plastic a acestuia scrie tipul de bec:

-D1S(xenonul);

-H7(cornering-ul - aflat in spatele pozitiei);

-W5W(pozitia - se gaseste spre grila centrala).La farurile fara xenon pozitia e pe exterior;

sau privind seara/noaptea, modul cum se regleaza lumina farurilor(acestea se misca sus-jos,apoi interior/exterior)atunci cand pui contactul,functia de autoleveling prevazuta la farurile cu xenon, tu neavand inauntru langa blocul de lumini 2 potentiometre din care unul pentru reglat farurile jos-sus si celalalt pentru intensitatea luminilor din bord si comenzilor, ci doar pe cel din urma.

Aceste modalitati de verificare sigur te vor lamuri in privinta faptului daca ai sau nu xenon original si a tipului de bec.

Bafta! :rolleyes:

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

azi am vrut sa montez xenon AM pe masina si nu am putut.cred ca si voi aveti acea piesa de plastic care tine becul H7 pe pozitie.din cauza ei nu am reusit sa introduc becul xenon.exista vreo metoda de prindere a becului fara sa distrug acea piesa?am pus si o poza cu piesa si cu becul care are atasate firele corespunzatoare din cauza carora nu intra pe suport.

voi cum ati montat?sunt diferente intre kit-uri?

Poza a doua este imensa si depaseste cu mult ecranul.... in fine, daca vrei sa schimbi tipul de bec din far, ca altfel nu vad de ce ar fi soclurile diferite, renunta . Piesa de pe far asigura folosirea numai unui tip de bec si ii asigura acestuia pozitia in focarul oglinzii sau lupei ( depinde ce far ai ). Schimbind acea piesa si deci tipul de bec scoti becul din focar si deci ai stricat farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

azi am vrut sa montez xenon AM pe masina si nu am putut.cred ca si voi aveti acea piesa de plastic care tine becul H7 pe pozitie.din cauza ei nu am reusit sa introduc becul xenon.exista vreo metoda de prindere a becului fara sa distrug acea piesa?am pus si o poza cu piesa si cu becul care are atasate firele corespunzatoare din cauza carora nu intra pe suport.

voi cum ati montat?sunt diferente intre kit-uri?

idem asa am eu

Problema am rezolvat-o in felul urmator: am desfacut mufele de la firele de la becul xenon si le-am trecut prin acel soclu.

Daca nu-ti intra becul xenon in soclu mai poti pili din marginile interioare ale soclului.

Eu de 3 ani de zile nu am nici cea mai mica problema, iar lumina este focalizata f. bine de lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!