Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Stiu ca sunt si care nu dau eroare, dar ma gandeam decat sa pun o rezistenta care se mai si incalzeste si e si cam mare, ar fi mai convenabil sa pun un condensator. De asta eram curios daca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Mufa de la bec nu se taie, papucii de la firele de alimentare ale balastului de "infig" in lacasurile de alimentare ale becului halogen

.....

Exact asa le-am montat si eu si nu am nici o problema. Mi se pare cea mai simpla varianta, fara a ma complica cu gauri in far...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu ......gaura in capacul de la far ,fara gauri in far.capacul se gaseste la pret ieftin. in caz ca vrei sa renunti la xenon ce faci schimbi farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune si mie cineva cum pot scoate becurile de la pozitii??? ca si locu e foarte mare sa am acces la ele, voi cum ati procedat?? si daca pun leduri ce rezistenta trebuie sa pun , de cit??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Mufa de la bec nu se taie, papucii de la firele de alimentare ale balastului de "infig" in lacasurile de alimentare ale becului halogen

2 Decat sa dai gaura in far mai bine faci o gaura cu o foarfeca in capacul de cauciuc din spatele becului ( daca renunti la xenon vei ramane cu gaura in far, in situatia in care faci gaura in capacul din spatele farului poti sa il schimbi, e in jur de 30 lei buc.)

3 Balasturile se pot fixa foarte usor : cel din stanga intre radiator si far idem si pt cel din dreapta ( eu asa le am prinse si de 2 ani nu au nici o problema)

4 Daca ti se defecteaza un balast, in situatia in care il ai fixat in capatul de lonjeron ce faci? dai din nou bara de fata jos?

Parerea mea e ca ele trebuie fixate in loc mai acesibil si sa nu fi nevoie sa desfaci "altele" la masina.

Numai bine.

1. Poate m-am exprimat gresit, dar mufa se scoate din suport se determina firul - si + ca sa fie alimentat balastul, dar suportul/soclul bec se taie ca sa poata fi trecute firele becului cu xenon prin el si se majoreaza un pic gaura ca sa intre si becul, dupa care se pune la far.

2. Daca dai o gaura in far sub el nu se vede, daca dai in capac de cauciuc se vede si arata urat. Daca cumva vrei sa renunti la xenon, ceea ce nu cred ca se va mai intampla, se astupa gaura cu un obturator de cauciuc etans sau pur si simplu cu o bucata de plastic lipita cu poxipol.

3,4. Da ai dreptate, dar pe capetele de lonjeron nu se vad, au o ventilare foatre buna si accesul la ele este relativ usor, se scoate proiectorul, semnalizarea si grila cromata din fata. Nu se mai da bara fata jos. Eu am umblat la un balast ulterior si nu a fost nevoie de bara data jos.

Nu iti infirm parerea, ca si eu tot asa am vrut la inceput, dar un prieten de-al meu mai chitibusar mi le-a montat asa si imi place, pt ca nu se vede nimic.

Am avut o problema cu balastul din dreapta in sensul ca s-a ars dupa o luna dar l-am rezolvat/schimbat. Culmea flicarea becul din stanga, acum dupa schimb e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am citit tot ce s-a scris pana aici...si nu inteleg urmatoarele lucruri, as vrea sa pun pe masina HID

- daca este cu CAN-bus, nu se poate activa (din cauza celorlalte lipsa)...

- daca este fara CAN-bus, si imi da eroare de bec ars...condensatoare in paralel

Deci practic can-bus-ul nu foloseste la nimic altceva?, pot lua HID simplu?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xenoanele cu can bus,in cazul masinii tale, nu mai necesita anulatoare,condensatoare sau alte nebunii.

cele far can iti vor da erori de bec ars si va trebui sa dai bani in plus pe anulatoare.

nu iti recomand sa iei simple. te zgarcesti la kit ieftin si apoi bagi alti bani sa il faci functionabil.

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc pentru raspuns. Dar asa zisele "anulatoare" sunt niste condensatoare...amarate, nimic deosebit. As prefera sa iau o instalatie simpla dar de "marca"..gen Philips sau Siemens mai calitativa si sa pun condensatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai sa gasesti xenon philips sau siemens... sunt tot chinezarii

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu pe masina xenon well done de 35w 6000k H7 si sint foarte multumit de el ,se vede super tare si ce ma multumeste cel mai mult ca nu-mi da eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai sa gasesti xenon philips sau siemens... sunt tot chinezarii

Ia uite aici despre Philips sau Siemens, toate sunt CHINA.

http://bluexenon.ro/de-ce-nu-patent-philips-si-altor-tzepari

Nu inseamna ca trebuie sa iei de la astia. Ideea este .... dupa noroc, TOATE SUNT LA FEL !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merita sa cumperi kit xenon cu tot cu lupe?(mai ales ca passatul are far cu lupa)

Adica pretul de cumparare al kitului e cu cca 50 euro mai mare decat cel fara lupe, montajul e mai scump cu cca 50 euro si in schimb primesti lupe cu angeleyes.

Cei 100 euro in plus sunt doar pentru angeleyes sau acele lupe sunt mai bune decat cele originale...sunt optimizate pentru acele becuri/sistem xenon?

Modificat de *bmf*
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit xenon cu lupe nu cred ca exista...

Daca masina a venit echipata din fabrica cu far cu lupa, nu merita sa schimbi lupa.

Eu le folosesc pe lupele originale de doi ani si sunt super mltumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@*bmf*: in general, orice far cu lupa suporta mai bine lumina degajata de becul xenon (mai ales din kit-urile aftermarket) :icon_thumright:

La farurile cu oglina se pune mai mult problema asta... ca fara lupe e mai complicat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am passatul din 2009 si m-ar interesa un suport de bec H7 pt faza scurta. Este din plastic. Cand am montat xenon AM a trebuit sa tai in doua ca sa intre cablajul pt bec. Imi e frica nu cumva sa se rupa. Daca stie cineva ceva de genul..... eventual de pe un far spart... Problema e ca piesa asta se da impreuna cu farul.

Multumesc anticipat!

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu se rupe, nu trage nimeni de el. Si la becurile astea nu ai de ce sa umblii toata ziua. Si eu am cautat sa cumpar altele pe care sa le tai cand am pus xenonul si nu am gasit. Dar materialul este foarte dur si in acelasi timp maleabil si poti pune cand vrei la loc becurile, nu se va intampla nimic, stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti cumva idee unde as putea monta un Xenon aftermarket cu lupa (cel gen proiector) fara a pierde garantia masinii? Din cate stiu trebuie demontat farul, desfacuta sticla, montate lupele, re-lipita sticla.. si la loc. Cand am cumparat masina nu eram prea incantat de xenon si acum imi pare rau pentru alegerea facuta. Totusi exista vreo varianta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi la galati cei de la reprezetanta nu te lasa sa montezi decat daca iei de la ei ......extrem de scump si tot neoriginal plus ca mai sunt si cizmari astia de la scorpion galati sunt praf pe partea electrica.daca te duci la revizie poti vb acolo la tine sa vezi daca sunt de acord poate au alte reguli.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si tot neoriginal ...

Nu exista xenon original. Doar daca schimbi farul cu totul, cu unul xenon OEM. Tot ceea ce se gaseste pe piata si se monteaza in locul becurilor cu halogen este fabricat in China. Pot fi mai bune ori mai putin, depinde de noroc. Eticheta lor nu te ajuta cu nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum din pacate HELLA nu a scos inca un replacement cu lupa pentru halogen la acest tip de far. Or sa apara probabil in curand, asta va fi cea mai buna alternativa la momentul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am xenon aftermarket si sunt super incantat de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar tu ai lupe din fabrica. B6-le a avut lupe si la xenon si la halogen. La CC doar xenon-ul are lupe, halogen-ul nimic :) Asa ca cea mai buna idee e sa montezi un kit xenon cu lupa (vizibilitate / siguranta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Sorin Petrescu

Salut,

Eu mi-am pus pe ww-ul meu xenon h7 de 55 de w de la THUNDER

http://xenonproduct.ro/index.php?page=shop...t&Itemid=53

Eu unu sunt ff multumit de achizite. Este o diferenta colosala. Din pacate nu am avut banuti decat ptr faza mica. Dar e ok deocamdata.

Pe site sunt si poze cu masina mea (de fapt cu ambele). Skoda (de pe primul rand este tot a mea). Pe skoda am pus h4 bi-xenon tot de 55.

Sincer....se vede mult mai bine decat pe passat. Dar a mea are 100.000 de km iar Skoda are 8600km. Farul este nou, in comparatie cu cel de la passat.

Deci poze:

http://xenonproduct.ro/index.php?option=co...3&Itemid=69

- primul rand cu poze (3 poze) skoda mea

-al doilea rand (tot 3 poze) - passatul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, care-i diferenta intre un kitt de 35w si unul de 55w ( ma refer la becuri si ballast )?

Din cate vad pe site-ul acesta http://xenonproduct.ro/index.php?page=shop...t&Itemid=53 tind sa cred ca este tot unul de 35 w.

Am discutat cu un prieten care se ocupa cu sa ceva si a zis ca majoritatea (cam toate) kitt-urilor de pe piata care au 55w scris pe ballast sunt de fapt tot de 35w.

Daca exista o deosebire intre becuri sau ballasturi va rog sa le postati aici ca sa stim sa nu dam banii aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!