Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Becurile in paralel cu droselul ( ridicatorul de tensiune ) vrei sa zici , ca altfel va avea artificii sub capota .

Si crezi ca cele doua becuri in paralel vor aduce consumul tripletei bec+bec+drosel la consumul unui bec cu halogeni ? Din ce stiu eu, nu bag mina in foc, ca nu am masurat , dar consumul pe drosel nu este constant , este mare la aprinderea si redus la mentinerea becului de xenon aprins , deci nu vei avea un amperaj total uniform ca la becul cu halogeni .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

... droselul ( ridicatorul de tensiune ) ...

Droser

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

\Din ce stiu eu, nu bag mina in foc, ca nu am masurat , dar consumul pe drosel nu este constant , este mare la aprinderea si redus la mentinerea becului de xenon aprins , deci nu vei avea un amperaj total uniform ca la becul cu halogeni .

Cine ti-a spus ca la halogen nu e la fel. La metale (cum e Wolfram-ul din care e facut si filamentul) rezistenta electrica e foarte mica la teperatura camerei, de aici rezulta ca in clipa in care aprinzi becul va trece un curent imens fata de cel care va terece cand becul atinge temperatura normala de fucntionare, pentru ca la metale rezistenta creste cu temperatura ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai oameni buni, nu mai stiu ce sa ma fac, mi se ard becurile pe dreapta intr-o veselie. Sunt pe punctul de a renunta la xenon, doar niste prieteni ma mai imbarbateaza si ma fac sa mai cumpar cate un bec. Am balasturi de 55w. Zicea un coleg mai sus ca ii merg de 1 an jumate fara problema. La mine e invers pe stanga ok, e pe dreapta merge cam o saptamana dupa care incepe si clipeste, se aprinde mov si uite asa pana nu se mai aprinde deloc. As vrea sa cumpar alt kit xenon de 35w dar dati-mi un sfat de unde si de care sa mai iau ca nu mai stiu. Mi-aduc aminte ca si anul trecut pe 30 dec mi se arsese un balast, tot pe dreapta. Sa fie acest balast "buba", din cauza caruia mi se ard becurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil da! Daca vrei sa mai risti un bec schimba balasturile intre ele si vezi daca se muta problema pe stanga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, acum nu am timp de experimente ca este frig si nu stau sa dau toate grilele ale adin fata jos, merg intr-un bec. As vrea sa cumpar un alt kit mai fiabil de 35 w eventual, dar ma lovesc de tot felul de "explicatii" ale unor comercianti, colegi de ai nostrii de pe forum, care vand, dar nu vor sa spuna care este treaba cu ele. Ne baga pe gat tot felul de formule "can-bus", "pro can-bus"..... kk-t, din dorinta de a mai pune cava la pret, ca nu se mai vand. Ele din poze sunt toate la fel. Ziceti si mie pt B6 ce nu da eroare, vreau cat mai ieftin max 200 lei, m-am saturat, la orice sarbatoare sau eveniment mi se arde ceva, bec, balast, nu mai suport, este ultima incercare dupa care revin la becuri normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara ceva un pic mai scump si pune si condensatoare. Eu am de vreo 18 luni si nu am treaba....am condensatoare.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema!

am cumparat un kit xenon licenta philips can-bus 35w 6000k de aici http://www.instalatiixenon.ro/produse/2071/Kituri-XENON/displayInfo.html

l-am montat pe masina la un service,am reglat farurile iar cand a venit seara,ce sa vezi:becurile parca nu au putere si lumina e foarte slaba!am mers cu masina altor prieteni si se vede mult mai bine decat la mine cu toate ca eu am lupa!

eu ma gandeam sa cumpar alte becuri!

daca ma poate ajuta cineva va rog! e bine sa cumpar alte becuri?sau problema poate sa fie de la balasturi?

multumesc!

Modificat de alecsander_18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu becuri astea cu "licenta philips" si sunt de o calitate jenanta.Am comparat bulbul de la becurile vechi cu astea noi si nu au nici macar 30% pulbere in ele cat au cele vechi.Parerea mea e sa cauti alte becuri.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat ceva noname si merge destul de bine, dar daca vrea cineva pot sa scriu si eu pe droser PHILIPS :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ma sfatuiti sa iau alte becuri ? Imi poate da cineva o idee de unde sa cumpar niste becuri h7 6000k,poate cineva care a cumparat si e multumit!

Multumesc!

Modificat de alecsander_18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei din valcea, va recomand pe TEO; am pus de la el atat Bi-Xenon-ul cat si XENON pe Proiectoare si sunt foarte multumit, mai ales ca mi-a dat Garabtie 24 luni atat Becuri cat si in General.

si este Aftermarket nu original si se comporta foarte bine, nu imi da erori pe bord, nu clipeste, nu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva prin Bucuresti stie cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci comparatie intre farurile cu lupe si cele normale?

La cele normale intensitatea luminii pare a fi mai mare. Eu zic ca nu kitul e de vina. Sa faci comparatie intre becul xenon si cel halogen H7. Cu lupa de pe farul de passat (cu bec H7), este destinat becului H7, nu o sa ai nici o data intensitatea becului xenon OE. Numai becul xenon OE costa peste 3 mil/buc.

Eu am cumparat kit cu becuri de 5000k. Ce ai tu, deja tinde spre culoarea albastra....

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pt :offtopic: dar revin cu un link despre acel baiat din valcea care monteaza Xenon la orice tip de masina

http://forum.4tuning.ro/358-zona-comerciala-rmn-valcea-bazar-servicii-talcioc.html

de aici va puteti informa despre ce modele, ce putere, ce balast etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa va cumparati kit-uri mai de calitate, adica un pic mai scumpe. Asta nu inseamna ca incurajez un comerciant sa le scumpeasca, dar un kit mai scump inseamna ca a fost in china mai scump, deci mai calitativ. Se stie ca in china preturile sunt in functie de calitate.

Eu am cumparat de la Baracuda si nu doar eu, si nu am avut probleme cu ele. Si am cumparat kit-uri nu, doua, trei seturi.

Ideea este sa cumperi kit-ul de la omul pe care ilcunosti si te cunoaste, nu iti va trage teapa.

In alta ordine de idei, mai zilele trecute mi-am achizitionat alte faruri, recte faruri cu xenon OEM, si nu se compara cu ce montam noi pe masina. De aici curiozitatea mea pt ca realmente seamana cu cele AM. Adica droserul este tot ca cel chinezesc numai ca becul este D2S pt ca asa este soclu. Ce ma face sa cred ca in toata ecuatia asta conteaza cel mai mult becul, "K". Eu va recomand ca in momentul in care va cumparati kit-uri de xenon sa va cumparati cu maxim 5000K, cel oem are 4300K. Becurile de 4300K sunt mult mai vizibile decat cele de 6000K, 8000K etc. motivul sunt lumenii.

Faceti o proba pe asfalt umed cu un bec de 6000K si cu unul de 4300K (5000K) si o sa observati cum cel de 6000K este absorbit de umezeala si nu se mai observa nimic in fata voastra pe carosabil in comparatie cu cele de 4300K.

Diferentele dintre droserele de 35W si cele de 55W nu sunt ca si putere luminoasa, nu sunt ca si becurile in sine. Sunt unele auto care nu functionau cu droser de 35W consum si mai trebuia adaugat ceva condensatori pt diferenta de consum de pana la 55W.

Deci chinezul a facut un droser care are in componenta acei condensatori din care sa rezulte consumul de 55W.

Daca iei un bec de la un droser de 35W si il pui la un alt droser de 55W, unii or sa zica ca se arde becul. Dar surpriza...nu se arde nimic si functioneaza la fel de bine. Deci masina o sa aibe un consum pe instalatie de 35W sau de 55W in functie de ce ii montezi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 3 ani cand am cumparat kit-urile chiar pe ce zici tu m-am bazat.Am cumparat kit-uril Welldone si sunt foarte multumit ca am dat un ban in plus si nu am avut probleme.Dar incepuse sa imi faca figuri un bec si singurele care le-am gasit sa aibe baza metalica erau astea patent "philips".Nu m-a interesat ca scria philips pe ele ci ca avea baza metalica.Dupa ce trece frigul o sa cumpar alt set de becuri.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mane, becul este dat ca si durata de functionare in ore si eu zic ca daca te-au tinut 3 ani sa le ridici statuie ca sunt sigur ca ai mers si ziua cu ele, deci mor mai repede. Cat despre soclu, nu stiu cat de mult sa conteze. Nu vad de ce...aaaaa poate la voi ca si la CC sa nu se prinda foarte bine becul in soclu, datorita acelor lamele si de aceea sa trebuiasca unele metalice ca sunt mai subtiri decat cele din ebonita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT!

Am faruri bi-xenon adaptive(din fabrica) si as vrea sa-mi pun xenon in proiectoare si pe pozitii.Daca si-a mai montat cineva si poate sa-mi spuna exact ce becuri a cumparat i-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe proiectoare ce are, daca pui bec de 3000-3500K? Galbene adica. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si colegu' sorin_balan are niste kituri bune de 3000k.

Stiu ca are de vreo 1 an montate pe masina lui ;)

(...) si as vrea sa-mi pun xenon (...) pe pozitii. (...)

Poate vroiai sa zici de leduri, ca la un bec fara soclu' cum este W5W-ul, mie greu sa cred daca s-a inventat un astfel de kit

Totusi, am vazut xenon pe marsarier... deci totu' este posibil :blink:

@borisake: presimt ca (virgula) colegu' nu o sa vrea de 3000k, ci de 6000k :vaidecapulmeu:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul cap coada. Problemele pe care le-am vazut reclamate pe aici de colegi le am si eu.In urma cu 2 ani am montat si eu un chit AM,dupa ce l-am montat totul parea ok,dar cand dau faza lunga imi stinge faza scurta(raman in bezna) si trebuie sa o tot fatai aprins-stins ca sa o pot aprinde din nou. Acum mai nou cand aprind dupa un timp se stinge cand un far cand celalalt sau de cand o aprind (faza scurta) nu se aprinde un far si tot asa treuie fatait comutatorul,dar dupa un timp isi revine si merge. Tipul care mi-a montat kit-ul mi-a pus condensatori pe bec,adica cand a pus bec-ul in mufa a infipt si un condensator acolo,dar nu stie ce valoare au condensatori. Am citit aici si am vazut si o schema si valoarea care trebuie sa o aiba condensatori,cred ca nu sunt montati bine condensatori sau poate nu au valoarea care trebuie,voi ce parere aveti? Ce trebuie facut? Condensatori trebuie montati acolo unde intra mufa de alimentare veche in balast,adica inante de balast? Sau intre balast si bec? Asta nu prea am inteles,daca isi face cineva un pustiu de bine si-mi spune si mie ce bine o fi.Cei care a-ti mai avut probleme ca si mine,dupa ce a-ti montat condensatori au disparut problemele? Cum se monteaza condensatori se lipesc de papuci sau merg si infipti? Mai spunea un coleg cu vag-ul nu stiu ce bit sa aiba o valoare anume. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condensatorii aia sunt asa ca o mana de praf aruncata in fata clientului nestiutor si zgarcit. Este o problema care mai devreme sau mai tarziu apare si reapare. La bmw poti sa pui si tata condensatorilor ca tot nu rezolvi nimic. Trebuie din prima xenon can bus nativ care face mai multe decat unul normal si condensator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!