Jump to content

Montare Xenon Aftermarket Pe B6


laur
 Share

Postare recomandată

Am cumparat de curind un B6. Nu sunt multumit de vizibilitatea data fe faza scurta.Am ca termen de comparatie G4 si Octavia 2 care dupa mine sunt net superioare. Se poate imbunatatii cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin nu sunt multumit ? poate nu e reglata inclinarea farurilor sau poate faci comparatie intre halogen si xenon.

Eu unul sunt f multumit, am xenon si fac comparatie cu un A4 pe care l-am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac comparatia intre halogen si halogen. Farurile sunt reglate din fabrica pt. ca masina este noua. Nu sunt multumit pentru ca la drum lung ai senzatia ca spotul luminos se termina undeva brusc in fata la destul de mica distanta. Poate ca am facut o gresala ca nu am comandat xenon (pret cam mare). Reglajul din buton este pe 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate persoane erau in masina cand ai constatat acest lucru??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar doua persoane fara nici un bagaj. Lumina bate concentrat si cu vizibilitate redusa in laterale.

Spotul luminos este fara vlaga daca pot sa zic asa si te solicita destul de mult pe drumurile noastre in special pe cele fara marcaje. Nu sunt probleme in oras dar in afara chiar nu sunt genul care sa mearga cu faza lunga (mai merg si altii pe drum)... Chiar de curind m-am oprit destul de aproape de o caruta (nesemnalizata) pe care nu am reusit sa o vad de la departare. Am comparat farurile schimbind masinile intre ele si deci am o certitudine!

Nu vreau sa defaimez B6 pentru ca este super in rest dar la capitolul faruri stiu ca nu sunt singurul care a semnalat problema aici pe forum.

Este o solutie cresterea puterii cu 5W pe fiecare far? Aveti experiente similare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate persoane erau in masina cand ai constatat acest lucru??

sper ca nu gresesc ...dar la octavia (nu la toate) sunt echipate cu h4 care sunt de 100 de ori si mai rezistente si mai bune la lumina fata de passat golf si altele dupa 98 care sunt echipate cu h7 si se ard rapid (cred ca o cauza sunt drumurile :) ) + lumina mai slaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o solutie cresterea puterii cu 5W pe fiecare far?

Nu.

Incearca alte becuri halogen mai performante, gen Philips Nightguide / Vision Plus sau Osram Silverstar, sau monteaza-ti un kit kenon.

Nu te obosi sa cumperi becuri cu lumina albastra, gen Blue Vision sau cum se cheama, pt. ca vei vedea si mai prost.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt reglate din fabrica pt. ca masina este noua. Nu sunt multumit pentru ca la drum lung ai senzatia ca spotul luminos se termina undeva brusc in fata la destul de mica distanta.

Mergi la un service sa-ti verifice raglajul (mecanic) farurilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul este facut inainte ca masina sa paraseasca fabrica!!Nu stiu daca sunt aceleasi becuri cu halogen de pe Golf 5,care totusi au fost foarte laudate de AMS la testul din tunelul Hella!!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe golf 5 sunt Philips Vision Plus. Am constat si eu acest lucru DUPA ce am cumparat o pereche noua :D nu e nimic. Acum am 3 de rezerva (mai am un philips in kitu cu becuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul este facut inainte ca masina sa paraseasca fabrica!!

Si eu am cumparat masina cu farurile reglate din fabrica. Dar pt vanatoare de iepuri :D . Si am mers la un service si mi le-am reglat la aparat, adica le-am ridicat. A durat 5 min. si am platit 15 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Chiar vroiam sa postez si eu aceeasi intrebare..

Eu am un Passat model 2003. Si, la fel, faza scurta e aproape chioara. Nu are nici o legatura cu reglajul farurilor. Intensitatea luminoasa a becurilor e jenanta. Am crezut ca ar putea fi din cauza bateriei. Nici vorba, pentru ca faza lunga bate bine. Atunci sa fie becurile de vina?

Eu nu le am cu halogen (cred). Pot monta becuri mai puternice fara sa-mi fac griji ca se arde ceva? Cine-mi poate da un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat model 2003. Si, la fel, faza scurta e aproape chioara

Oglinda farului afumata sau geamul farului sablat de pietricele reduc din luminozitate.

Ai becuri cu halogen!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am facut primele drumuri in extra-urban, noaptea cu Passatul.

Am constatat cu surprindere neplacuta ca nu ma satisfac deloc farurile...sper ca e masina de vina, nu varsta mea:P

Ma sfatuiti sa montez niste faruri cu xenon din astea din care abunda pe piata sau e o idee proasta sa las pe cineva sa umble prin sarmele masinii? Daca sunteti de parere ca e ok, poate imi sugerati si unde ar fi mai bine sa fac operatiunea, pentru ca nu stiu nimic despre asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu pe cineva care si-a pus tot la un Passat si era multumit...nu stiu detalii si oricum nu te-ar ajuta prea mult deoarece si el era din Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...se pot monta la reprezentanta fara probleme...doar intreaba..

cred ca in jur de 12-14 mil.

..in schimb nu sunt adaptive ca cele originale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita produsele xenon din targuri... daca becurile rezista mult timp, droserele NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...se pot monta la reprezentanta fara probleme...doar intreaba..

cred ca in jur de 12-14 mil.

..in schimb nu sunt adaptive ca cele originale :)

Pai...costa mai putin la reprezentanta sa le pui ulterior decat sa le comanzi odata cu masina? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu montez xenon pe farurile de passat care nu au venit cu asa ceva din fabrica. Sa va explic cum sta treaba. Depinde ce fel de instalatii vreti sa montati pe masina. Pot fi chinezisme, coreene, germane sau japoneze, asta din ceea ce am vazut eu. Chinezisme au o calitate destul de scazuta, adica: nu sunt fiabile chiar daca lumineaza la fel ca cele de fabrica. Ca lunina toate xenonele care se gasesc pe piata sunt bune insa numai unele dintre ele sunt fiabile. Eu le recomand pe cele germane sau japoneze, si cele coreene sunt bune insa de ce sa nu mai dai 30E pe ceva original adica german sau japonez? Cand vorbesc de instalatii cu xenon germane ma refer la Hella, iar cand spun japonez ma refer la Matzushita.

Ceea ce monteaza cei de la reprezentanta sunt instalatii neoriginale. O instalatie originala nu se poate monta pe un far care nu a avut xenon din fabrica. Eu spuneam ca Hella si Matzushita sunt originale si ca se pot monta pe faruri care nu au avut xenon din fabrica, da este adevarat numai ca originale sunt doar ridicatoarele de tensiune (cutiutele acele), becuriile avand alta provenienta. Becurile sunt bune toate, chiar si cele chinezesti pt ca elementul principal al instalatiei este ridicatorul de tensiune. De exemplu un bec chinezesc tine mai mult daca este pus pe un ridicator de tensiune original.

Eu vand si montez asa ceva si deci vorbesc in stiinta de cauza.

Va garantez eu ca veti fi foarte multumit daca va instalati asa ceva pe masina, chiar daca lupele de passat nu au un randament prea bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune niste preturi? Vad ca sunteti din Constanta... eu sunt din Bucuresti.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...costa mai putin la reprezentanta sa le pui ulterior decat sa le comanzi odata cu masina? :))

cum am spus..ADAPTIVE!!!

cele originale asa sunt.....complet diferite de cele din piata si

evident mult mai scumpe!!!!

..banuiesc ca a costa dublu sa le pui acum fata de varianta din optionale...

p.s.cele in piata pot fi pe o singura faza sau pe ambele...depinde de pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptivele sunt senzationale. Nu stiu daca se pot pune si separat, adica nu din fabrica. Stiu kituri de Xenon, dar nu cu adaptive. Chiar se pot pune si astea? Si sunt la fel de eficiente ca cele originale? Si nu intra in conflict cu calculatorul daca se pun ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon original se gaseste si pe piata la un pret acceptabil. Ceea ce nu se gaseste este instalatia de reglare automata a inaltimi de proiectare a luminii. Aceasta instalatie contine multi senzori care sunt pusi pe caroserie si multe alte chestii. Eu unu' n-am vazut sa se vanda asa ceva.

Chiar daca instalatia de xenon se va monta la reprezentanta, vorbind de instalatia originala cu care vine masina, nu se va monta instalatia de autoreglare si cea de spalare.

Asa ca, parerea mea, daca masina n-are xenon din fabrica, cumparati-va de pe piata si montati-le cu incredere, luminile vor fi la fel ca instalatiile de fabrica dar nu vor avea autoreglare si spalare a farurilor, iar pretul va fii mult mai mic decat cel de la reprezentanta, insa atentie ce cum parati pt ca sunt multe chinezisme care nu functioneaza prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! recomanzi montaj hella bixenon pentru b6? care ar fi pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! recomanzi montaj hella bixenon pentru b6? care ar fi pretul?

sa va intrerup poate putin ideeile..orice modficare pe parte electrica a masinii duce la pierderea garantiei :emthup: orice...pana si niste amarte de boxe ori castetofon ...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!