Jump to content

Placute frana - discutii cu si despre ele


Baracuda
 Share

Postare recomandată

Toata lumea striga originale, originale.... dar alea originale ce marca sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai_urotiorc

    8

  • Fritz

    7

  • DraKu

    6

  • Kostas

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Nu stiu ce marca sunt placutele de frana originale, dar banuiesc ca va puteti imagina ca din moment ce ele sunt cele acceptate de producator si impuse de aceasta inseamna ca placutele indeplinesc niste criterii foarte stricte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la al doilea set de placute schimbat, am mers pana acum pe TEXTAR si sunt multumit de ele. Franarea este buna atat la viteza normala cat si la viteza mai mare si nu scartaie de loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar cum zice si Rapier de TEXTAR sunt foarte multumit, am avut si pe passat si pe a4 si sunt mai mult decat ok. De originale nu cred ca poate fi vorba, eu am vazut A4 B7 nou venit cu placute ATE.

Acum am inlocuit TEXTAR la A4 cu ceva olandeze luate de la volksman (sunt ceva mai ieftine in jur de 200ron setul fata spate) si par sa fie peste asteptari. Deocamadata nu am avut nevoie de franari in forta, dar in 1500 km de cand le am se comporta bine, fara scartaituri sau distante mari la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar cum zice si Rapier de TEXTAR sunt foarte multumit, am avut si pe passat si pe a4 si sunt mai mult decat ok. De originale nu cred ca poate fi vorba, eu am vazut A4 B7 nou venit cu placute ATE.

Acum am inlocuit TEXTAR la A4 cu ceva olandeze luate de la volksman (sunt ceva mai ieftine in jur de 200ron setul fata spate) si par sa fie peste asteptari. Deocamadata nu am avut nevoie de franari in forta, dar in 1500 km de cand le am se comporta bine, fara scartaituri sau distante mari la franare.

Cum sunt placutele ATE ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat placute + discuri pe fata si spate de la ATE toate . Discurile pe fata (ventilate bineinteles) cu orificii suplimentare (identic cu orig.) la partea de fixare pe fuzeta . Sunt multumit de calitate !

P.S. Obsesia mea : anvelope de calitate si "proaspete"(cat mai noi si de sezon) + frane "super" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce rai sunteti! Eu am ferodo si textar si nu am avut nici o problema la nici una dintre masini si folosesc franele intens. Nu am simtit o diferenta mare nici la cald. Si, apropo, cele originale ce marca credeti ca sunt? audi, sau vw?!

1. Am vazut un test comparativ (demult, acum cativa ani) intre mai multe marci de placuta + Audi original (nu se mentiona producatorul "real" al placutelor OEM). Nu pot decat sa presupun ca erau incluse in comparatie si placute ale aceluiasi producator, dar vandute ca piese aftermarket (cati producatori mari de placute exista?)

Concluzia testului era ca placutele originale s-au comportat cel mai bine. Go figure.

Discutia referitoare la piese aftermarket vs OEM si a presupuselor standarde diferite de calitate, in cazul unui aceluiasi furnizor, este foarte veche si nu exista probe concludente (de care sa am eu cunostinta). Unii spun ca difera doar scrisul de pe cutie, altii spun ca fabricantul masinii impune standarde mai stricte pt piesele OEM. Nu o sa putem noi transa discutia asta aici.

2. Eu mi-am relatat experienta proprie, dupa ce mi-au trecut in mana vreo 5 sau 6 masini diferite la care, la un moment dat, am schimbat placutele.

3. Cauciucurile (si uzura lor) sunt cel putin la fel de importante pentru o franare buna.

4. Gasesc tonul tau bascalios deplasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am schimbat doar placutele pe spate, cu texar. oricum, nu am fost niciodata prea incintat frineaza masina, dar nu pot da vina doar pe placute. ele se comporta ok, dar parca ar fi loc de mai bine. astfel, sper ca prima modificare sa fie a discurilor de frina cu unele perforate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da vad ca te-ai ambalat rau!!!! Nu era un ton bascalios si as vrea si eu, te rog, link-ul sau materialul in pds., word, notepad, etc.cu OEM vs aftermarket. Si apropo nu cred ca esti singurul caruia iau trecut prin mana 5-6 masini si mai mult eu nu am spus nimic de anvelope si nu cred ca e cazul sa deschidem o noua discutie care sunt cele mai bune anvelope pe franare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' nu m-am ambalat deloc, am scris un raspuns mai lung de 2 randuri :P

Daca gasesc link, o sa-l postez; stiu insa ca am asistat si participat la discutii pe aceasta tema, pe acest forum. O sa incerc sa si caut, dar nu am o baza de date cu topic-uri pe teme si forumul e relativ extins.

Nu a pomenit nimeni despre "cele mai bune anvelope", am spus doar ca pentru franare buna sunt nu trebuie neglijata importanta anvelopelor si vine cumva ca urmare a post-ului lui teko. Afirmatia e generica, nu ma refeream la o anumita marca sau model.

N-am spus ca sunt singurul care a avut N masini, am relatat experienta mea dupa ce am intretinut cele N masini (care, inteleg, era si scopul topic-ului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu umblu cu discuri Brembo si placute Textar in portbagaj, dupa montaj postez si feedback-ul. Ceea ce pot sa spun este ca e important sa "potrivesti" tipul de disc pe care il ai cu tipul de placute, chiar si la o anumita gama de la acelasi producator. Am schimbat 2 seturi de Lucas-uri (cele mai ieftine, semimetalice) spre exemplu pe discuri originale de Golf IV, si am avut parte de zgomote. Am pus la un moment dat tot Lucas-uri, dar alt tip (ceva mai scumpe), si totul a fost ok. In acelasi timp, am colegi au pus exact aceleasi placute care la mine faceau zgomot, luate in acelasi timp din acelasi loc, dar pe discuri ATE - no problem.

Cu siguranta uzura anvelopelor isi are partea ei in calitatea franarii. Poti avea si cele mai performante cauciucuri sport, cu numai 2-3mm de carne pe ele nu mai franezi ca la 6-7mm de nici o culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.ce parere aveti despre placutele Bosch?Cum sunt....ok?Ca a cam venit vremea si la mine sa schimb si pe fata si pe spate.

Ati putea posta si niste preturi +magazine pentru placutele mentionate de voi mai sus(textar,ate,ferodo,brembo...bosch daca stiti?)

merci..astept parerile vostre :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ziceti de Textar... banuiesc ca e producatorul, dar ca si model, ce folositi? Peste vreo 3 luni fac un drum pana in Germania si mi-as luat de acolo placutele... ce ma sfatuiti sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, stati si ganditi: daca cele "originale" sunt asa de bune si extraordinare, de ce a fost nevoie de aparitia firmelor Brembo, ATE, Zimermann, Ferodo si altele care fac kit-uri de sisteme de franare pentru masinile care participa la competitii sportive sau chiar si pentru cele de serie (a se vedea Mitsubishi EVO)???!!!

Raspunsul care-mi vine mie acum e: datorita faptului ca ceea ce e original de serie e ceva "good for all", ceva gen "all seasons" la anvelope, dar nu exceleaza intr-o anumita directie.

In general, placutele de frana "originale" de la VAG sunt de origine TRW.

Cine e curios de link-uri si alte alea, poate sa verifice pe net diverse teste cu discurile si placutele de frana Brembo (le recomand ca fiind cele mai bune), Zimermann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am schimbat vechile placute cu unele TRW de care sunt foarte multumit, deja am 10.000 de km cu ele si nu au fost probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cea mai mare la piesele auto e ca aproape fiecare producator foloseste mai multe niveluri de calitate, adica poti cumpara placute Textar de calitate proasta, acest lucru se intampla datorita faptului ca preturile acestor produse sant "calibrate" pe fiecare piata in parte, rabatul regasinduse in calitate si nu in altceva. De accea daca achizitionezi produse originale, de la fabricantul masini, poti beneficia de aceiasi calitate ca un cumparator din germania. In orice caz, indiferent de marca pe care o alegi e bine sa cauti distribuitorul (importatorul) autorizat, informatie pe care o gasesti cel mai usor pe paginile de internet a producatorilor respectivi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am posibilitatea sa cumpar din germania. ce ma sfatuiti sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ies pana in 330 RON (covertiti in EUR ies vreo 90), ia originale. Cam atat costa la noi un set TEXTAR. ATE sunt chiar mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in verdere diferenta mica de pret intre cele de calitate buna si originale, eu as alege originalele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca poti pune de selea originale.vei sta linistit iar masina ti va satisface pi diplin .

spor,

Modificat de marius_antonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Eu am pus Bosch fata(2 milioane), spate(900 mii) si pana acum sunt destul de multzumit.Franele prind putin mai bine decat inainte si de scartait nu scartaie.Le recomand.:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Bosch pe spate(si umblu cu setul nou de Textar in portbagaj ca sa le schimb desi cele Bosch sunt mai mult de cat bune)...scartaie al-naibi de rau :) iar pe fata am Textar(ma ung la suflet ca nu scot un zgomot).Am luat Bosch pe spate in graba ca asta aveau pe stoc si aveam nevoie sa plec cu masina la drum...dar nu mai iau...gata... :nono: Cu respect Alex.

Modificat de alex_zuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand textar.cand am cumparat masina in martie anul trecut avea placutele noi si abia le-am schimbat acum o luna.se vede diferenta.sunt foarte multumit,iar batranul are tot textar pe passat-ul lui si e la fel de multumit.de la fratele volksman le-am achizitionat la un pret de 310 ron parca fata/spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Marca TRW nu vad sa fi folosit cineva. Am cumparat un set (inca nu-s montate) pt ca se spune ca ar fi mai prietenoase cu discul, datorita compozitiei mai putin dure. Daca are cineva, il rog sa isi exprime impresiile. O zi buna !

Modificat de FLorin D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!