Jump to content

Scartzait din bord la Fabia


octav
 Share

Postare recomandată

De multa vreme am un scartait in bord. Prima oara a disparut dupa ce la service s-a uns ceva la bord prin grila centrala de aerisire. A reaparut dupa cateva luni, s-a repetat operatiunea si a disparut din nou. Acum dispare pt. scurta vreme cand ii dau un pumn zdravan in bord. Stie cineva vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • flopem

    7

  • BogMW

    6

  • Akebono

    5

  • danym

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

De multa vreme am un scartait in bord. Prima oara a disparut dupa ce la service s-a uns ceva la bord prin grila centrala de aerisire. A reaparut dupa cateva luni, s-a repetat operatiunea si a disparut din nou. Acum dispare pt. scurta vreme cand ii dau un pumn zdravan in bord. Stie cineva vreo solutie?

Ce masina conduci octav? Presupun ca Skoda, dar de care?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia Comfort 1,9 SDI . Clemele de prindere la aerator mi-au fost rupte deja la service la ultima manopera de ungere. Am scos aeratorul cu totul dar nu am reusit sa vad nimic si am dat la intamplare cu un spray cu tub de ungere. Cand o sa cedez psihic cu adevarat nu o sa mai dau cu pumnul, ci o sa umplu zona cu spuma poliuretanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In germania exista un kit de reparatii exact pentru zona accea a bordului - nu stiu exact in ce consta, aparent se monteaza o piesa suplimentara undeva in spatele bordului, o sa incerc sa aflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In germania exista un kit de reparatii exact pentru zona accea a bordului - nu stiu exact in ce consta, aparent se monteaza o piesa suplimentara undeva in spatele bordului, o sa incerc sa aflu.

Asa deci... m-am documentat.

De scartaitul asta ar trebui sa fie "lovite" doar Fabiile cu data fabricatiei pana-n 06/2002. Piesa care trebuie inlocuita este: 6Y0858037B. Noua piesa cu tampoane de cauciuc are codul 6Y0858037C, dar operatia necesita demontarea bordului.

Discutia de pe skodaforum.de http://www.skodaforum.de/thread.php?thread...htuser=0&page=2

Aici si link-ul la buletinul intern oficial Skoda - din pacate intr-o limba slavona necunoscuta mie. Pe pag.2 e traducerea in germana.

http://www.fluffy.privat.t-online.de/Fabia...ett_knarzen.pdf

Mai exista o rezolvare simpla - introducere unei bucati de pasla intre bord si tubulatura ventilatiei la gurile centrale.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara dupa o discutzie mai lunga cu Bogmw si citind ce s-a postat ieri, am decis sa vad la fatza locului cum sta treaba cu zgomotele din bord. Cu o shurubelnitza simpla m-am apucat de treaba. Aeratorul central iese foarte ushor, are niste cleme de metal care numai il preseaza in locashul din bord ( nu sunt clemele clasice ale restului plasticelor ). Am facut si poze, le atasez in continuare. Sunt destul de multe, sper sa fie concludente. Problema inca nu am rezolvat-o din motive de timp, deocamdata circul cu gaura in bord. Cand o sa rezolv voi continua povestea. Cert este ca locul pentru introducere al unui cauciuc/pasla este destul de mic si accesul deosebit de anevoios. Inca ceva in plus, aeratorul scartzie ca naiba, fiind format dintr-un ansamblu de partzi din plastic imbinate cu cleme. La miscarile de torsionare scoate zgomote asemanatoare cu ce ne supara in mashina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in momentul in care eliminatzi aeratorul avetzi grija ca modulul de avarie este prins de acesta iar cablul este foarte scurt, totusi se poate scoate ushor.

pana acum operatzia este simpla, mai departe inca nu stiu ... am nevoie de timp si de ceva inspiratzie + sa nu-mi tremure mana :lol: O penseta chirurgicala ar fi super ( una care se blocheaza si este suficient de lunga ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un pic offtopic, dar bravo dom'le, excelent documentata tarasenia. Singura scapare a fost ca n-ai aratat pe unde ai bagat sumbrubelnitza ca sa scoti aeratorul (desi eu stiu, poate mai sunt altii care vor sa stie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer la momentul acela mi-a fost teama sa nu stric ceva incat nu am pozat momentul in care am infipt shurubelnitza in bord. Oricum, pentru completare, se poate introduce oriunde in spatele capacului de la aerator ( printre bord si capac ) si ushor ushor se ridica capacul. La mine a mers cu efort minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. A durat ceva mai mult pana am postat caci am vrut sa ma conving ca nu este doar o parere de moment. Din pacate nu am poze, dar am rezolvat cu o bucata de cauciuc de grosime cam 10 mm, introdusa sub nervura centrala si bara care traverseaza bordul. In modul acesta nervura respectiva sa ushor tensionata si nu mai are joc.

Montarea aeratorului la loc se face in cateva secunde.

Mult success la reparatzii. La mine a mers, cel putzin deocamdata nu sunt probleme.

Trebuie sa inchei cu un disclaimer: Akebono nu raspunde si nu poate fi in vre-un fel acuzat de eventualele avarii cauzate de cei ce au urmat descrierea de mai sus automobilelor in cauza. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Cu ajutorul lui Akebono am scapat si eu astazi de scatzaitul cu pricina.

Merci domnule, esti dibaci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am un "greierash " in volan, ash vrea sa desfac capacul volanului sa dau cu silicon sau ceva, si am impresia ca e prins cu niste cleme , stie cineva exact cum se scoate, sa nu rup ceva? Daca tzin mana pe capac, nu mai scartzaie, deci sigur e capacul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult, am reushit operatziunea :) . O sa postez un articol de DIY cu demontarea capacului volanului in caz ca mai au si altzii greierashi prin volan la fabiutzele lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboteur, esti in top cu 2 articole :D. Not bad!

In curand sper sa avem chiar o sectiune separata pentru articole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu 2 surse de zgomot in zona bordului, numai pe drum prost se manifesta. Una este exact la plasticul ce vine peste ceasuri care scartie prin frecarea cu plasticul de la baza lui, cel de deasupra volanului. Daca misc putin plasticul de sub ceasuri scartaitul dispare. Cel de-al doilea zgomot nu prea stiu de unde vine. Undeva prin spatele butoanelor de climatizare, oricum sigur e in bord.. Se poate sa fie aceeasi cauza ca cea sesizata si remediata de akebono ? Sa fac eu operatia sau sa merg in service? Masina e noua, este in garantie. Or sa ma bage in seama cei de la service sau ma trimit la plimbare.. sa nu zica ca am eu greierasi :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 2 surse de zgomot in zona bordului, numai pe drum prost se manifesta. Una este exact la plasticul ce vine peste ceasuri

...sa nu mai vorbim despre troncanitul de la masca pe care vine montat si contactul. Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... din fericire acolo nu-mi troncane, desi am vazut ca e cam mobila masca aia, se misca cand apesi cu degetul in sus si jos. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca si eu am inceput sa am aceisi greierasi la plasticul de pe ceasuri (or fi inruditi cu ai tai, danym :P ) Pana acum n-am avut problema asta insa au inceput sa cante acum cand a dat frigu. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu i-am avut pana am montat alarma. La mine cred ca de acolo i se trage. :P Celalalt zgomot este de cand am luat masina.

Modificat de danym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul geamului de la ceasurile de bord am rezolvat-o gratis (garantie) la Avia Pantelimon.

Nu mi-au zis ca sunt nebun si au rezolvat-o bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce i-au facut,dar acum este f.bine fixat;in consecinta eu banuiesc ca l-au lipit cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul geamului de la ceasurile de bord am rezolvat-o gratis (garantie) la Avia Pantelimon.
Inseamna ca ai avut noroc de un meserias care s-a ocupat de problema. Tot acolo am incercat si eu, dar nu am avut norocul tau. Greierasul continua sa cante, dar mai ales cand ii e frig :hainoroc:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!