Jump to content

Discuri de frana ovalizate


guvidu
 Share

Postare recomandată

Sorin Golf 3 cabrio
O sa fac si treaba asta ca nu mi se pare prea dificila, dar totusi cum se poate rectifica butucul? La strung sau.....?

Daca te hotaresti sa inlocuiesti si discurile astea din nou, ia-ti si tu ventilate.

Vezi ca sunt 2 tipuri de discuri ventilate, la cele perforate nu-ti trebuie inlocuiti etrierii dar dau un randament mai slab fata de cele cu palete de ventilare intre discuri, la care trebuie sa inlocuiesti etrierul si in multe cazuri si suportul acestuia.

Oricum, orice varianta de disc ventilat vei alege nu se compara cu cele neventilate!

P.S. nu neglija jocul rulmentilor, verifica-i bine inainte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te hotaresti sa inlocuiesti si discurile astea din nou, ia-ti si tu ventilate.

Vezi ca sunt 2 tipuri de discuri ventilate, la cele perforate nu-ti trebuie inlocuiti etrierii dar dau un randament mai slab fata de cele cu palete de ventilare intre discuri, la care trebuie sa inlocuiesti etrierul si in multe cazuri si suportul acestuia.

Oricum, orice varianta de disc ventilat vei alege nu se compara cu cele neventilate!

P.S. nu neglija jocul rulmentilor, verifica-i bine inainte...

Stiu ca sunt mult mai bune cele ventilate, dar ca sa pun pe masina ventilate trebuie sa schimb si fuzeta pt ca etrierii de discuri ventilate nu se potrivesc pe fuzetele mele si nu prea mai am chef sa ma complic ca si asa mi-am facut o gramada de draci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Stiu ca sunt mult mai bune cele ventilate, dar ca sa pun pe masina ventilate trebuie sa schimb si fuzeta pt ca etrierii de discuri ventilate nu se potrivesc pe fuzetele mele si nu prea mai am chef sa ma complic ca si asa mi-am facut o gramada de draci.

... Fiecare isi are socotelile lui ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca foloseste ceea ce spun eu,dar am trecut printr-o problema similara cu o Dacia Nova.

Am schimbat o gramada discuri,cu toate verificarile posibile in service,si tot se ovalizau.

Toata povestea s-a terminat cand am fost,indrumat de cineva,la service-ul de la Dacia Pitesti si mi-au rectificat DISCURILE (nu butucul) cu un aparat special pt.asa ceva,care rectifica pe masina,cu discul montat.

De atunci nu am mai avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Din cate am inteles aici pe site trebuie rectificat butucul inainte de a schimba discurile intrebarea este cum se poate face? k eu leam luat si vreau sa le schimb dar nu vreau k peste putin timp sa le schimb iara..:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa rectifici nici un butuc. Se dau jos cele vechi, se pun cele noi si gata. Pt. a schimba discul de frana trebuie dat jos etrierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun mam mai linistit inseamna k pot sa ma apuc de treaba :P ms. numa e km frig pe afara :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sa va spun si eu un mic amanunt, adica nu am vazut k a mentionat nimeni despre asa ceva. Discurile de frana se ovalizeaza cel mai repede cand ai folosit franele destul de mult, adik sunt discurile fierbinti si treci printr-o "baltoaca" ca sa zik asa... adik prin apa iar diferenta de temperatura le face sa se ovalizeze. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
cameleonuGolf3

am patit-o si eu cu discurile de frana..teoretic se ovalizeaza cand mergi mai mult cu mashia si foloseshti faranele...apoi se intampla s-o iei printr-o baltoaca....asha se ovalizeaza....nah...materialul prost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar trebuia sa repeti ce a scris Darkgrin cu un post inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai e un singur factor de adaugat si anume mersul cu viteze mari si apoi oprire brusca la un obstacol (semafor de ex.) si daca se tine apasata pedala de frana in continuare cu discurile incinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!