Jump to content

Ce mai trebuie la un 2.0 GTi (Golf 3)


TheMendacious
 Share

Postare recomandată

Am luat golful acum cateva zile si pana acum am facut asa :

- Schimb ulei , Castrol GTX 3 Magnatec

- Bujii 3 capete

- Azi ii pun antigel

- + cateva consumabile

Cam ce mai trebuie facut dupa cumparare ? ... aaa distributia cam cati km tine la golf 3 ? si daca se rupe e belea ca la opel sa cada supapele in pistoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la 90.000 km se skimba cureaua de distributie si daca se rupe nu se intampla nimic, o schimbi si gata, este protejat motorul, asta din cate stiu eu pentru ca a patit un prieten cu un 2.0 8V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e 16v si se rupe cureaua ai foarte mari sanse sa iesi cu valvele indoite.

motorul 2.0 16v are compresia mare si este un motor cu interferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai putea sa ii cureti clapeta de acceleratie, verifica placutele si sablotii de frana, scimba filtrele de benzina aer si polen, lichidul de frana daca fierbe prea repede, verifica nivelul de la servo cam atat mi-au venit in cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x pt sfaturi asa am sa fac , chiar azi ma duc sa ii pun si filtru sport + filtrele de benzina si polen .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca ar trebui sa schimbi si distributia la masina. Nu poti avea incredere in spusele celui care a vandut-o ca e in stare sa zica orice ca sa isi vanda masina. Uite-te la cureaua de distributie de curiozitate ca nu se stie. Vezi sa nu fie roasa pe margini. Ciao. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de antigel ai bagat k stiu k trebui sa fie G11 sau G12 . Si eu vreau sa il schimb si daia intreb .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica placutele de frana si discurile in ce stare sunt. De asemenea lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani, isi pierde proprietatile si oricum franele sunt un lucru tare important :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se apropie iarna verifica lichidul de racire sa vezi la ce temperaturi cu '-' rezista . Daca nu corespunde ar fi bine sa il inlocuiesti tot.

Poti 'trage' de roti pentru a observa ce jocuri au.( bielete directie, rulmenti , pivoti ,etc.)

Ce pot spune? Verifica masina amanuntit de la A la Z pentru a sti ce trebuie inlocuit.

Bafta ! si Multi km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Schimba-i cureaua, daca se rupe vei rade bine cateva supape... Nu te lua dupa spusele altora...

Nu este o investitie mare, te incadrezi in 50E (daca manopera te descurci tu s-o executi). Vei parcurge linistit multi Km fara sa risti cateva sute de Euro pe eventuale daune in urma ruperii sau saririi distributiei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum verific distributia mane ? Ca am incercat sa indepartez capacul (aparatoarea) ala de plastic si are niste cleme sus ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum verific distributia mane ? Ca am incercat sa indepartez capacul (aparatoarea) ala de plastic si are niste cleme sus ...

locuiesti pe 1 decembrie, intri la service ficat intrebi de Florin mecanicu si ai rezolvat problema,

doar locuiesti vis a vis....de service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

locuiesti pe 1 decembrie, intri la service ficat intrebi de Florin mecanicu si ai rezolvat problema,

doar locuiesti vis a vis....de service

10x bro ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva : Se mai poate strange ambreiajul ? ca imi tine foarte sus si mi se pare incomod ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta chiar nu se poate pentru ca este autoreglant si se ridica odata cu uzura ambreiajului. Am auzit ca ar exista si reglabil manual sau se poate adapta de Golf 2 dar nu am vazut niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!