Jump to content

Am facut o prostioara


taz21
 Share

Postare recomandată

Dupa cum am scris in titlu, am dezlipit papucul de la degivrarea lunetei. :)

Am vrut sa-l scot, si am tras cam tare, si am ramas cu el in mana. :o Stupid me.

Vreau sa va intreb daca pot sa-l lipesc la loc si cu ce, pt. ca mie, mi se pare ca ar putea fi lipit cu fludor si cu pistolul de lipit. Cand s-a rupt, s-a desprins si cu o bucata de .....(chestia cu care a fost lipit acolo)

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista (de ex in carrefour) intr-o sticluta mica mica (nu mai stiu firma) o solutie pentru lipit asa ceva.. este conductor si lipici in acelasi timp. partea proasta e ca pretul unei astfel de sticlute este in jur de 80 lei! :) .. si nu cred ca merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti e foarte greu sa-l lipesti cu cositor in zona aceea, stiu ca am incercat odata la masina precedenta si nu reusit, am preferat sa iau o luneta sh in schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina prietenei mele, papucii de la dezaburire erau dezlipiti de pe luneta si un prieten care este electronist,cu putina atentie i-a lipit la loc ,dar in alta zona, zgariind usor in prealabil...

Deci,spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum i-a lipit?

Cu grija si cu talent :blink: . Si eu am facut la fel si a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, am o luneta de vanzare, inclusiv sticker cu vwforum :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un ciocan de lipit cit mai "tzapan" si cu putere cit mai mare... daca se poate o chestie d-aia incalzita cu arzator cu atit mai bine. Oricum iti trebuie multa rabdare, suprafetele bine slefuite si decapate, si ar mai fi o problema: temperatura de afara. Vara cu luneta incinsa era mult mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista (de ex in carrefour) intr-o sticluta mica mica (nu mai stiu firma) o solutie pentru lipit asa ceva.. este conductor si lipici in acelasi timp. partea proasta e ca pretul unei astfel de sticlute este in jur de 80 lei! :) .. si nu cred ca merita!

in cazul asta o luneta e mai ieftina decat solutia aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu grija si cu talent :D . Si eu am facut la fel si a mers.

Omu', eu am intrebat cum, adica cu ce unealta, cu ce a curatat, ce material a fost folosit - fludor sau lipici, chestii deastea utile.

Grija o sa am si eu, iar talent se pare ca ai tu mai mult dar la posturi aiurea si neobiective.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sa folosesti sacaz, ca sa faca priza cand lipesti si sa se poata lipi. Pistol de lipit cu varful cat mai ascutit si o penseta mica si finutza ca sa poti tine firele ce trebuie sa le lipesti. Sa-ar putea si ar fi indicat sa fiti 2 oameni. Si apoi lipesti cu cositor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un ciocan de lipit cit mai "tzapan" si cu putere cit mai mare... daca se poate o chestie d-aia incalzita cu arzator cu atit mai bine. Oricum iti trebuie multa rabdare, suprafetele bine slefuite si decapate, si ar mai fi o problema: temperatura de afara. Vara cu luneta incinsa era mult mai simplu.

Eu sunt de parere ca ciocanul de lipit trebuie sa fie de maxim o putere medie si in nici un caz din acela din cupru care se incinge pe foc.Nu lipim jgheaburi sau burlane.Cablajul de pe luneta se va exfolia si sunt sanse ca sa se sparga luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma, am incercat. Sticla disipa caldura extrem de repede si mi se racea punctul de contact in citeva secunde, adica mai repede decit apuca cositorul sa se topeasca. Si era vara... Am reusit dupa insistente prelungite sa cositoresc traseul, l-am mai incarcat, am cositorit si papucul si le-am lipit. Dupa care am invelit in poxipol lipitura, sa-i mai dea rezistenta mecanica. Oricum trebuie o mina sigura si suprafata matuita, curata si decapata (saciz sau clorura de amoniu) altfel nu adera orice-ai face. Personal cred ca e mai putina bataie de cap cu solutii care lipesc direct, doar cu pretul e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500.000 alta luneta si ai rezolvat problema

atita vorba si nu rezolvi nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu parca nu trimiteai in tara :D

Aici nu cred ca o gasesc asa usor, si in nici un caz cu 50ron.

Deocamdata ramane o problema tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am lipit cu pistol de lipit normal, MERGE SIGUR, doar ca trebuie sa decapezi ff bine, adik freci cu hartie abraziva, dai cu pasta decapanta, si in loc de tablitele alea pui un fir cu mufa, sigur merge, au asa am facut si este Ok si acum (2 ani vechime)

cu putina munca si atentie iese sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu ciocanul de lipit si nu am reusit. Trebuie cumva sa fie luneta la orizontala? Voi cum a-ti tinut-o cand a fost lipit papucul?

Apoi am incercat cu poxipol, s-a lipit dar se pare ca nu mere. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme dar cu atitea pareri... :) poxipolul n-are treaba cu conductivitatea, l-am pus deasupra pt protectie, sa acopere lipitura, sa nu se desprinda din nou. O sa repet: gaseste un cican de lipit de putere (erau unele de 500W prin magazine) curata bine traseul (smirghel fin, min 180 e ok) fara sa distrugi traseul de cupru -- si asta inainte sa lipesti ca intr-o ora oxideaza din nou dupa care aplici decapantul si incerci sa formezi un strat de cositor pe traseu. Cind ai traseul cositorit, repeti operatia cu papucul (curatat, decapat strat de cositor) dupa care presezi papucul pe luneta si-l incalzesti cu ciocanul. O idee buna era mai sus cu firul lipit pe traseu (sint aceleasi operatii) si papucul atasat de fir, cu conditia sa fixezi firul de luneta pe o portiune (nu-mi vine in minte altceva decit poxipolul :D ) alfel o sa se rupa firul exact linga lipitura.

Daca erai din Buc era mai simplu.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee: poti folosi decapant (nu stiu pe unde se mai gaseste) si o sa ai o surpriza, cositorul va adera unde trebuie.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. sfaturi.

O sa mai incerc si o sa va zic ce-am facut.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vad ca esti din CT.

Nu stiu acolo dar ca idee poate te ajuta, in Bucuresti la AGER (se ocupa cu tot ce inseamna geamuri la masini) am lipit papuc pe luneta cu 15 Ron.

Rezolvau si intreruperile din circuitul de dezaburire dar nu stiu la ce pret pe intrerupere.

Sper sa te ajute (poate au reprezentanta in CT).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am incercat din nou sa lipesc papcucul de luneta si nu am reusit. A mai incercat si altcineva si tot nu a reusit.

Am fost la cei care monteaza parbrize prin C-ta si mi-au spus toti ca nu pot sa faca treaba asta.

Acum ramane doar sa iau unul sh. Mi-au cerut 100ron :( (cineva zicea 50ron pe aici)

In caz ca iau unul sh, si masor rezistenta, cam ce valoare trebuie sa-mi arate pe aparat?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Atunci cand cautam sa lipesc si eu papucul pe luneta am aflat de spre o solutie care se numeste "argint coloidal" parca si este produsa de bizon sau loctite.Se gaseste doar in magazinele mari de piese auto gen Augsburg sau Autozone.Cu aceasta solutie se lipesc papucii pe luneta sau se refac traseele intrerupte la modul 10 cm de traseu/sticluta (consumul asta e dat din practica) Pretul era undeva in jur de 350k lei vechi deci la probleme mari, mai bine schimbi luneta.

Oricum atunci cand am fost la Ager si mi-am lipit papucul pe luneta tot cu solutiaasta au lipit.

Vezi poate rezolvi asa si scapi de inlocuirea lunetei daca nu are si alte probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva de la Loctite, specia pt. asa ceva , dar sa vad daca il voi putea gasi in C-ta.

Produsul este Loctite 3863-Circuit + Rear Window Defogger Repair Kit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!