Jump to content

Oglinzi incalzite - functionare/probleme


macinmac
 Share

Postare recomandată

cum se poate face asta? chiar nu inteleg logica sa se miste ambele...vreau sa misc doar cea pe care o selectez L/R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate gasim un bine voitor :) cu vag-com in bucuresti sa ne seteze si noua oglinzile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa stiu cum se poate dezactiva aceasta functie, deoarece mi se pare cel putin "ciudata". :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte utila in cazul in care ai un sofer nou, reglezi doar una, cealalta automat e reglata si ea, nu e logic?

Aia mica o reglezi doar cand parchezi, daca o reglezi...

Florine, daca stii setarea ca atunci cand pui in marsarier sa se regleze automat oglinzile in jos esti cel mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, mirror-down nu se poate la g4. de la g5 incolo merge activata, din cate stiu.

daca binevoieste Florin sa ne spuna cum dezactivam functia sa se regleze ambele odata ar fi dragut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut la golf4, care le avea si rabatabile electric ce-i drept.ala a fost cel mai full option pe care l-am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vazut pe viu sau un clip pe youtube? cel din clip a adaptat niste piese de pe audi

full option nu are grad de comparatie (cel mai/ mai putin)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate erau modificate. Din ce am citit pe net, trebuie un releu 361 de pe Audi si motorase.

Nu vad de ce va incomodeaza faptul ca se misca si oglinda din dreapta simultan cu cea din stanga. Pana la urma, o poti regla separat dupa aceea si nu e de parca le ajustezi de 10 ori pe zi ca sa fie deranjant.

Ma gandesc ca au avut nemtii ceva in cap cand le-au facut sa se miste impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robotelu, au avut ceva in cap. Eu am altceva si daca se poate, de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut live testat, si se pare ca la noi un ro are termen, pt ca toate de la noi in tm is full option in piata, nu stiu la cine prinde tigania aia? nici macar proiectoare nu au, cred ca la unii un cap full option = p***os si atunci tot samsarii o dau cu full option. Eu stiu ce inseamna, stai relax :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' n-am spus ca nu stii ce inseamna full option, doar ca eu n-am vazut Golf 4 cu oglinzi rabatabile electric din fabrica. Nu zic ca nu sunt deloc, doar ca eu nu am vazut asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asa adun lista de chestii de dezactivat cu VCDS-ul... Ma seaca destul de tare reglajul simultan al oglinzilor pe pozitia L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari.azi am intrat in posesia unui vag com,am oglinda pe dreapta care nu se mai incalzeste dar la scanarea convenience nu am nici o eroare.ce sa fie?sau nu scanez unde trebuie.am masurat si vine curent in oglinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa a fost si la mine, mai au o rezistenta oarecare, insa nu infinit. La mine aveau 1.5kohmi si nu dadea eroare (Z4).

Tocmai ieri am reparat ambele oglinzi la noua achizitie, se pare ca asta e boala lor, se ducea acea substanta neagra pe post de termostat.

post-34985-0-98771700-1358447678_thumb.j

post-34985-0-58345100-1358447712_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie nu imi mai incalzeste dar am eroare pe diagnoza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, mirror-down nu se poate la g4. de la g5 incolo merge activata, din cate stiu.

daca binevoieste Florin sa ne spuna cum dezactivam functia sa se regleze ambele odata ar fi dragut!

Nu am niciun modul de G4 sa vad daca merge la G4 cu VCDS-ul - vedeti pe 46-Convenienta, in 10-Adaptari. Daca nu merge asa, nu ramane decat de facut din eeprom.

La generatia urmatoare, merge sigur din Long coding.

Eu am vazut la golf4, care le avea si rabatabile electric ce-i drept.ala a fost cel mai full option pe care l-am vazut.

nu au iesit din fabrica cu asa ceva... nu are nici Golf 5, nici Golf 6....

ai vazut pe viu sau un clip pe youtube? cel din clip a adaptat niste piese de pe audi

full option nu are grad de comparatie (cel mai/ mai putin)

pe youtube, am postat clipuri cu cele facute de mine... cu montarea modulului de Audi.... aici pe un Superb, la care am pus si sticle electrocromate, pe oglinzile laterale

Poate erau modificate. Din ce am citit pe net, trebuie un releu 361 de pe Audi si motorase.

Nu vad de ce va incomodeaza faptul ca se misca si oglinda din dreapta simultan cu cea din stanga. Pana la urma, o poti regla separat dupa aceea si nu e de parca le ajustezi de 10 ori pe zi ca sa fie deranjant.

Ma gandesc ca au avut nemtii ceva in cap cand le-au facut sa se miste impreuna.

e logic - tine cont de pozitia soferul - si cateva calcule orientative... si in felul asta te ajuta, cand o reglezi pe cea stanga sa nu mai trebuiasca sa o reglezi si pe dreapta

Robotelu, au avut ceva in cap. Eu am altceva si daca se poate, de ce nu?

salutari.azi am intrat in posesia unui vag com,am oglinda pe dreapta care nu se mai incalzeste dar la scanarea convenience nu am nici o eroare.ce sa fie?sau nu scanez unde trebuie.am masurat si vine curent in oglinda

iti trebuie alta sticla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut din nou!

 

Am cetit tat topicu', si eu am oglinzile defecte, cred, nu mai intreb ce si cum ca m-am lamurit,

din pacate nu pot scana pt ca nu vrea sa comunice, vreau doar sa va arat cum se vad la mine

simbolurile de pe usa :10[1]:  , carevasazica asta de-l am eu este schimbat, nu-i din fabrica? adica plasticul cu simboluri?

 

Numa' bine!

 

post-80491-0-68570700-1364587686_thumb.j

post-80491-0-74744900-1364587694_thumb.j

Modificat de Flanker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

bag de seama ca e modelul pt oglinzi rabatabile electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca daca era din fabrica aveai si oglinzile rabatabile.iar pozitia de incalzire a oglinzilor pe mijloc la acel  buton nu am vazut decit la skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au iesit din fabrica cu asa ceva... nu are nici Golf 5, nici Golf 6....

 

Ba sunt si din fabrica, si vin la pachet cu memory seats. Din cate am vazut, pe modelele US sunt.

 

Nu stiu sigur daca se inchid cand incui masina, probabil trebuie modificari.

post-8948-0-33552000-1364712162_thumb.jp

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remusache..... mergi pe langa perete....

 

Deci, sa ma explic poate nu am fost suficient de clar - Nu exista Golf4,5  Passat b5, B55, b6, Superb 1... etc... care sa plieze oglinzile din telecomanda.... numai daca le modifici hardware, cum le-am facut si eu

 

La Golf 6 o sansa - se poate incerca cu claculator de usa de Octavia 2 FL.

 

In rest, din buton ai si la G4 si la B5... chiar... si nu numai cu scaune electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tati :D . Ma refeream la existenta oglinzilor rabatabile pe Golf4, etc. Ca nu se inchid din telecomanda si ca trebuie modificari, e alta treaba. Vazusem un DIY pe undeva acum ceva timp, cum se face , modificarea.

 

Si sar`mana pt alea. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabatabile exista... asa cum am mai zis - pe mai multe modele - din pacate, prea putine au pliere din telecomanda - eu asta am spus ca nu este la G4....

 

Cu placere - trebuie sa mearga direct ce ti-am trimis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum daca ai rabatabile manual, si vrei sa pui rabatabile electric, in prima faza le faci sa mearga asa, apoi sa se inchida la inchiderea masinii. Eu, personal, nu le-am rabatat decat cand ma intalneam cu unul care n-avea loc sa treaca pe langa mine. Sa stea rabatat cand masina e incuiata nu prea vad sa fie foarte practic, dar e cool. Nu ma dau in vant dupa asa ceva, dar daca imi pica in mana un set de oglinzi , nu zic nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!