Jump to content

Schimb distributie Seat Leon


Mr.Feeling
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee cum pot afla daca trebuie sau nu schimbata distributia? Masina are in jur de 195.000 de km si nu stiu daca a fost schimbata a 2-a oara!

Atat cureaua cat si rolele vizibile arata destul de bine si nu au nici un semn de uzura.Pe curea nu este inscriptionata vreo data!Mentionez ca nu am carte service la masina!

Din cate am auzit eu schimbul distributiei trebuie respectat cu rigoare deoarece consecintele pot fi destul de sunt grave (nu stiu exact ce implica acest lucru)!

Multumesc!

Modificat de Mr.Feeling
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. testare cu ultimul VAG-COM ca sa vezi nr. de km reali

2. a 2a schimbare de distributie ar trebui sa se faca la 180.000 km, chiar daca totul arata in regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si ar mai fi de mentionat ca consecintele pot fi pistoane, culbutori, supape si multe altele distruse definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cu ultimu vag com nu poti vedea km reali decat la masinile dupa 2005 . Eu celputin am incercat la 4 audi din 2001-2004 si vro 4 vw generatie pana in 2003 si tot nu am aflat km reali cu vag com 607.3 si interfata originala.

Si eu sunt interesat de diverse moduri diagnosticarea curelei de distributie.

In manualul de reparatii am gasit modul de a verfica starea curelei. atasez aici fisierul.

verificari.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar fi sa o schimbi ca altfel risti sa faci "prune" niste supape, tacheti si daca ai ghinion pina la capat si una bucata chiulasa asa ca .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La schimbarea distrbutiei se desface capacul de la culbutori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
La schimbarea distrbutiei se desface capacul de la culbutori?

Din cate stiu eu nu.

Am schimbat distributia la 85Kdesi trebuia la 90K si era pe duca rau desi era prima distributie a masinii deci cea originala.Deci cei care mai aveti putin pana la schimbarea ei dati fuga un pic mai devreme ca sa evitati neplacerile descrise mai sus.

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAMBU, intrebare: km erau reali? eu am schimbat o la 112.000, cartea zicea la 120.000 si totul parea aproape nou (ochiometric). :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam da tinand cont ca am luat masina de la un cunoscut si ca am si cartea ei de service plus o multime de alte semne care ma fac sa cred ca s km reali(volan si alte elemente interioare fara uzura tapiterie impecabila plus ca a fost masina unei femei).Ochiometric nici a mea nu parea dusa doar ca una din role avea partea de plastic din exterior fisurata si in momentul cand am dat jos cureaua de pe ea au cazut bucatile de plastic.

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La achizitionarea unei masini SH, eu zic ca prima regula este schimbarea distributiei si a consumabilelor ! Nu poti sa bagi mana in foc niciodata pt numarul de kilometri ai unei masini. Socrul meu cumparase acum 4 ani un Passat din 2000, ce avea 40.000 km pe bord ! A mers omul 35.000 de kilometri si in final s-a hotarat sa o vanda. Cel care a cumparat-o a testat-o si a vazut ca ultima revizie a masinii fusese facuta la VW in Olanda (tara de provenienta la masinii) la 155.000 kilometri ! Deci, nu e de joaca !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apropo de spusele lui colegului ayk nu masurati uzura distributiei "ochiometric" pentru ca si cu o secunda inainte sa cedeze, distributia poate arata impecabil.

La achizitionarea unei masini SH, eu zic ca prima regula este schimbarea distributiei si a consumabilelor ! Nu poti sa bagi mana in foc niciodata pt numarul de kilometri ai unei masini.

Subscriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

la 1,8 t benzina tot la 90000km se schimba distributia sau mai repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu am avut aceeasi dilema a distributiei, daca trebuie schimbata sau nu. Leonul meu are 157k , si ultima schimbare de distributie a fost facuta la 109k. Recent in urma unei scanari cu Vag-com, am aflat ca nr real de km e in jur de 180k, cu eroare de 5%. Deci as avea 71000km de la ultima schimbare, si trebuie sa rezolv si eu aceasta problema a distributiei. Recomand cu incredere o scanare Vag-com tuturora, mai ales celor care au luat masina second-hand, indiferent din romania sau germania. Ultima data cand m-am interesat de piesele de schimb (curea, role, intinzatoare, pompa de apa), cel mai bun pret ce l-am primit a fost in jur de 720 ron. (fara manopera). Apropo, daca stiti un mecanic bun/service rentabil in zona Arad, dati niste date de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

...dar esti constient ca daca nu este diesel nu prea poti vedea km reali???

si daca dintr-o intamplare se blocheaza pompa de ''apa'' si zobesti motorul...iti dai cu tesla in cap ca ai facut scan cu VAG-ul,ai facut calcule si TOT s-a zobit motorul??

Personal eu recomand tuturor celor care, isi iau masina sh fara o dovada clara a istoricului de service al respectivei masini (dar si celor care au carte service), sa schimbe pompa, curea si role- de distributie si de accesorii...

adica mai bine 700-800 ron in plus decat sa refac motorul...

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

Mr Feeling,mai bine ai face sa schimbi distributia imediat.Pentru cateva milioane in plus sau in minus,nu cred ca e un capat de lume.Distributia la 1.9TDI,se schimba la 90.000km.O supapa,indoita te costa 40ron X .... cate supape sunt,un set de pistoane e 18mil,set segmenti 2mil,ghid supape,20ron x8 si lisa poate continua.

Nu cred ca ti-ai dori sa bagi ogramada de bani in masina.Daca fabricantul spune sa o schimbi din 90.000km in 90.000km inseamna ca nu e prost degeaba.Eu n-as avea incredere,si daca as fi cumparat masina din Germania,Olanda,Italia etc,ca sa numai zic de prieteni sau cunoscuti.In locul tau as da fuga sa schimb distributia,ea nu se verifica ochiometric.Cumperi un kit de distributie cat mai calitativ,NU e de joaca cu distributia.

Va salut,

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@carceacritian: cred ca Mr.Feeling, de cand a deschis acest topic...adica acum 3 ani :) , a mai facut ceva kilometrii si posibil sa fi schimbat si distributia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici cam ai dreptate Roger...dar vezi nu toti sunt grijulii cu masina lor...sau nu vor sa para si d-aia mai discutam si noi p-aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

sal,...nu am putut sa deschid 1 post asa ca am sa va zic aici ce am patit,..am fost sa schimb garnitura de chiulasa,..si distributia la un seat toledo 2 din 1999,...asa au schimbat baieti acolo,..si cand au terminat mau chemat sa iau masina,...am mers cu ia cam 30 km si am observat k nu trage masina,...nu tragea deloc park era motor de matiz,...mam dus la ei leam zis problema,...a mai stat masina 2 zile la ei,...si mau chemat k e gata masina,...intradevar merge masina acum dar am scoso cu alta problema,...nu mai merge A.C,...si consuma ff multa benzina,....dar stie cineva ce naiba miau facut aia,..ast rasp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca tot se discuta despre schimbul distributiei am si eu o intrebare. La masina din semnatura a fost schimbata distributia cand a fost adusa masina din germania , mai exact in 2006 la sfarsit si de atunci masina a facut in jur de 35-40.000km, omul care a a vut masina a ingrijit-o, am facturile de la ce a mai schimbat la masina.

L-am intrebat clar daca a fost schimbata distributia si daca sa o schimb acum sau mai merge si mi-a zis ca pot sa fac linistit cu ea 10-15.000km, acum nu ca nu mi-as permite sa o schimb acum,dar daca e sa fie intr-adevar cum a zis el as mai lasa anul asta distributia asta ca nu ma dau banii afara din casa.

Voi ce parere aveti, la cati ani se schimba o distributie daca nu s-au facut cu ea 60.000km?

Inca o intrebare ar fi daca riscul de a se rupe mai repede cureaua este influentat de stilul de condus al unei masini, mai exact ma intereseaza daca merg tare cu ea exista riscul sa cedeze mai repede cureaua, aceasta fiind mai solicitata la un stil de mers mai sportiv sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In principiu ruperea curelei de distributie nu depinde de stilul de mers ca sa zic asa si nici nu se rupe mai repede la turatii mai mari ale motorului. Eu am rupt o curea de distributie la plecarea de pe loc de la un semafor (cred ca motorul avea in jur de 1300 - 1400 rot./min.). Intr-adevar , cand cureaua are uzura foarte mare, trebuie evitate schimbarile de turatie foarte bruste ale motorului. Exemplu; la plecarea de pe loc, iti scapa piciorul de pe ambreiaj sau ii dai drumul foarte brusc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!