Jump to content

I rosu pe spate


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Am si eu o nelamurire referitor la aceste inscriprtii. Eu am pe capacul la motor d si i cu rosu , in certificatul de inmatriculare este trecut 96 kw adica 131 cp. Unii spun ca este motor de 101 cp. Asta ar fi o problema, a doua, am tot intrebat de ce la unele Passaturi nu este trecut nimic pe portbagaj, nici Passat, nici tdi nu este lipit nicio litera, de ce? Alti spun ca la acele care nu au lipit pe portbagaj Passat si tdi ar fi facute pe comanda. Este adevarat? Sau care ar fi explicatia de ce nu este lipit nimik?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hro

    3

  • yo3fuu3

    3

  • B`real

    3

  • cosminwon

    3

Top Posters In This Topic

Passat-ul are o buba la caroserie!Ma refer la capota spate,care rugineste de la lampile de nr in sus pe capota.Daca se remediaza acea pata de rugina care implica vopsirea capotei,se dezlipesc inscriptiile de pe capota.Ele vin lipite din fabrica cu o banda dublu-adeziva care nu se mai poate refolosi dupa dezlipire,dar si literele se desfac una de cealalta dand un aspect urat dupa lipirea lor inapoi pe capota.De aceea majoritatea capotelor nu au inscriptii pe ele.Mai putini sunt aceia care isi dezlipesc fara motiv inscriptiile.Mai mult ca sigur nu exista acea optiune care iti permite sa comanzi masina fara inscriptii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAI MULT CA SIGUR EXISTA !!! stiu de la fosta mea masina careia i-am verificat optiunile...cu un vin decoder, avea RUBRICA SPECIALA CU ACEASTA OPTIUNE... daca lumea isi exprima doar parerile personale fara o documentare serioasa e foarte rau, ca induceti oamenii in eroare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la a mea pe vin decode zice clar, fara nici o inscriptionare pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ george gga Daca in certificatul de inmatriculare scrie ca-i de 131 cp, atunci de atatia ii. Ce conteaza ce zic altii?

Nici eu n-am avut inscriptiile alea pe portbagaj da le-am lipit ulterior, cost 120 de lei, un sac de bani pentru niste litere. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosminwon nu majoritatea capotelor nu au inscriptii. Sunt foarte putine care nu au inscriptii fata de cele care au, uitate te rog sa vezi ca pe strada sunt mai putine fara decat cu inscriptii. Nu cred ca cele care nu au inscriptie, au fost vopsite. In schimb un prieten care face frecvent Germenia pt ma aduce masini, mi-a spus ca pentru optiunea de a inscriptiona pe capota Passat din fabrica cel care o cumpara trebuie sa plateasca in jur la 100 si ceva de euro. Asa ca eu cred ca unii renunta la inscriptie din fabrica. Eu aveam o idee despre aceste inscriptii, dar asa cum spui tu HRO, ai dreptate nu poti sa-ti dai cu parerea asa fara sa te documentezi. Multumesc celorlalti pentru parerile exprimate.

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Exista aceasta optiune din fabrica.

Iar referitor la problema cu rugina, am vazut Passaturi mult prea noi pentru a fi fost revopsita capota din aceasta cauza. Daca la capota mea de 8 ani jumate n-a aparut rugina... mira-m-as.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut la celalalte masini(2 passatu-ri)capotele ruginite acolo in zona lampilor.Amandoua erau din 2001,una din Franta si una din Germania.Iar treaba cu optiunea aia mi se pare absurda!Cine nu vrea sa-i scrie ceva pe spate,le poate dezlipi.Nu cred ca atunci cand dai 15000-16000E pe o masina,te mai pui la 1-200e!Nu vad de ce sariti in sus pentru o parere personala!Chiar trebuie sa mergem asa"in turma"?Chiar trebuie sa gandim la modul general toti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal am sarit doar pt a comunica ideea ca atunci cand postezi o afirmatie categorica, e bine sa fii documentat, pentru a nu induce in eroare pe ceilalti.

ca o parere personala, daca nu ai inscriptii pe spate esti mai misterios .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Fabia 1.9 130 cai toate capacele motor sunt cu inscriptia argintie, deci fara vreo litera rosie, asta desi Fabia 1.9 101 cai are inscriptia de pe hayon cu D si I rosu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pune problema, din cauza banilor sa renunti la literele de pe spate

Nu se pune nimic pe spate ca sa nu stie lumea ce fel de motorizare ai, poti sa ai motor de 1,6 sau v6, v12 si treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul are o buba la caroserie!Ma refer la capota spate,care rugineste de la lampile de nr in sus pe capota.Daca se remediaza acea pata de rugina care implica vopsirea capotei,se dezlipesc inscriptiile de pe capota.Ele vin lipite din fabrica cu o banda dublu-adeziva care nu se mai poate refolosi dupa dezlipire,dar si literele se desfac una de cealalta dand un aspect urat dupa lipirea lor inapoi pe capota.De aceea majoritatea capotelor nu au inscriptii pe ele.Mai putini sunt aceia care isi dezlipesc fara motiv inscriptiile.Mai mult ca sigur nu exista acea optiune care iti permite sa comanzi masina fara inscriptii!

Da-mi voie sa te contrazic, exista optiunea de a NU scrie fie modelul&cilindreea fie doar cilindreea pe spatele unei masini si costa fix 0 lei 0 bani. De exemplu, in cazul nostru, daca vrei ca pe spate sa-ti apara doar modelul, in lista de optionale bifezi casuta cu care elimini marcajul cilindreei, (sau marcajul TDI - care la diesel tine loc de cilindree). Daca doresti ca masina sa fie "anonima", bifezi atunci optiunea ca nici modelul nici cilindreea sa nu fie afisate. Simplu. Daca masina a fost (eventual) vopsita, exista foarte multe metode de a aplica din nou marcajele pe spate.

In legatura cu literele D si I, initial era vorba ca doar motoarele PD (indiferent de putere) le au rosii. Dupa MY 2003 parca - aici vorbesc fara a fi foarte documentat, asa ca daca gresesc, va rog sa a corectati - dupa ce au fost scoase din productie motoarele de 90 cu marcaje argintii si 110 CP care aveau doar I rosu - s-a produs o restructurare a indicativelor, astfel ca motoarele de 101 au marcaje argintii, iar cele de 130 doar cu un I rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actuala mea masina este fara inscriptii pe spate,dar nici nu se cunoaste sa fi fost vopsita!Exceptie face portiera dupa dr spate.Eu unul am crezut ca fiind motor de 101 cp a fost lasata fara inscriptii de fostul proprietar ca sa nu se vada puterea motorului.Mi se pare ceva ciudat sa ti se ofere optiunea de-a scrie ceva sau nu pe capota!Dupa cum am mai zis,era o parere personala legata de inscriptionarea capotei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai discutat despre treba cu literele si s-a ajuns la polemici inutile motiv pentru care a fost inchis topicul. Literele le poti comanda in ce culoare vrei tu si le poti lipi pe haionul/capota spate. Nu te lua dupa culorea lor! Ex: al meu este DI rosu motor cu 130 CP an fab 2001, matusa mea are una similara (an fab., CP) cu a mea (a ei este putin mai dotata) si ea are toate literele de culoare argintie. Un prieten si-a luat literele TDI de culoare rosie si le-a lipit pe BORA sub ochi mei.

Culorea literelor din FABRICA cred ca simbolizeaza ceva diferente minore la motoare serie/generatie si nu CP sau anul fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Cred ca s-a inteles ce e cu literele. Nu aer rost sa mai continuati cu parerile. Daca cineva are o informatie oficiala, sa spuna, daca nu, va rog sa nu mai dezinformati oamenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Masina din semnatura , Passat an 2003 , Tdi PD , Avb , 74kw , cumparata de la reprezentanta , de noua , I rosu pe spate , la motor TDI gri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat fara facelift pana in 2004 de 96KW are de obicei DI rosii , cu facelift(oglinzi simetrice si 96KW) doar I rosu

doar la vedere pe portbagaj

consider ca capacul de la motor e irelevant -al meu de nou a avut capac de la motor cu litere argintii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la masina din semnatura coincid, D si I rosu si pe spate si pe capacul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AVB de 74 kw, luat de mine din Germania, nimic pe spate dar cu D si I rosu pe motor :P

Va pupa tata si :icon_redface: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Passat variant 2004, avb, 74 Kw pe spate I rosu, capac motor cu TDI gri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura - DI rosu si pe spate si pe capacul motorului.

poate difera culoarea dupa tipul motorului awx avf etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un articol in limba Germana, asa se pare ca culorea literelor reprezinta unele caracteristici dar depinde de mai multi factori. (CP, an de fabricatie).

Uitati link-ul: http://www.michaelneuhaus.de/golf/golf4modjahr.htm

Singura concluzie sigura pe care am tras-o este ca TDI- cu toate 3 litere rosii este motorizare de 150PS, nu conteaza anul de fabricatie.

Atentie: cum am zis intr-un post mai anterior literele se pot cumpara la bucat si se pot lipi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant site-ul. Apar si diferentele constructive intre diferite tipuri de motoare si multe alte detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi msanyix, mi-am clarificat foarte multe nedumeriri despre motorizari, foarte interesant siteul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare.. S-a fabricat Passat B5 cu motor 1.9TDI de 110kw/150cp?:)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!