Jump to content

I rosu pe spate


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Am o nelamurire:de ce la un Passat 1.9TDI din 2003 august,(2004 in VIN) de 74 kw,am pe sigla din spate I rosu,iar pe capacul motorului nu e cu rosu(e tdi simplu)?

Motorul e subdimensionat?Ca nu prea fuge.Merita un chip tuuning?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yo3fuu3

    3

  • B`real

    3

  • C o s m i n

    3

  • cosminwon

    3

Am o nelamurire:de ce la un Passat 1.9TDI din 2003 august,(2004 in VIN) de 74 kw,am pe sigla din spate I rosu,iar pe capacul motorului nu e cu rosu(e tdi simplu)?

E posibil sa se fi schimbat pe portbagatj sigla ca daca nu ma insel la modelul de B5.5 de 101Cp nu e nici o litera din grupul de litere "TDI" rosie, toate fiind arginii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa se fi schimbat pe portbagatj sigla ca daca nu ma insel la modelul de B5.5 de 101Cp nu e nici o litera din grupul de litere "TDI" rosie, toate fiind arginii.

cred ca totusi e pompe duse si ar trebui sa aiba i rosu.eu am bora tot 1.9tdi 74kw si am i rosu si in spate ,si la motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ce e mai interesant? Am un prieten care are D-ul si I-ul rosu pe motor si pe capota de la portbagaj si are 101 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ce e mai interesant? Am un prieten care are D-ul si I-ul rosu pe motor si pe capota de la portbagaj si are 101 cp.

pai asta ma mira si pe mine:diferentele intre spate si motor.trebuiaiu sa fie identice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motor de 101 Cp si pe capota portbagajului am si D si I rosii ,dar pe motor e doar I rosu (cum ar fi fost normal sa fie si pe capota portbagajului).Ultimele litere rosii (D si I) ar fi trebuit sa fie la motorul de 131 CP in mod normal.........Despre provenienta lor.....o fi ceva legat de imagine, marketing sau doar fostul proprietar a vrut sa-si "tuneze" masina... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am D si I rosii pe capacul de la motor iar de pe portbagaj lipseste scrisul si literele...masina e din 2001, motor AVB ...nu cred ca s-a umblat la cip...care e vrajeala pana la urma ?cineva imi zicea ca se potrivesc de la o masina la alta acele capace de pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tara de provenienta masina.

Daca e din Germania in marea majoritate veti intalnii ceea ce este scris pe spate si pe capacul de la motor.

Daca e din Belgia, Olanda, Franta, Luxembourg, etc. in general pe capacul de la motor este scris fara litere rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tara de provenienta masina.

Daca e din Germania in marea majoritate veti intalnii ceea ce este scris pe spate si pe capacul de la motor.

Daca e din Belgia, Olanda, Franta, Luxembourg, etc. in general pe capacul de la motor este scris fara litere rosii.

A mea e adusa din Belgia si corespund culorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tara de provenienta masina.

Daca e din Germania in marea majoritate veti intalnii ceea ce este scris pe spate si pe capacul de la motor.

Daca e din Belgia, Olanda, Franta, Luxembourg, etc. in general pe capacul de la motor este scris fara litere rosii.

Nu cred.A mea e din Germania si nu corespunde..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Passatul de care zic eu sunt la fel dar intrebarea este de ce este rosu D-u si I-ul daca are numai 101cp?

Desi este putin cam :( as vrea sa stiu si eu treaba asta si ma gandesc ca ar trebui discutat tot aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am D si I rosu pe spate si la motor si are 130cp .. in plus mai am un v6 lipit in spate de fostul propietar .. asta inseamna ca tre sa am 2500 :D si e 1,9 tdi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Passatul de care zic eu sunt la fel dar intrebarea este de ce este rosu D-u si I-ul daca are numai 101cp?

Desi este putin cam :) as vrea sa stiu si eu treaba asta si ma gandesc ca ar trebui discutat tot aici.

Nu e nici o treaba .Badge-urile astea se cumpara (costa cam 15-20 $) si le poti pune pe masina (ce vrea muschiuletu` tau) :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am pe spate DI cu rosu, iar la motor totul argintiu. Masina luata din Germania! Motorul este de 130 Cp iar cutia de viteze are 6 trepte

Modificat de laus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca si la tine si la altii au fost schimbate capacele de pe motor. Oricum la tine daca e de 131CP cel putin I rosu trebuie sa aiba si pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am D-ul si I-ul rosii pe capacul de la motor, iar in spate nu am nici o inscriptionare (nici macar passat) :) iar motorul este de 101 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passaturile din 2004 ultimul an de fabricatie la B5.5 alea care au semnalizari in oglinzi au TDI cu litere argintii si pe capacul de la motor si la spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu un tip cu 1,9 TDI care si-a pus 3.0 TDI etc.....pe de alta parte multe masini venite din germania nu au nimic scris pe portbagaj, fara a fi lovite....ideea e ca primul proprietar poate sa ceara sau nu lipirea emblemelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si pe motor si pe porbagaj D si I pe rosu din2002

varul meu are in spate D si I iar pe motor sunt argintii din2004 dar capacul de la motor difera(EGR este acoperit la el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din tot ce s-a scris aici concluzia e ca ...ce scrie pe talon e adevarat si capacele/literele/incriptiile se pot comanda in timp ce pe talon(teoretic) ce e scris acolo e sfant..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la serviciu un Passat B 5.5 care a venit din fabrica cu inscriptia TDI pe portbagaj avind numai I-ul rosu desi are 130 CP, iar pe capacul motor scrie TDI fara nici o litera rosie. La un client am vazut una identica tot cu 130 CP insa avea pe portbagaj si D si I rosii....

Masina de care vorbesc a fost luata de noua de la importatorul in Ro.

Modificat de Frank SF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La fostul Passat de 101 CP -2001 aveam pe motor DI rosu iar pe spate nu era nimic. La actualul 130 CP -2004 , nimic pe spate si pe motor TDI argintii.

Stie cineva care este diferenta intre literele rosii si cele "simple" argintii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un b5.5 din franta si are 130 cp doar "I" rosu la spate si la motor e scris simplu

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe masina mea difera incriptile,masina avand 130cp pe capota portbagajului sunt D si I rosi iar la motor toate argintii, nu stiu care poate fi cauza, oricum mi-am pus in plan sa le schimb cu unele rosi ca sa mai fie ceva rosu pe acolo cand ridic capota in afara de antigel :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!