Jump to content

Demontare bandouri laterale


Corneliu
 Share

Postare recomandată

@c o s m i n

la mine e o singura bucata... si merge dintr`o parte in alta. Cat m`ar costa o vopsire..mai important, unde sa fac treaba asta in Bucuresti? Eu am gasit numa la preturi de genu 250 RON... ceea ce mi se pare mult pentru cat de mare e problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    20

  • Eto

    12

  • virgil_

    4

  • B_U_T

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare..eu sunt mai nou pe aici....m ar interesa si pe mine sa mi vopsesc bandourile in culoare masinii...numai k as vrea sa am siguranta k nu se duce vopseaua de pe plastic la prima spalare...sau in cateva luni..ma poate ajuta cineva cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, te ajut eu in legatura cu vopsirea.

Slefuiesti putin bandourile cu apa si abraziv P600, dupa aceea il speli cu ceva degresat (Pur, Fayri) si apa, lasi sa se usuce, il degresezi incaodata cu acetona sau diluant Nitro. Aplici pe el in 2 straturi un material numit Plastic Primer, astepti sa se usuce primul strat si dupa aplici al doilea. Cand s-a uscat Plastic Primerul aplici 2-3 straturi de vopsea

in functie de necesitate.

Plastic Primer se gaseste la cei care prepara vopsele auto, eu am cumparat in forma de Spray marca Faust de la Praktiker, mai nou nu am vazut la ei gama asta de produse.

Metoda ce ti-am descris a functionat pe barele de la fost mea Dacie, intr-un an de zile cat l-am tinut dupa vopsire nu a sarit nicaieri vopseaua. Toata lumea zicea ca este imposibil sa vopsesti barele din plastic de la Dacie bla...bla... dar eu am demonstrat ca este posibil si am si facut operatiunea.

In legatura cu demontarea nu am facut-o niciodata sunt aici pareri impartite unii spun ca sunt lipite altii spun ca sunt prinse in cleme.

Bafta

PS: Daca vrei sa dispara porii de pe bandouri dupa Plastic Primer aplici 1 strat gros de spritzchit il slefuiesti cu apa si dupa aplici vopseaua dar s-ar putea sa-ti dispara si dupa 2 straturi de vopsea+lac adica fara spritzchit intre.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie clar in topic:

Bandourile laterale sant lipite + cleme

Bandourile de pe bare stau doar in cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut cosmin. am vazut in postul 10 un link dintr-un pdf legat de bandourile laterale la passat. ai informatia si pt un golf v in 4 usi te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate doar pentru Passat am. Poate colegii au. Esti sigur ca difera fata de Passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

De curand am revopsit Passat-ul si mi-au fost demontate bandourile laterale. Ce banda dublu-adeziva trebuie sa folosesc si ce trebuie sa fac sa nu se lipseasca in asa fel incat "sa arate ca si cum ar face valuri"? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bandourile trebuie curatate foarte bine de resturile de banda, le degresezi, apoi le lipesti inapoi cu banda dublu adeziva 3M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

te salut urmeaza sa imi demontez si eu bara fata pt a scoate bandourile pt vopsit ... iar dupa am sa incerc sa scot si manerele si bandourile laterale de pe usi (sub maner)tare de folos mi-ar fi o informatie pt demontari montari? :D

Nu e complicat de schimbat. Are doar niste cleme pe care le impingi cu surubelnita dupa ce dai jos bara. Dar trebuie multa rabdare, ca iese greu bandoul.
Modificat de nea ew
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am curatat exact cum m-ai sfatuit,dar nu am gasit banda dublu-adeziva 3M si bandourile s-au decojit,parte din banda a ramas pe vopseaua data cu o saptamana in urma..cum sa fac sa dau jos urmele de la vechile bandouri fara sa afectez vopseaua si cum sa aplic din nou bandourile astfel incat sa ramana montate perfect?Am la birou 2 tunuri ce dau caldura,sa le pun pe usi inainte sa le pun sau temperatura nu conteaza? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vopsit toata masina? Cat te-a dus, ca vreau sa fac si eu operatiunea asta + bandouri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

But_Fns, incearca sa incalzesti putin resturile, dar cu atentie sa nu decojesti vopseaua. Apoi cu o carpa inmuiata in alcool tehnic, incearca sa dai jos ramasitele.

La montare, conteaza temperatura mediului. De asta cel mai indicat e vara, cand sunt macar 20 -25 de grade afara. Se muleaza mult mai bine si bandourile, si banda.

Eu am gasit banda 3M la un magazin de lacuri si vopsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin - O sa incerc sa le pun din nou cand se va face mai cald ( cu toate ca nu imi place deloc sa o vad fara bandouri,e urata rau..),eu le-am montat imediat dupa perioada aia cu -20 de grade C..am cautat peste tot banda din aia,am intrebat si la volksman,pe forum,poate am noroc. Multumesc mult pt. sfaturi!

@Borisake - Am vopsit toata masina fara plafon si hayon (pe care le voi polisha cand se va mai incalzi).M-a costat o cinste buna + vopsea + maruntisuri. Vopseam si bandourile dar nu am avut timp sa le pregatesc si am renuntat..

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut am si eu o intrebare ... sunt interesat sa achizitionez un set de bandouri cromate pentru masina mea, am gasit la cineva pe net, dar cand l-am intrebat daca prinderile sunt ok, mi-a zis ca bandourile nu au nici o prindere, nimic, ca sunt doar lipite cu banda dublu adeziva si au doar niste protuberante (nu cleme) care vin in dreptul gaurilor de pe usi pentru a ajuta la centraj. Eu am vazut doar cum arata o usa fara bandou, stiu ca are mai multe gauri, dar nu stiu cum arata bandoul in sine pe interior. In fisierul pdf din acest topic am vazut ca ar trebui sa arate ca niste cleme. Daca ma poate lumina cineva care stie exact cum ar trebui sa fie, sa nu arunc banii aiurea ... multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bandourile de pe usi nu au nici un fel de prindere. Se lipesc cu banda dublu adeziva. Au niste gaurele in ele unde intra un fel de dibluri sau asa ceva. Cele de pe bara fatza si spate au cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ,,diblurile" alea intrebam ... tipul ala spunea ca cele pe care le vinde nu au nimic, ca se prind cu banda dublu adeziva ... deci sa inteleg ca nu sunt intregi, adica ca au fost rupte la demontare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere-i niste poze cu partea unde vin lipite si te edifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea se cam rup la demontare. Dar se comanda altele, is ieftine, cativa lei. Cam toate vopsitoriile au pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut probleme cu un bandou de pe usa, sa dezlipit vreo 10 cm si lam lipit cu silicon negru(ptr motor )lam tinut strans vreo 2 ore(am pus roata de rezerva intro parte sa o tina strans)si ii cam 1 an jumate de atunci si nu am mai avut probleme cu el.cu banda dublu adeziva nu a tinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cine ma poate ajuta? masina mea a fost frecata pe toata partea dreapta, am dus-o la reparat, vopsita, totul in regula dar fara bandouri. Si sunt ca naiba gaurile alea.

Am facut rost de 2 bandouri de la un tip, pentru usa din spate a avut bandou nou si pt usa din fata mi-a demontat un bandou de pe masina ce o avea la dezmembrat. Bandoul demontat arata chiar bine, dar nu am idee cum sa-l lipesc. il lipesc cu folie 3M si dupa aceea tin apasat o ora si cu un feon sa dau caldura peste bandou?

Intreb pt ca citit ca e bine vara sa il lipesc, dar nu mai am rabdare pana la vara ca arata ca naiba masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, folia 3M e buna. Totusi incearca sa tii in caldura undeva masina cateva ore inainte de a te apuca de treaba, apoi sa incalzesti bine cu un feon. Altfel vei avea probleme cu folia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Am un passat B7 si vreu bandourile de pe usi si cel din spoilerul din fata sa le acoper cu folie cromata, numai ca nu stiu cum se dau jos ? si oare dupa cu se pun inapoi ? no sa rup oare nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica sa le acoperi cu folie cromata? Unde ai vazut tu asa ceva?

Daca nu ai bandouri cromate, schimba-le cu unele OEM. Altfel lasa masina asa cum e. Nu e Dacie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi spui si de unde sa le i-au in afara de reprezentanta.... Sunt multi care acopera cu folie capota, tavanul, oglinzile etc. de ce nu s-ar putea si bandourile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!