Jump to content

Demontare bandouri laterale


Corneliu
 Share

Postare recomandată

Daca ai bandou simplu fara crom(din ce ai scris aici nu mi-am dat seama) ar fi mai bine sa il schimbi.Nu cred ca are rost sa te complici pentru 30-40 lei :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    20

  • Eto

    12

  • virgil_

    4

  • B_U_T

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

E bandou simplu. E un plastic negru un pic poros la atingere. Cred ca o sa imi iau altul atunci daca e asa ieftin. Merita sa incerc eu sa il dau jos sau mai bine ma duc la un service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de intarziere!

nu am nici o idee cat a costat, am schimbat bandoul cu totul cand am schimbat si usa, dar habar nu am cu ce pret au venit! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spunetimi si mie daca se poate sa pun bandouri "highline" cromate daca eu am acum pe ea negre , normale ( masina e un passat variant 2001 ) si cam unde as putea gasi . ( P.S. am aceeasi problema , bandouri julite )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate, dar fii atent, partea cromata e doar o dunga, restul e bandou vopsit in culoarea masinii, la highline.

asa ca ai si de facut rost de vopsea, si de vopsit.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa incerc eu sa il dau jos sau mai bine ma duc la un service?

Poti sa il dai tu daca ai o surubelnita finuta si putina indemanare.De pus pe cel nou se pune de obicei cu banda dublu adezvia.Asta e un pic mai greu insa cu un pic de indemanare se rezolva :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate, dar fii atent, partea cromata e doar o dunga, restul e bandou vopsit in culoarea masinii, la highline.

asa ca ai si de facut rost de vopsea, si de vopsit.....

Pai si nu se gasesk de cumparat bandouri gata vopsite ? si inka ceva nu se poate lipi deasupra la cea actuala ornament ( banda ) cromata ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da Dezaxat, se poate lipi o banda cromata dar asta se considera Kitsch tiuning, pentru c-o sa arate cam naspa.

Deci s-a mai discutat intr-un topic dedicat pe forum despre bandouri cromate si toate astea (da un search sigur gasesti).

S-a ajuns la concluzia ca cu bandouri + vopsit + manopera iesi pe la 25-30 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema cu bandourile.Masina e highline si bandoul de pe portiera soferului s-a desprins pe la jumate cam >1 mm fata de tabla.Se vede ceva lipici pe acolo.Nu se vede decat daca esti foarte atent.Am incercat sa imping il el, dar nimic,eu cred ca e de vina lipiciul.O sa incerc sa fac si o poza.Ce ziceti sa-l dau jos si sa-l repun cu banda dublu adeziva sau nu tine nici asta?E cam enervant pt ca de cate ori inchid usa intra in rezonanta fiindca e nelipit bine, sau mai vibreaza cateodata si in mers.E vreo banda dubluadeziva mai speciala sau iau ce gasesc mai bun pe la Bricostore?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna,

Legat de bandouri, am si eu o problema...

Unu mi-a lovit usa, si trebuia revopsita + bandou schimbat. Io am un Golf4 TDI. bandoul usa fata stanga a fost 120 RON unul nou... Insa din pacate a tinut doar 2 sapt. ca dupa aia a inceput sa se dezlipeasca... Am relipit-o din nou cu band dublu adeziva de la Bizon, insa nu a tinunt mai mult de 1 sapt....inainte de a o lipi a degresat su spirt usa si bandoul....

Singura problema care ar avea vreo influentza ar putea fi frigul de afara cand am lipit-o 6-7 grade..

Acuma habar nu am cu ce sa o mai lipesc...

Daca aveti ceva idei, pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 4 nu e cumva cu cleme? trebuie lipit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Mi-am cumparat un bandou stanga fata nou. Pe cel vechi l-am zgariat, stie careva cum se monteaza? Pot sa fac si eu acasa? sau trebuie sa merg la service? multumesc.

Uita-te la postul 2. Ai mai intrebat odata.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-mi nesimtirea... eu ma refeream la un D.I.Y. la un link de pe net ma gandeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca la cat e de simplu, nu vad de ce DIY ai avea nevoie. Daca dai jos bara, o sa-ti dai seama singur ce ai de facut. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mai salut inca o data. Tin sa va zic ca mi-am cumparat un bandou bara fata dreapta nou la pretul de 90 ron (original) si l-am montat fara sa demontez bara sau altceva. Operatiunea a durat 3 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Ar fi fost bine daca faceai cateva poze in timpul operatiunii pentru colegii care vor dori sa faca si ei aceasta operatiune.

Goog job.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dar nu trebuie nici o poza. E foarte usor. Cu o surubelnita cu capul subtire se rezolva tot. Bagi surubelnita sub bandou si dinspre partea cu numarul de inmatriculare si pur si simplu il tragi afara cu mainile, si iese tot. Cand il pui pe cel nou il impingi inauntru ca si pe o piesa de lego si se fixeaza el singur. E prins doar in niste cleme de cauciuc tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Considera-te norocos :huh: . Ca in marea majoritate a cazurilor nu-l poti scoate pe cel vechi decat pe dinauntru, ca altfel il scoti bucati, si poate rupi si ceva cleme din bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

azi am gasit bandoul bara fata zgiriat, si nu ma sta lipit etans de bara spre partea cu numar!

Dati-mi si mie sfaturi cam cum as putea momentan sa fac ca sa stea lipit etans de bara bandoul .....si cam cit ar costa un bandoul nou + vopsirea +manoperea de inlocuire a celui vechi!

Am un golf V!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde ce tipuri de cleme are. Orice se poate rezolva. Dar oricum trebuie data jos bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ptr un bandou trebuie data bara jos??? Nu se poate monta bandoul fara demontatul barei? Eu am vazut ca acolo unde este desprins un pic se vede o clema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pentru montat e problema. Problema e ca la tine s-au rupt ceva cleme din cate inteleg eu. Si ca sa nu lasi urme, e bine sa lucrezi pe dinauntru. Iar bara nu trebuie sa dureze mai mult de 10 minute pana o dai jos. Cel putin eu n-as sta pe ganduri la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu problema asta...legata de bandou.

E julit....si e urat. As vrea sa`l rezolv ori cu vopsire ori cu schimbare. Intrebarea la mine: e pe bucati sau trebuie schimbat tot bandoul fata ?

La mine e julit 3-5 cm stanga fata :

aici si aici

pentru orice indrumare....multumiri.

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, ca nu merita inlocuit pentru atata. Oricum, noul bandou trebuie revopsit si tot acolo esti

doar ca ai mai dat bani pe el.

Cu o chituire usoara si vopsire, iese bine. Nu se mai vede nimic. Eu asa as face. :)

Iar bandoul in sine e pe bucati. Unul e in stanga, altul e in dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!