Jump to content

Stergatoare parbriz Bosch Aerotwin


ventolino
 Share

Postare recomandată

Ce parere aveti de modelul acesta, un model folosit pe modelele noi VW, iar acum datorita unui adaptor special si pe modele vechi (ex:golf3/vento). Lamela de cauciuc nu are cadru din fier si se potriveste pe bratul vechi(original) al masinii.

Din cate stiu sunt destul de scumpe (1 mil si ceva setul), cu siguranta dau masinii un "aer" mai nou, dar oare sterg mai bine si dureaza mai mult ??

Daca are cineva pe golf3/vento ar fi bine sa stim niste pareri !! :D

Eu am Valeo de vreo cateva luni, sterg foarte bine, au costat 40 Ron setul, nu sunt galagioase dar nu stiu cat o sa tina.

http://www.bosch-romania.ro/ro/products/ca...ws/Aerotwin.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu ne zici si noua de unde le-ai luat cu 40 RON setul, ca eu am dat pe cele clasice Bosch 40 RON (sunt bune dar nu excelente), asa fac o proba si cu modelul asta nou!!!

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Milika, cred ca ai inteles gresit

Omul are Valeo clasice de 40 RON setul (aproximativ aceeasi calitate si pret cu Bosch) si doreste sa stie daca merita sa treaca pe Aerotwin (care costa mult mai mult de 40 RON setul). Nu a dat 40 RON pe Aerotwin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

ziceti si mie care e marimea stergatoarelor la golf 3? 60 pe 40 sau cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Golf 3 si Vento merg Bosch Aerotwin A533S. Se pun pe bratele originale ale masinii.

Model: 11.91 -. 12.97.

Pentru ca se potriveau si pe Leon 1M, le-am luat anul trecut de la PBA, cu 89 RON, TVA inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de la Champion , si sunt la sofer 53cm si 48 cm la pasager, iar setul complet are codul Champion SK53V/C02, eu sunt multumit de ele si sterg destul de bine, sunt siliconate si destul de silentioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Stie cineva daca exista stergatoare Aerotwin grafitate? Am avut la un olcit stergatoare normale dar cu lamela grafitata, rezultatul era fenomenal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! sunt la carrefour niste stergatoare bune sunt in cutie bleu si la vreo 6 lei bucata si sunt grafitate! yo mi-am luat si la sofer si la pasager si sunt f multumit de ele.avem bosch cand am cumparat masina dar nu stergeau bine asa ca le-am schimbat si sut multzumit! raport pretz calitate ..excelenta! am sa fac maine o poza la cutie sa vedetzi!

Modificat de crysti202000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu din Carr4 stergatoare grafitate, Alco parca se numeau. Intradevar sterg foarte bine, dar pt. foarte putin timp. Vreo 3-4 luni parca au tinut.

Apoi am luat Champion, de care sunt f. multumit. Am avut si Bosch normale inainte dar parca nu au tinut prea mult.

La G3 mi-am Victor din Metro ( in genul aerotwin) si cel de la sofer imi face probleme. Cel din stg. vad ca merge bine. O sa incerc sa iau altul sa vad daca face la fel.

Oricum ieftin si bun nu exista.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e modelul de stergatoare! yo deocamdata le am cam de 1 luna asa ca nu pot sa te contrazic tazz21. dar ramane de vazut pe parcurs cum o sa se prezinte stergatoarele :Driver:

post-34310-1226847139_thumb.jpg

post-34310-1226847154_thumb.jpg

post-34310-1226847357_thumb.jpg

Modificat de crysti202000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!!...am si eu o problema cu stergatoarele...si nu am gasit alt topic:|....asa ca va scriu aici....fratilor...nu imi merg decat ep pozitiile de jos...pe alea de sus....nimic:|.....ce parere aveti???ce sa fie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

eu am luat recent stergatoare alca de cam 2-3 saptamani pe fata si sincer sunt f bune si raportat calitate pret e totul ok

pana acum sunt 100 % eficiente, isi fac bine treaba fara nici un scartzait deranjant

pe polo ul meu se simt bine :)

Dilema mea e ... de unde cumpar stergator spate alca 11'' :P ;)

Modificat de Morpheus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca trebuie de 11''? Eu pe spate am de 14'' (35cm). La fel are si Subaru Forester.... in benzinarii si la Hypermarket-uri n-am gasit. In schimb am gasit la piese auto. Aveau pe stoc chiar.

Am intrebat un posesor de Polo 6N2 si spunea ca el are de 14''/35cm...

@MyPreciuos asculta daca face vreun click releul cand dai in sus. Daca nu, verifica cabluri, poate ai un contact defect sau un fir intrerupt. Verifica si masa (daca nu e comuna cu cea pt contactele de jos)

Modificat de Brdaric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu`mi pleaca stergatoarele nici cand dau sa vina apa... :D ....chiar nu inteleg ce e cu ele:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu Valeo .. am vazut mai sus ca ati dat 40 ron setul , eu am dat 40 ron pe cel mic de 480 mm. Cica alea de la Bosch ar fi turcesti marea majoritate ... cel putin astea sunt nemtesti dar, astept sa vad cat or sa tina. Deocamdata sunt silentioase si sterg bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu am de la Champion , si sunt la sofer 53cm si 48 cm la pasager, iar setul complet are codul Champion SK53V/C02, eu sunt multumit de ele si sterg destul de bine, sunt siliconate si destul de silentioase.

salut,

setul cu codul pe care l-ai specificat contine o lamela de 53 si una de 48, ca eu am vazut doar seturi in care lamelele aveau aceeasi dimensiune. poti sa-mi spui si cta ai dat pe ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am cumparat din Carrefour stergatoare " albastre" de la Alco si sunt excelente!!! - pe spate nu am gasit de 14'' si am pus de 15''. Sunt ok!nu atinge marginea de la luneta si sunt excelente! Recomand - calitate - pret -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am cumparat din Carrefour stergatoare " albastre" de la Alco si sunt excelente!!! - pe spate nu am gasit de 14'' si am pus de 15''. Sunt ok!nu atinge marginea de la luneta si sunt excelente! Recomand - calitate - pret -

ma vazut si eu in carrefour stergatoare alca care de altfel sunt si ieftine.

spune-mi te rog ce dimensiune ai luat pentru ca stiu ca sunt marimi diferite la sofer si la pasagerul din dreapta. trebuie sa cumperi 2 seturi cu marimile corespunzatoare pentru fiecare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot Alco am. Folosesc de 2 ani marca asta si sint multumit de ele. Le schimb la un an cind incep sa chitaie. Chiar si atunci cind faceau zgomot inca mai stergeau bine. La pretul care il au nu ma doare nici daca le fura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu sincer am cautat pe spate la marca/model/compatibilitate.

Din cate am citit si eu dimensiunile sunt: 53 la sofer cu 48 la pasager si 14 pe spate.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

setul cu codul pe care l-ai specificat contine o lamela de 53 si una de 48, ca eu am vazut doar seturi in care lamelele aveau aceeasi dimensiune. poti sa-mi spui si cta ai dat pe ele?

Pe atunci cand le-am luat am dat cam 80 lei per set. La Champion codurile care incep cu orice litera in afara de "x" sunt pe modele de masini. Cele care apar cu "X" la inceputul codului sunt universale, lungimi de la 33 cm la 70-80, si sunt la set de 1-2 buc. Codul care l-am scris mai sus l-am cautat intr-un program pe calc "Champion" si mi-a spus exact marimea stergatoarelor si codul setului. Iar pe spate la hatchback imi zice ca ar fie de 41cm standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. M-am gandit si eu o gramada in legatura cu stergatoarele. Am avut si alco, boch, valeo. Cel din urma s-a dovedit a fi cel mai bun (parerea mea). Asa am cauta si am gasit SWF (team Valeo, der deutsche Wischerspezialist)cu avertizare de uzura. Am si codul pt fata 116311 (set doua buc.), pe spate (pt colegii care au golf) 116115 (aicea se incadreaza masinile dintre 91- 98,99, dupa catalog). Eu le-am montat acum 2 saptamani, sterg f bine, sa vedem ce face in timpul ierni. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gasit stergator lamela pentru luneta? :blink: de cand caut. imi poti spune un pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sper sa nu postez gresit, am o intrebare, se poate intinde arcul ala care preseaza bratul stergatorului pe parbriz? Am observat ca la partea soferului cam pe mijlocul lamelei nu sterge foarte bine cu stergatoarele clasice si am luat aero, dar acestea stau mai ridicate chiar in centrul lamelei, daca presez putin bratul culca lamela perfect pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!